Ako na silnú imunitu? Veľkým pomocníkom je v tomto prípade i sama príroda. V článku si predstavíme pre imunitu užitočné bylinky i potrebné vitamíny a látky.
Dnes prinášame poslednú časť zo série článkov o posilňovaní našej imunity. Venovali sme sa dôležitosti hlbokého dýchania, vnútorného nastavenia, spánku, stravy, pitného režimu, odstránenia toxínov a vyladenia energetického systému nášho tela. Posledným deviatym krokom je prepojenie s prírodou. Aký vplyv majú rôzne prírodné prostriedky, vitamíny či minerály?
9. krok – prepojenie s prírodou, jej silou a prírodné prostriedky, vitamíny, minerály
Pre našu dušu, telo aj imunitu je veľmi potrebná príroda. Príroda nám môže pomôcť načerpať sily, ktoré tak veľmi míňame v našom každodennom živote. Naháňaním sa, pobytom v elektrosmogom veľmi zaťažených mestách a v hluku. V prírode sa môžeme očistiť od zaťažujúcich energií a načerpať v nej novú energiu. V prírode je liek na všetko. Liečivá sila prírody je účinnejšia ako chemické lieky, lebo pôsobí komplexnejšie. V prírode je veľa úžasných rastlín, ktoré výrazne posilňujú imunitu.
Huba reishi (Lingzhi, Ganoderma lucidum) obsahuje betaglukány, ktoré stimulujú imunitný systém. Ďalej obsahuje germánium, ktoré zvyšuje schopnosť krvi viazať kyslík a tým zvyšuje okysličenie mozgu a celkovo tkanív, obsahuje aj telu prospešné lipidy, vitamíny a minerály vápnik, draslík a horčík.
Kozinec blanitý sa používa v čínskej medicíne. Posilňuje životnú energiu čchi, podporuje imunitu, opravuje poškodenia DNA, pôsobí diureticky a zlepšuje prietok krvi tkanivami, je to afrodiziakum, chráni obličky aj pečeň, pomáha chrániť pred fyzickým aj psychickým stresom, podporuje rýchlejšiu rekonvalescenciu, priaznivo vplýva na vysoký krvný tlak.
Šalvia červenokorenná (Salvia miltiorrhiza, Dan Shen) má protizápalové a antibakteriálne pôsobenie, posilňuje imunitu, krvný obeh, regeneráciu tkanív. Pôsobí pri nespavosti, podráždenosti, búšení srdca, angíne pectoris, ateroskleóze, cirhóze, poruchách menštruácie.
Pozri aj: Trápi ťa herpes na perách? Skús overené prírodné tipy, ktoré fungujú
Shutterstock®Veľmi účinnou látkou na zvládanie vírusov je cistus incanus (skalná ruža). Účinne bojuje s infekciou, zabraňuje vírusom, aby vnikali do buniek, a to aj vysoko agresívnym vírusom, tým sa eliminuje ich rozmnožovanie (vírus je schopný prežiť a rozmnožovať sa jedine v bunke, mimo bunky prežije len krátku dobu), eliminuje voľné radikály a účinne odstraňuje toxíny patogénov z organizmu. Cistus incanus je účinný aj na Boréliu.
Výťažok z grepových jadierok je prirodzený zabijak vírusov, baktérií, plesní. Obsahuje bioflavonoidy, glykozidy, vitamíny C a E. Účinný je pri infekciách dýchacích ciest, hrdla, chrípke, nádche, zápaloch dutín, uší. Je to silný antioxidant, podporuje imunitu. Už aj veľmi malé množstvo extraktu z grepových jadierok (8 kvapiek na pohár vody) je účinné proti veľkému spektru baktérií, plesní, veľkému počtu vírusov a množstvu jednobunkových parazitov.
Vo vhodnom dávkovaní ničí škodlivé baktérie a šetrí prospešné baktérie. Po zabití kvasiniek v tráviacom trakte sa môže prospešná črevná flóra vo veľkej miere rozmnožovať. Dračia krv (živica zo stromu Croton lechleri) ovplyvňuje predovšetkým energetické dráhy sleziny, žalúdka, troch žiaričov (troch ohnísk), tenkého a hrubého čreva.
Má anestetický, antialergický, antibakteriálny, antivírusový, antioxidačný, antiseptický, hemostatický, hojivý, imunomodulačný, protinádorový, protiplesňový, protihnačkový, protizápalový, tonizujúci, afrodiziakálny a protistresový účinok.
Odporúčame: Horoskopové vzťahy matiek a dcér: Ktoré znamenia si najmenej rozumejú?
Shutterstock®Ak je telo ohrozené vírusmi, je potrebné s nimi bojovať okamžite. Na to nám slúži nešpecifický imunitný systém. Jeho hlavnými agentmi sú špeciálne trénované biele krvinky, tzv. makrofágy. Tie neustále sledujú prenikanie choroboplodných zárodkov do organizmu a požierajú ich. Čím rýchlejšie sú votrelci odstránení, tým menšie je nebezpečenstvo, že ochorenie prepukne. Príroda má na všetko nejakú liečivú rastlinu a veľa ich je takých, ktoré špeciálne posilňujú práve tento nešpecifický imunitný systém.
Medzi ne patrí Echinacea. Je schopná aktivovať a posilňovať nešpecifický imunitný systém, podľa výskumov zvyšuje silu bielych krviniek, vďaka čomu sa často podarí úplne zabrániť prepuknutiu ochorenia alebo prinajmenšom značne skrátiť jeho priebeh a zoslabiť prudkosť symptómov.
Tinktúra z Echinacey (alebo kapsule obsahujúce Echinaceu) je prirodzene pôsobiaci imunostimulant, a preto by sa mala užívať, keď je potreba účinne podporiť imunitu v situácii, kedy je vyššie riziko nákaz vírusmi.
Okrem zvyšovania odolnosti pomocou Echinacey existujú aj iné liečivé byliny, ktoré posilňujú imunitu, napr. semená šípok, kvet ibišteka (zvyšuje imunitu, podporuje obličky, lieči kašeľ a podporuje krvotvorbu), kvet bazy čiernej (potopudný a znižuje horúčku), harmanček, lipový kvet (takisto výborný aj v prípade horúčky na jej znižovanie), list šalvie, vňať materinej dúšky, vŕbová kôra, koreň šišiaka bajkalského, kvet podbeľu.
Pozri aj: Známa bylina na ochorenia obličiek aj farbenie vlasov: Poznáš ju?
Shutterstock®Vitamíny potrebné pre silnú imunitu sú C vitamín, A vitamín, D vitamín, E vitamín. Posilňujú imunitu, sú to antioxidanty, chránia sliznice, srdce a cievy. Dávky potrebné pre zvládanie záťažových situácií, stresu, infekcií sú niekoľkonásobne vyššie než je všeobecne odporúčané. Ľudské telo potrebuje oveľa vyššie dávky spomínaných vitamínov, aby bolo odolné a vedelo zvládať záťaže, ktorým je dnes vystavované. C vitamín treba v tomto období užívať minimálne v dávke 60 mg na kg hmotnosti za deň.
Čo napr. pri 70 kg hmotnosti predstavuje 4200 mg C vitamínu za deň. Vitamín D 5000 – 10 000 IU (IU =medzinárodných jednotiek), vitamín A 5000 IU, vitamín E 800 IU za deň. Ďalší veľmi silný antioxidant je glutatión, ktorý sa síce v tele tvorí, ale míňa sa na recyklovanie iných antioxidantov (napr. vitamín C, E), obsahuje síru, ktorá zachytáva všetky škodlivé látky, ako napríklad voľné radikály, toxíny, ortuť či iné ťažké kovy a potom ich vyplavuje von z tela.
Okrem vitamínov C, A, D, E je dôležité si dopĺňať aj vitamíny skupiny B. Podporujú obranyschopnosť organizmu, zmierňujú únavu, úzkosť a depresie, vitamíny B6, B9 a B12 podporujú metabolizmus homocysteínu (čo je veľmi dôležité, lebo zvýšená hodnota tejto toxickej aminokyseliny súvisí s poškodzovaním vnútornej výstelky ciev a následným vznikom kardiovaskulárnych ochorení).
Zinok je takisto veľmi dôležitý. Podieľa sa na budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní imunitného systému. Potrebujú ho NK bunky (natural killers), makrofágy a tiež podporuje budovanie B a T lymfocytov. Podieľa sa tiež na správnom delení buniek, je súčasťou každej bunky. Dôležité je prijímať organický zinok, lebo ten je lepšie využiteľný v organizme.
Pozri aj: Ako spomaliť biologické starnutie: Kľúč k mladšiemu a zdravšiemu životu
Shutterstock®Ako žiť zdravý a vedomý život je otázka, na ktorú existuje množstvo odpovedí. Ja vám prinášam môj pohľad biolekárky, ako pristupovať k sebe a k svojmu zdraviu, aby sme mohli žiť zdravý, vitálny a vedomý život, aby sme sa cítili plný energie, sily a chuti do života. Mojim klientom pomáham žiť zdravší a spokojnejší život pomocou frekvenčnej terapie – biorezonancie. Znovuobjavením a posilnením vlastných vnútorných liečivých schopností, ktoré má každý z nás, iba ich treba posilniť a umožniť im, aby sa naplno prejavili.
Volám sa Naďa Šoltýsová, som Biolekárka. Vyštudovala som klasickú medicínu, ale už niekoľko rokov sa venujem frekvenčnej diagnostike a terapii rôznych zdravotných problémov. Mojím cieľom je pomôcť čo najviac ľuďom cítiť sa zdraví a byť v súlade so sebou. Pomocou biorezonancie odstraňujeme z tela to, čo mu škodí a posilňujeme vlastné obranné a reparačné schopnosti.
Tým, že človek objaví v sebe vnútorného lekára, spolupracuje s ním a zosúladí sa sám so sebou a svojím vnútrom, vytvorí podmienky pre liečenie a regeneráciu. Prinášam vám pohľad na to, ako sa dá organizmus podporiť v liečení a regenerácii bez chemických liekov, a to úpravou životného štýlu a vyladením a posilnením energetického poľa organizmu.
Všetky diely série – Ako na silnú imunitu:
- Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (1. časť)
- Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (2. časť)
- Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (3. časť)
- Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (4. časť)
- Odborník radí: Ako na silnú imunitu? (5. časť)
Aktualizovaný článok: 27.09.2024