Patizón: Zisti, ako táto chutná letná zelenina podporí tvoje zdravie!

Patizón patrí do veľkej rodiny tekvíc. Práve v letných mesiacoch dozrieva a tak je ideálny čas naservírovať si ho na tanier. Očarí vás svojím netradičným tvarom, skvelou chuťou aj blahodarným vplyvom, ktorý má na ľudský organizmus. Podporuje trávenie a telu doplní mnoho dôležitých látok. Okrem toho má len minimum kalórií, takže si na ňom môžu pochutiť i osoby, ktoré si strážia váhu. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo sa oplatí patizón zaradiť do jedálnička a ako ho konzumovať.

Poznáte patizóny?

Patizón je kultivar tekvice obyčajnej, podobne ako cuketa. Údajne pochádza zo Severnej Ameriky, kde bol kedysi vyšľachtený. V súčasnosti sa patizóny pestujú v teplejších oblastiach takmer po celom svete. Veľmi dobre sa im darí aj v našich zemepisných šírkach. Nie sú náročné na pestovateľské podmienky. Potrebujú najmä spomínané teplo, pretože chlad im škodí. Patizóny sa pestujú zo semien. Vysadiť ich môžete na jar priamo do záhrady, no nie skôr, ako im prestanú hroziť mrazy.

Taktiež si môžete pripraviť priesady a tie vysadiť von až po oteplení. Vegetačná doba patizónov je okolo 70 dní. Z plodov sa teda môžete tešiť už v júni alebo júli, pričom ich zber prebieha až do septembra. Nezabudnite ich zbierať pravidelne, zvyšuje sa tak úrodnosť. Ideálne je zbierať plody s priemerom okolo 10 centimetrov. Existuje niekoľko druhov tejto zeleniny, ktoré sa farbou či tvarom mierne líšia. Vo všeobecnosti sú však patizóny charakteristické svojím diskovitým tvarom a zvlnenými okrajmi. Zvyčajne majú bielu, prípadne i žltú farbu.  

Odporúčame: Toto je recept na najlepší cuketový šalát so šošovicou a paradajkami!

účinky patizóna

Zdroj: Shutterstock®

Prečo sa ich oplatí zaradiť do jedálnička?

Tento plod je z viac ako 80 % tvorený len vodou, s čím súvisí i jeho veľmi nízky obsah kalórií. Zvyšok však tvoria telu prospešné látky, ktoré sú pre zdravie organizmu nevyhnutné. Patizóny sú veľmi dobrým zdrojom cennej vlákniny. Okrem toho obsahujú sacharidy a tiež menšie množstvo bielkovín. Bohaté sú najmä na draslík, no telu doplnia i malé dávky železa, horčíka či vitamínov C a E. Keďže majú len nízky obsah sodíka, sú ideálnou zložkou stravy pri rozličných srdcovo-cievnych ochoreniach či problémoch s obličkami.

Patizóny majú priaznivý vplyv najmä na proces trávenia. Podporujú funkciu žalúdka aj hrubého čreva i metabolizmus. Sú ľahko stráviteľné, nenadúvajú a prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu. Rovnako napomáhajú prečisťovať črevá od škodlivín a blahodarne vplývajú na hladinu krvného tlaku i cholesterolu. Dokonca priaznivo ovplyvňujú i hladinu cukru v krvi. Majú močopudné účinky, takže sú užitočné pri regulácii vody v organizme.

ako konzumovať patizóny

Zdroj: Shutterstock®

Ako si patizóny vychutnať čo najviac?

Patizón je, čo sa týka prípravy, skutočne variabilnou zeleninou. Môžete ho totiž variť, piecť, grilovať, dusiť či smažiť. Stačí mu len krátka tepelná úprava, pretože rýchlo zmäkne, no konzumovať ho môžete i v surovom stave. Úplnou klasikou je vysmážaný patizón. Plod stačí ošúpať, nakrájať na plátky, obaliť v trojobale a hodiť do oleja. Pokiaľ vás lákajú zdravšie spôsoby prípravy, pokojne si surový plod nakrájajte do sviežeho šalátu.

Rovnako ho môžete, spolu s ďalšou zeleninou a mäsom, pripraviť na grile. Taktiež je ideálnou ingredienciou pri príprave krémových polievok. Výborné sú i plnené patizóny. Plody sa v hornej časti zrežú a vydlabú sa im vnútra. Plnia sa mletým mäsom či zeleninovou zmesou a nakoniec sa nechajú zapiecť v rúre. Maličké patizóny dokonca môžete nakladať do sladkokyslého nálevu, podobne ako uhorky.  

Pozri aj: Rutín - zázrak pre cievny systém. V ktorých potravinách ho hľadať?

7 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.08.2018 07:22

Tvar, skvelá chuť aj blahodarný vplyv, tým všetkým sa patizón naozaj vyznačuje; radi pestujeme.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

15.08.2018 08:33

patizóny pestujeme, žiaľ toho roku omylom máme namiesto patizónov dvakrát viac cukiet, ale príbuzní sa radi podelia o svoje plody, takže nie sme ukrátení

Vaše meno:

Mária Liščinská

Mária Liščinská

15.08.2018 18:20

Patizóny využívam aj pri príprave tekvicovej čalamády, nátierky alebo aj leča. Je to v skutku zázračná plodina! A opäť sa jej tento rok urodilo až až.. človek už nevie čo s ňou. Kto by chcel podarovať, nech sa mi ozve (na komentár alebo mailom) :)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

15.08.2018 22:06

Ani som netušila že je až taký prošpesný

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

15.08.2018 22:15

patizóny som ešte nejedla

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

15.08.2018 22:18

Patizóny,cukinu,baklažán,to je zelenina,ktorú mám veľmi rada a veľmi rada ju v lete pripravujem.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

16.08.2018 14:51

Patizony, cukety a baklazany pravidelne pojedame, ci uz prazene, v cesticku s cesnakom, alebo ja ich pridavam aj do leca alebo k dusenym masam, stava pod masa je potom vyborna

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE