Syndróm suchého oka: Zisti, ako k nemu dochádza a ako ho odstrániš!

Dráždenie očí, ich začervenanie a neustála potreba žmurkať? Týka sa to aj vás? V tom prípade vás zrejme postihol nepríjemný syndróm suchého oka. Sprevádza ho nedostatočná tvorba sĺz, čím dochádza k prirodzenému vysušovaniu povrchu oka. Ale prečo k nemu vlastne dochádza a ako sa ho účinne zbaviť? Syndróm suchého oka je dnes témou, na ktorú sa pozrieme bližšie – veríme, že nie suchým okom.

Čím všetkým si privodíte syndróm suchého oka?

Klimatizácia, prach a smog, dlhodobá práca na počítači, únava očí, nekvalitné svetlo, pokles hormónov, príliš suchý alebo zafajčený vzduch, cukrovka, reuma, vysoký tlak, stres, nedostatočná ochrana očí pred slnkom a prílišné vykurovanie – to všetko stojí za vznikom syndrómu suchého oka. Ľudia si ho zvyknú často zamieňať s alergiou, pretože príznaky sú takmer totožné.

Toto sú oni:

  • citlivosť na svetlo, vietor a dym
  • pálenie
  • pichanie či rezanie
  • pocit cudzieho telesa alebo piesku v oku
  • podráždenie
  • potreba neustále žmurkať (častejšie, ako každých päť sekúnd)
  • začervenanie
  • zhoršenie videnia či neostré videnie

Zaujme ťa: Nesprávne odlíčenie očí: Neuveríš, ale toto sa môže stať aj tebe!

suché oči

Zdroj: Shutterstock®

Problém, ktorý určite nepodceňujte!

Neliečený syndróm suchého oka často vyústi až do bolesti hlavy, bodavých bolestí očí a zápalu očnej rohovky alebo spojivky, preto netreba len pasívne čakať, kým „to prejde“. V najhoršom prípade vám totiž hrozí porucha zraku. Paradoxne, aj nadmerné slzenie môže byť prejavom suchého oka. Rizikovými sú v tomto prípade prevažne ľudia nad 50 rokov, predovšetkým ženy v menopauze, ale aj pacienti bezprostredne po operácii očí, nositelia kontaktných šošoviek či šoféri.

 

Ako ste si isto domysleli, na čiernej listine, pokiaľ ide o vznik suchého oka, sú aj tí, ktorí počas dňa dlhodobo namáhajú oči hľadením do monitorov. Rozhodne teda nejde o ojedinelý problém, najmä v dnešnej dobe počítačov, tabletov, mobilov a televízorov, kedy svojim očiam prílišnú úľavu nedoprajeme.

pomoc pri suchých očiach

Zdroj: Shutterstock®

Suché oči ako ďalšie z civilizačných ochorení

Pokojne teda môžeme suché oči nazvať civilizačným ochorením. V skratke sa dá povedať, že akonáhle vášmu oku chýba takzvaný slzný film, ktorý povrch oka zvlhčuje, na rad prichádzajú pocity a príznaky, ktoré sme spomenuli vyššie. Od alergie suché oko odlíšite tak, že zatiaľ, čo v prvom prípade je dominantným sprievodným javom svrbenie očí, pri syndróme suchého oka vás najviac potrápi ich pálenie a rezanie – pocit, akoby vám do oka niečo spadlo.

 

Prvé, po čom zvyknú ľudia so syndrómom suchého oka siahnuť, sú kvapky, takzvané umelé slzy. Ako v každom prípade, aj tu existuje niekoľko druhov umelých sĺz, preto je vhodné vopred sa poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

 

Bude sa ti páčiť: Záder na nechtoch? Môže to byť celkom nebezpečné!

červené oči

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa dá ešte robiť?

Za zváženie stojí aj zaobstaranie si zvlhčujúceho gélu do očí. V prípade, že si vaša práca vyžaduje dlhodobé hľadenie do monitora, robte si pravidelné prestávky – napríklad sa odporúča aspoň raz za hodinu sa na pár minút zahľadieť niekam do diaľky, ideálne na niečo zelené. Pokojne to spravte hneď teraz. :-)

3 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

02.09.2018 09:47

Problém, ktorý určite netreba podceniť!

Vaše meno:

viktor labakann

viktor labakann

02.09.2018 10:47

To je aj môj prípad. Používal som všeličo. Jedna vec pomôže, kelímok na vyplach oka/očí, alebo vanička, neviem ako sa to pomenúva. Volakedy bol " ophal" ale vraj sa už nevyrába. Tak som si kúpil " occusept", a v balení je aj tá vanička. Niekoľko krát som si oko riadne vykúpal a teraz si dávam už len kvapky. Akonáhle sa mi začne tvoriť slza, tak viem, že je potrebné nakvapkať.

Vaše meno:

Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

07.09.2018 12:14

aj mňa trápi tento syndróm- akurát som ukončila kvapkanie do očí- ale nemám tie oči ešte v poriadku. Prihlásila som sa k očnej- dostala som termín na november!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE