Sú bio výrobky naozaj zdravé?

 

Biopotraviny sa pomaly, ale isto stávajú dennou súčasťou našich životov. Ich kúpa v nás evokuje pocit, že pre svoje telo robíme niečo navyše. Niečo zdravé.

 

Je to však naozaj tak? Je tento pocit založený na pravde, alebo ide skôr o marketingový a psychologický ťah na zákazníka? Sú biopotraviny naozaj bio a zdravé? 

 

Biopotravinu definujeme ako potravinu, ktorá vznikla bez akýchkoľvek chemických prísad. Sú teda vysoko ekologické, nakoľko vznikajú zo surovín pochádzajúcich z ekologickej výroby. Znižujú teda chemickú záťaž organizmu. Mali by byť pre naše zdravie teda o to viac prospešné. Avšak prekvapíme vás.

 

 

Pri testovaní a porovnávaní s klasickými potravinami teda nijako hviezdne neobstáli. Zásadný rozdiel nebol zistený. Niektoré testované potraviny síce preukázali vyšší obsah antioxidantov, teda látok spomaľujúcich starnutie, ale ich obsah nebol zvlášť výrazný. To však neznamená, že nemajú svoj zmysel a pozitívne vlastnosti. Netreba ich zavrhovať. 

 

Odporúčame prečítať: Raňajková granola s kešu a brusnicami

bio potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Nedá sa však ani povedať, že by BIO potraviny boli podvod. Sú prísne kontrolované a preto sa vám naozaj nemôže stať, že si kúpite biozeleninu, ktorá bola pestovaná a hnojená pesticídmi.

 

Často obsahujú menej vody, preto je ich chuť naozaj výraznejšia a vôňa krajšia. To hlavne v prípade zeleniny. V prípade tých naozajstných, serióznych bio potravín, najmä od maličkých roľníkov si prídete naozaj na svoje.

 

Výrobky znižujú riziko alergií, nakoľko sú bez chémie. Preto sa veľmi odporúčajú aj tehotným ženám, ktoré takto zabezpečia bábätku najlepšiu možnú výživu už v brušku. 

 

Odporúčame prečítať: Raw recept: Čokoládovo-malinová torta

bio potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Majú zvyčajne kratšiu trvanlivosť , čo je logické. Niesú napustené chémiou. Sú „živé“ a preto tento fakt. Ale v prípade dlhodobejšie trvanlivých potravín, ako sú zemiaky je pravdou, že sú dlhšie skladovateľné, než bežné potraviny.

 

Preto milé dámy, biopotraviny majú určite svoje opodstatnenie. Netreba ich však preceňovať. Domáca, vlastná zeleninka, či ovocie je na nezaplatenie.

 

 

Akú máte skúsenosť s Biopotravinami? Nakupujete ich? 

bio potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto:

thinkstock

9 komentárov
Martina Zahoranová

Martina Zahoranová

13.03.2015 11:36

nekupujem biopotraviny pretože neverím že sú naozaj "bio" , v lete máme nejakú zeleninku od svokrovcov so záhradky takže aspoň tam vieme na čom sme :-)

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

02.03.2016 08:04

co je vlastne bio? trosku mam z biopotravin taky zmiesany pocit v obchodoch,nekupujem ich,pre mna bio je dopestovane v nasej zahradke,ale ani ten vzduch uz nie je to,co byval

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

02.03.2016 14:24

najzdravšie sú doma vypestované :)

Vaše meno:

Karina Bartakovičová

Karina Bartakovičová

02.03.2016 15:08

radšej doma vypestované....tam presne viem, čo jem :)

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

02.03.2016 16:21

Biopotraviny nakupujem iba v zime, v letnom období sa spolieham na ovocie a zeleninu zo záhrady :).. To je pre mňa naozaj Bio :).. Inak tomu veľmi neverím, najčastejšie pozerám na krajinu pôvodu a napr. počet postrekov...

Vaše meno:

Júlia D

Júlia D

02.03.2016 19:11

My nakupujeme aj aj, taký kompromis :)

Vaše meno:

Anna K

Anna K

02.03.2016 22:58

Biopotraviny máme z vlastnej záhradky, sú voňavé, šťavnaté a veľmi chutné. Nepoužívame žiadne postreky, chemikálie, tak môžem s istotou povedať, že sú BIO.

Vaše meno:

Katarína

Katarína

04.03.2016 11:35

Ja zjem všetko, čo ma nezabije to ma posilní.

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

14.07.2017 18:33

je to len marketingový ťah

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE