Dráždenie očí, ich začervenanie a neustála potreba žmurkať? Týka sa to aj vás? V tom prípade vás zrejme postihol nepríjemný syndróm suchého oka. Sprevádza ho nedostatočná tvorba sĺz, čím dochádza k prirodzenému vysušovaniu povrchu oka. Ale prečo k nemu vlastne dochádza a ako sa ho účinne zbaviť? Syndróm suchého oka je dnes témou, na ktorú sa pozrieme bližšie – veríme, že nie suchým okom.
Čím všetkým si privodíte syndróm suchého oka?
Klimatizácia, prach a smog, dlhodobá práca na počítači, únava očí, nekvalitné svetlo, pokles hormónov, príliš suchý alebo zafajčený vzduch, cukrovka, reuma, vysoký tlak, stres, nedostatočná ochrana očí pred slnkom a prílišné vykurovanie – to všetko stojí za vznikom syndrómu suchého oka. Ľudia si ho zvyknú často zamieňať s alergiou, pretože príznaky sú takmer totožné.
Toto sú oni:
- citlivosť na svetlo, vietor a dym
- pálenie
- pichanie či rezanie
- pocit cudzieho telesa alebo piesku v oku
- podráždenie
- potreba neustále žmurkať (častejšie, ako každých päť sekúnd)
- začervenanie
- zhoršenie videnia či neostré videnie
Zaujme ťa: Nesprávne odlíčenie očí: Neuveríš, ale toto sa môže stať aj tebe!
Problém, ktorý určite nepodceňujte!
Neliečený syndróm suchého oka často vyústi až do bolesti hlavy, bodavých bolestí očí a zápalu očnej rohovky alebo spojivky, preto netreba len pasívne čakať, kým „to prejde“. V najhoršom prípade vám totiž hrozí porucha zraku. Paradoxne, aj nadmerné slzenie môže byť prejavom suchého oka. Rizikovými sú v tomto prípade prevažne ľudia nad 50 rokov, predovšetkým ženy v menopauze, ale aj pacienti bezprostredne po operácii očí, nositelia kontaktných šošoviek či šoféri.
Ako ste si isto domysleli, na čiernej listine, pokiaľ ide o vznik suchého oka, sú aj tí, ktorí počas dňa dlhodobo namáhajú oči hľadením do monitorov. Rozhodne teda nejde o ojedinelý problém, najmä v dnešnej dobe počítačov, tabletov, mobilov a televízorov, kedy svojim očiam prílišnú úľavu nedoprajeme.
Suché oči ako ďalšie z civilizačných ochorení
Pokojne teda môžeme suché oči nazvať civilizačným ochorením. V skratke sa dá povedať, že akonáhle vášmu oku chýba takzvaný slzný film, ktorý povrch oka zvlhčuje, na rad prichádzajú pocity a príznaky, ktoré sme spomenuli vyššie. Od alergie suché oko odlíšite tak, že zatiaľ, čo v prvom prípade je dominantným sprievodným javom svrbenie očí, pri syndróme suchého oka vás najviac potrápi ich pálenie a rezanie – pocit, akoby vám do oka niečo spadlo.
Prvé, po čom zvyknú ľudia so syndrómom suchého oka siahnuť, sú kvapky, takzvané umelé slzy. Ako v každom prípade, aj tu existuje niekoľko druhov umelých sĺz, preto je vhodné vopred sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.
Bude sa ti páčiť: Záder na nechtoch? Môže to byť celkom nebezpečné!
Čo sa dá ešte robiť?
Za zváženie stojí aj zaobstaranie si zvlhčujúceho gélu do očí. V prípade, že si vaša práca vyžaduje dlhodobé hľadenie do monitora, robte si pravidelné prestávky – napríklad sa odporúča aspoň raz za hodinu sa na pár minút zahľadieť niekam do diaľky, ideálne na niečo zelené. Pokojne to spravte hneď teraz. :-)