Stravovanie podľa krvnej skupiny: Dokáže ti to pomôcť pri chudnutí?

Poznať svoju krvnú skupinu je úplnou banalitou, ktorá vám v krajnom prípade dokáže zachrániť život. A práve vaša krvná skupina vám môže pomôcť zlepšiť stravovacie návyky, čím vám dokáže pomôcť schudnúť. V snahe zhodiť nadbytočné kilá ľudia prichádzajú s množstvom teórií a rovnako aj s množstvom diét, ktoré majú častokrát len krátkodobý efekt. A pritom stačí tak málo. Stačí, ak budete vychádzať z vlastných koreňov a z koreňov svojej krvnej skupiny.

Jednotlivé krvné skupiny vznikli v inom období ľudského vývoja. Každá krvná skupina preto nesie inú genetickú informáciu so spôsobom obživy našich predkov. Preto mnohí odborníci tvrdia, že práve krvná skupina a poznanie našich predkov vám pomôžu zlepšiť svoje stravovacie návyky, a tak prispieť aj k zlepšeniu zdravotného stavu. Na základe krvnej skupiny dokážete ľahko určiť, čo zaradiť do svojho jedálnička a čomu sa radšej vyhnúť.

S touto teóriou prišli na svetlo sveta dvaja Američania – Dr. James D’Adamo a jeho syn. Tí pri práci v kúpeľoch pozorovali skupinu ľudí, ktorí podstupovali liečbu vegetariánskou stravou. Kým jedným sa zdravotný stav zlepšil, iným sa rapídne zhoršil. Na základe toho došli k poznatku, že nie každému prospieva rovnaká strava, čo súvisí s krvnou skupinou. Poďte sa teda pozrieť na to, čo vám „povoľujú“ konzumovať vaši predkovia a hlavne aké by malo byť stravovanie podľa krvnej skupiny

Zaujme ťa: Retencia moču môže mať hrozivé následky: Je príčinou rakovina?

Stravovanie pre krvnú skupinu 0

Zdroj: Shutterstock®

Stravovanie podľa krvnej skupiny „0"

Nulka patrí medzi najstaršie krvné skupiny. A keďže sa naši predkovia živili lovom a zberom plodov, tak pre nulku sú najvhodnejšie rôzne druhy mäsa. Ľudia s krvnou skupinou „0“ nemajú žiaden problém s trávením mäsa, ba naopak, ich organizmus produkuje väčšie množstvo žalúdočnej kyseliny a enzýmov potrebných na jeho spracovanie, preto by im na tanieri nemalo chýbať. Samozrejme, je potrebné mäso doplniť aj o zeleninu a najlepšie spravíte, ak do jedálnička zaradíte brokolicu, špenát, papriku či tekvicu.

Na druhej strane by ste sa mali vyhýbať predovšetkým bielemu pečivu a cestovinám, obilninám, fazuli a mliečnym výrobkom.

Stravovanie pre krvnú skupinu A

Zdroj: Shutterstock®

Stravovanie podľa krvnej skupiny „A"

Ľudia s krvnou skupinou „A“ majú citlivejší žalúdok, čo by sa malo odraziť aj na ich strave. Keďže sa jej vznik datuje do rozkvetu poľnohospodárstva, znamená to, že by ste mali mať jedálniček bohatý prevažne na potraviny rastlinného pôvodu. Vhodné sú pre vás predovšetkým strukoviny, ryža, orechy a semená. Dopriať si môžete tiež ryby a morské plody, ovocie a zeleninu.

Vyhýbať by ste sa mali mäsu, pretože je pre vás ťažšie stráviteľné, a rovnako aj mliečnym výrobkom. Takže pokojne akékoľvek vegetariánske potraviny sú pre váš organizmus ideálne.

Neprehliadni: Aká je múka z bambusových vlákien? Je lepšia, než by si si myslela!

Stravovanie pre krvnú skupinu B

Zdroj: Shutterstock®

Stravovanie podľa krvnej skupiny „B"

Ak máte krvnú skupinu „B“, tak vás môžeme poľahky označiť za všežravcov. S trávením nemávate žiadne problémy a rovnako aj váš imunitný systém môžeme zaradiť medzi odolnejší. Vašimi predkami boli predovšetkým kočovníci/nomádi, preto pre vás nie je typické presné stravovanie. V podstate môžete konzumovať všetko, ale ako sa hovorí – všetko s mierou. Pozor však na tuky, ktoré vám spomaľujú trávenie.

Ak zaradíte do jedálnička červené mäso, ryby, obilniny, strukoviny, ovocie a zeleninu, tak určite nespravíte zle. Dokonca sa nemusíte obávať ani mliečnych výrobkov.

Stravovanie pre krvnú skupinu AB

Zdroj: Shutterstock®

Stravovanie podľa krvnej skupiny „AB"

Ide o najmladšiu krvnú skupinu, ktorá je prispôsobená moderným životným podmienkam. Ľudia s touto krvnou skupinou majú odolný imunitný systém, no na druhej strane citlivejší tráviaci trakt. Aj keď sa hovorí, že by ste mohli konzumovať úplne všetko, isté obmedzenia tú sú. Vyhýbať by ste sa mali potravinám, ktoré nie sú vhodné pre krvnú skupinu „A“ ani „B“.

Môžete konzumovať mäso, morské plody, mliečne výrobky (najmä kyslomliečne), strukoviny, obilniny, ovocie a zeleninu. Obmedziť by ste však mali plesňové syry, pohánku, kukuricu, pšenicu a mandle.

Bude sa ti páčiť: Aké sú účinky mandlí? Je to len zbytočná kalorická bomba pre zdravie?

Aktualizovaný článok: 15.1.2023

9 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

27.01.2020 08:03

Poznanie našich predkov môžu zlepšiť stravovacie návyky a tak prispieť aj k zlepšeniu zdravotného stavu.

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

27.01.2020 14:26

v konečnom dôsledku sa stravujem asi tak ako to pre moju krvnú skupinu vychádza,ale treba zrejme pridať aj primeraný pohyb,aby to bolo v poriadku.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

27.01.2020 23:14

Všelijaké diéty moc neuznávam,práve kvôli jojo efektu.Toto stravovanie podľa krvných skupín je zaujímavé,ale aby som sa vzdala cestovín,mliečnych výrobkov,fazule,to sa mi teda nechce.Obmedziť ich môžem,ale jesť ich budem...držím sa hesla "Všetko s mierou".

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.01.2020 23:22

Musím povedať že úplne by mi takéto stravovanie vyhovovalo, keďže mám krvnú skupinu A a vážne mi nechutí mäso :-) Dokonca mám doma aj knihu :-)

Vaše meno:

Janka Jurasova

Janka Jurasova

29.01.2020 06:25

ja za seba odporúčam napríklad podla krvnej skupiny papám chlieb a jediny mi naozaj nerobí žiadne problémy :-)

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

16.01.2023 07:34

Naozaj dosť vecí mi pri tomto stravovaní sedí.

Vaše meno:

Dušan Varga

Dušan Varga

17.01.2023 14:30

Článok som si pozorne prečítal, dá sa povedať, že na moju krvnú skupinu celkom sedí.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

17.01.2023 18:07

Áčko sa na mňa vzťahuje.

Vaše meno:

Helena Povalova

Helena Povalova

10.02.2023 20:18

Je dobré sa vracať k týmto informáciám o zdraví.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE