Pozor na otravu potravinami! Ako rozpoznať prejavy botulizmu včas?

Jedlo pre nás predstavuje zdroj živín a energie. Bez neho to skrátka nejde. Z rôznych druhov potravín získavame bielkoviny, sacharidy či tuky, taktiež vitamíny, minerály a mnohé ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu ľudského organizmu. Pri nesprávnej výrobe potravín či ich nevhodnom alebo dlhom skladovaní sa však zo spojenca ľahko stane nepriateľ.

Otrava jedlom môže byť skutočne nepríjemnou záležitosťou a spravidla sa i rýchlo prejaví po konzumácii škodlivej potraviny. Človeku pritom môže spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti. Do podobnej skupiny zdravotných problémov tiež môžeme zaradiť takzvaný botulizmus. O aké ochorenie ide, aké sú jeho príčiny a ako prebieha liečba? Zistite všetko dôležité!

Čo je botulizmus?

Pod pojmom botulizmus rozumieme život ohrozujúce ochorenie, respektíve otravu spôsobenú botulotoxínom. Ide o jeden z najprudších a najsilnejších toxínov na svete. Často je prezývaný aj ako klobáskový jed. Názov ochorenia je totiž odvodený z latinského botulus, čo znamená klobása. Práve tento výrobok živočíšneho pôvodu bol kedysi spomínaným toxínom znečistený najčastejšie. Botulotoxín je bakteriálny jed, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum.

Tieto baktérie nájdeme v tráviacom trakte zvierat, dostávajú sa do pôdy, bahna, hnoja a podobne. Vo forme odolných spór prežívajú na týchto miestach aj celé roky. Pri vhodných podmienkach, na miestach bez prístupu kyslíka, začínajú byť spóry aktívne. V takejto vegetatívnej forme sa množia a produkujú spomínaný jed.

Človek sa pritom môže otráviť po konzumácii určitých potravín, čo je takzvaný alimentárny botulizmus. Riziko v tomto smere predstavujú hlavne zle spracované, nedostatočne tepelne upravené alebo nevhodne skladované potraviny. Môže ísť o mäsové konzervy a rozličné druhy mäsových i zeleninových zaváranín, ovocné kompóty, údeniny, klobásky, tlačenku, nakladané orechy i ďalšie. Často ide hlavne o doma pripravené konzervy a zaváraniny.

Existujú však aj iné typy botulizmu. Okrem alimentárneho sa zriedkavo vyskytuje inhalačný botulizmus, ktorý vzniká po vdýchnutí toxínu, taktiež ranový, kedy sa baktérie do tela dostanú ranou na koži. Taktiež môžeme spomenúť takzvaný intestinálny botulizmus, nazývaný aj dojčenský či detský, ktorý vzniká po požití spór, vyskytujúcich sa napríklad v mede. Pri ochorení sa následne v čreve množia baktérie a produkujú toxíny.

Odporúčame: Aké sú komplikácie cukrovky? Pozor na príznaky tejto vážnej choroby!

ako sa prejavuje botulizmus

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa intoxikácia prejavuje?

Botulotoxíny radíme medzi neurotoxíny, teda napádajú nervový systém. Bránia najmä prenosu signálov medzi nervami a svalmi, čo súvisí s rozvojom charakteristických prejavov botulizmu. Môžu spôsobovať paralýzu periférnych nervov, taktiež brzdia produkciu neurotransmiterov. Nástup príznakov pri najčastejšom alimentárnom botulizme je pomerne rýchly. Inkubačný čas je spravidla 12 až 72 hodín.

Prejavy sa však môžu dostaviť ešte skôr, menej často aj po viacerých dňoch. Typické sú sprievodné ťažkosti, ktoré súvisia s postihnutím nervovej sústavy. Bežné sú bolesti a slabosť svalov, niekedy až ich ochrnutie. Môže dôjsť k ochrnutiu mimických svalov, rozšíreniu očných zreničiek, poruchám videnia, taktiež ťažkostiam s prehĺtaním či rečou.

Pri botulizme sa rovnako pri obrne konkrétnych svalov vyskytuje pokles očných viečok. Postihnutý sa môže sťažovať na nadmernú únavu, bolesti hlavy, môže sa viac potiť a mať sucho v ústach. Okrem toho v neskoršom štádiu nastáva aj postihnutie kostrových svalov a môže dôjsť k poruchám dýchania či dokonca k obrne dýchacieho centra.

Objaviť sa tiež môžu tráviace ťažkosti, napríklad hnačky či pocity na zvracanie, kŕčovité bolesti brucha, neskôr zápchy. Počas rozvoja ochorenia je pacient spravidla pri plnom vedomí. Malé deti s botulizmom sú nepokojné, odmietajú potravu, taktiež môžu mať problém s otváraním očných viečok. 

liečba botulizmu

Zdroj: Shutterstock®

Ako botulizmus liečiť?

Botulizmus je skôr zriedkavé ochorenie, no zároveň je život ohrozujúce. Postihnutému je nevyhnutné podať správnu liečbu, v opačnom prípade hrozí zástava srdcovej činnosti či zlyhanie respiračného systému. Pri diagnostike sa prihliada na klinické príznaky pacienta, rovnako sa zisťuje možnosť požitia podozrivej potraviny, najmä domácich konzerv a zaváranín, ktoré mohli byť zdrojom škodlivých toxínov.

Taktiež sa vykonávajú laboratórne vyšetrenia odobratých vzoriek pre zistenie prítomnosti toxínu. Ak sa diagnóza potvrdí, je nevyhnutné ihneď nasadiť liečbu. Je potrebné z tela odstrániť botulotoxín, pričom môže pomôcť výplach žalúdka i použitie preháňadiel. Tak sa z tráviaceho traktu odstránia ešte nestrávené zvyšky potravy. Následne je pacientovi podaný protijed. Okrem toho je liečba ešte symptomatická, čiže sú podávané liečivá na zmiernenie sprievodných príznakov ochorenia. Nevyhnutné je sledovať zdravotný stav pacienta. Čím skôr sa otrava odhalí a začne sa s liečbou, tým lepšie a rýchlejšie sa z toho pacient spravidla dostane.

Niekedy však úplne zotavenie trvá celé mesiace. Otravy jedlom sú vo všeobecnosti veľmi nebezpečné, preto netreba podceňovať ich príznaky. Ak sa u človeka objavia nejaké ťažkosti po konzumácii podozrivej potraviny, určite je na mieste vyhľadať lekársku pomoc. Samozrejme, nevyhnutné je v prvom rade myslieť aj na prevenciu podobných zdravotných ťažkostí.

Je potrebné dávať si pozor najmä pri domácom konzervovaní potravín. Dbajte na hygienické zásady, správny postup pri zaváraní, dostatočnú tepelnú úpravu potravín i správne skladovanie. Tepelnú úpravu potravín skutočne neradno podceňovať. Botulotoxín je totiž citlivý na teplo, varením je ho možné zničiť.  Ak je zaváranina či konzerva nafúknutá, uniká z nej tekutina, alebo s ňou už na pohľad niečo nie je v poriadku, radšej ju ani neotvárajte. Pre ochranu malých detí sa odporúča nepodávať im med do jedného roka. 

Odporúčame: Pozor, kliešte útočia! Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?

3 komentárov
Mária Reibergerová

Mária Reibergerová

07.06.2020 12:53

zrejme je dosť dôležité odhaliť ho včas a hlavne správna diagnostika pretože tieto príznaky majú aj iné ochorenia

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

07.06.2020 17:04

dúfam, že toto ochorenie ma nepostihne

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

08.06.2020 09:50

ešte som sa s touto chorobou nestretla a dúfam, že ani nestretnem

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE