Tieto chyby pri raňajkovaní robíš aj ty. Ako sa im vyvarovať?

Chronicky známa fráza, že raňajky sú hlavným a najdôležitejším jedlom dňa, sú často len prázdne slová. Aj keď nás to učili naše mamičky aj babičky, my v dnešnom stresujúcom životnom štýle na raňajky zabúdame, alebo ich cielene vynechávame.

 

Pravdou je, že aj keď si už ráno nejaké to jedlo doprajeme, robíme prešľapy, ktoré nie sú zdravé ani dobré pre naše telo. Často majú za následok aj priberanie, čo je absolútny nežiaduci účinok, najmä pre nás ženy. Zhrnuli sme pre vás najčastejšie chyby pri raňajkovaní, ktoré určite robíte aj vy.

 

Pozri si aj: Pravé americké palacinky: Raňajky, za ktoré vás bude partner milovať

 

Raňajky „to go"

Tak, ako si zvykneme z kaviarne zobrať kávu „to go" alebo „na cestu" do plastového pohárika, tak sa často snažíme ušetriť čas aj s raňajkami. Ku káve si dáme niečo malé a necháme si to zabaliť do plastu. Ľudia, ktorí však majú na prípravu raňajok čas si ich pripravia aj poctivejšie, z lepších surovín. Dobré nie je ani keď raňajky konzumujeme počas chôdze, narýchlo, alebo na etapy medzi mejlovaním s klientami. Jedlo vtedy poriadne nepožujeme, čo spôsobuje trávacie  problémy.

Raňajky so sebou škodia

Zdroj: Shutterstock®

Vlákninu nevynechávajte

Sacharidy a rýchle cukry nie sú najlepšími adeptmi na raňajky. Prečo? Tak rýchlo, ako vás zasýtia, tak rýchlo ich aj telo spáli a o chvíľu ste hladní znova. Raňajky by vás mali zasýtiť na dlhší čas, preto musíte jesť potraviny bohaté na vlákninu. Takými sú napríklad celozrnné produkty, alebo ovsené vločky či zeleninka. Pozor! Kupované ovsené vločky, ceriálie a iné vopred namiešané raňajkové jedlá majú skoro vždy príliš veľa cukrov, preto si radšej namiešajte vlastnú misku zdravých ceriálií.

 

Bude sa ti páčiť: Pesticídy v ovocí a zelenine: Ako a prečo proti nim treba bojovať?

Vláknina na raňajky je dôležitá

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité sú proteíny aj tuky

Ak máte pocit, že z proteínov a z tukov sa priberá, ste na omyle. Ak konzumujete zdravé proteíny a zdravé tuky, je to pre vaše telo prospešné. Zdravé proteíny sú napríklad v gréckom jogurte či v omelete. Zdravé tuky si doprajte v orechoch, avokáde, alebo semiačkach.

Semiačky sú zdrojom zdravých rukov

Zdroj: Shutterstock®

Nebojte sa veľkých raňajok

Veľké, no vyvážené raňajky sú skvelým začiatkom dňa pre váš metabolizmus. Ten sa naštartuje hneď zrána a je veľká šanca, že budete v zdravšom spôsobe stravovania pokračovať aj počas dňa.

 

Inšpiruj sa: Nulový odpad v kúpeľni? Ukážeme ti, ako na to!

 

Skúste si dopriať zdravé a vyvážené raňajky a živiny každý deň a neriskujte, že priberiete. Pamätajte, že vynechávanie raňajok nie je možnosť!

9 komentárov
Ingrid Šimoniková

Ingrid Šimoniková

01.12.2017 07:34

super nčlánok

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

01.12.2017 11:53

Presné a výstižné..kto má čas na prípravu raňajok, ten sa aj pohrá, to je pravda..ja zbalím jogurt do tašky , pečivo a raňajkujem v práci. Už dlho sa chystám, že si urbím kokosové mlieko a ovsenú kašu s ovocím, ale akosi niet času. Občas si dopraje ovocný šalát so semienkami, ale za chvíľu som hladná. :(...takže je pravda, že raňajky by mali byť sýte a zdravé.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

01.12.2017 15:24

ranajky su dolezite a casto na ne vobec zabudame.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

01.12.2017 20:25

neviem si predstaviť raňajky "to go", neprichádza do úvahy

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

02.12.2017 07:04

neviem jesť doma po prebudení aspoň hodinu, beriem si jedlo do práce ale stále sú to raňajky..

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

05.12.2017 17:13

Ja keď si dám ráno len nejaký jogurt s orieškami tak určite sa necítim najedená...zatiaľ si dávam obligátny kúsok pečiva so šunkou a zeleninou a s tým vydržím až do obeda..

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

11.12.2017 12:50

niekedy si robím raňajky sladké ovocné, inokedy slané - zeleninové, podľa mojej chuti, vždy doma

Vaše meno:

Mária Michalíková

Mária Michalíková

20.12.2017 21:14

presne tak ,

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

27.06.2018 23:33

Milujem, veľké a bohaté raňajky, keď mám na ne cez víkend dosť času a v kľude sa najeme celá rodina :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE