Bobkový list je typické kuchynské korenie. Varenie strukovín, napríklad chutnej šošovice, si bez neho mnohé gazdinky ani nevedia predstaviť. Vavrín pravý, čo je jeho oficiálny názov, dávno poznali už Gréci, ktorí z neho vyrábali vence. Tie nosili ako symbol kultu významné osoby.
Viete však, čo sa stane, ak zopár bobkových listov jednoducho zapálite? Možno by ste neverili tomu, že aj tento proces dokáže blahodarne vplývať na naše zdravie. V článku vám prezradíme, na čo je pálenie bobkového listu dobré a ako na to! Ako na použitie bobkových listov netradične, no prospešne?
Čo vieme o bobkovom liste?
Vavrín pravý je vždyzelený strom, respektíve krík a radíme ho do čeľade vavrínovité. Zvyčajne dorastá do výšky maximálne 15 metrov. Jeho domovinou sú najmä teplé oblasti viacerých častí Ázie. Odtiaľ sa rozšíril aj do Stredomoria. Kedysi mala táto rastlina významné postavenie v gréckej mytológii. Vavrín pravý je teplomilný a nenáročný na pôdu.
Charakteristický je svojimi tvrdými kožovitými listami, ktoré majú kopijovitý tvar a zvlnené okraje. Ich líce je o trochu tmavšie ako rub. Dorastajú zvyčajne do dĺžky asi 5 centimetrov. V dnešnej dobe sa sušené listy, známe aj ako bobkové listy, využívajú v kuchyni, a to hlavne pri príprave polievok či omáčok.
Kvety vavrína sú zvyčajne biele, žlté alebo dokonca modročervené a objavujú sa od marca do apríla. Okrem toho je táto rastlina charakteristická aj svojimi bobuľovitými plodmi, z ktorých sa najmä v Stredomorí lisuje olej.
Odporúčame: Nakladaný cesnak a jeho účinky: Tomuto nebudeš chcieť veriť!
Aké má bobkový list účinky?
Vedeli ste však o tom, že listy vavrínu majú aj liečivé účinky? Sú zdrojom vitamínov A aj C a taktiež železa, horčíka či draslíka. Čaj z bobkových listov navyše predstavuje skvelú očistnú kúru. Telo zbavuje nadbytočných solí a pomáha aj pri nechutenstve či bolesti kĺbov.
Okrem toho môže byť táto aromatická bylinka nápomocná pri migréne, bolestiach kĺbov i krížov, reume aj artritíde. O listoch vavrína pravého sa tiež hovorí, že podporujú pamäť i koncentráciu.
Tradičná medicína uvádza aj tieto výhody bobkového listu:
- zmierňuje zažívacie ťažkosti, najmä plynatosť,
- podporuje vylučovanie toxínov a nadbytočnej vody z tela,
- má mierne sedatívne účinky, resp. upokojujúci účinok,
- podporuje vykašliavanie,
- zmierňuje bolesť kĺbov pri dne,
- bobkový list zlepšuje chuť do jedla,
- znižuje hladinu cukru v krvi,
- upokojuje nervový systém.
Čaj z bobkového listu
Na jeho prípravu budeme potrebovať 0,5 l vody a 3 vavrínové listy. Privedieme k varu a povaríme pár minút. Následne necháme lúhovať asi 15 minút. Scedíme a ochutíme citrónom. Pijeme pomaly počas celého dňa. Tento čaj upokojí myseľ aj podráždený žalúdok. Nie je určený na dlhodobé užívanie.
V ktorých jedlách využiť silu bobkového listu?
Nemáte jasno v tom, aké je využitie bobkového listu v kuchyni? Čerstvé alebo sušené bobkové listy sa používajú pri príprave rôznych pokrmov.
- Bobkový list je často pridávaný do základov pre polievky a vývary, kde pomáha pridať hĺbku chuti. Dobrým príkladom je hovädzí, kurací alebo zeleninový vývar, tiež strukovinové polievky.
- Vavrínový list je skvelý pri príprave mäsových jedál, ako sú dusené hovädzie, jahňacie, bravčové alebo divina. Pridáva sa do marinád alebo priamo do hrnca počas varenia.
- Pri varení strukovín, ako sú fazuľa, šošovica alebo hrach, sa pridáva bobkový list, aby sa zvýraznila ich prirodzená chuť a zároveň pomohlo zmierniť ich tendenciu spôsobovať nadúvanie.
- V niektorých kultúrach sa bobkový list pridáva do vody pri varení ryže, aby sa pridala aróma a chuť, napríklad pri príprave pilafu.
- Bobkový list môže byť tiež pridaný do pekáča so zemiakmi alebo inou zeleninou, kde pri pečení uvoľňuje svoje arómy.
- Pri nakladaní zeleniny alebo príprave kvasených jedál sa bobkový list pridáva pre jeho konzervačné vlastnosti a príjemnú chuť.
Pozri aj: Ako využiť penu na holenie netradične? Skús tieto super triky!
Zdroj: Depositphotos
Prečo zapáliť bobkový list?
Z akých dôvodov sa teda oplatí páliť bobkové listy? Čo dokážu horiace bobkové listy? Látky, ktoré sa z nich pri spaľovaní uvoľňujú, totiž na organizmus pôsobia viac než upokojujúco a relaxačne. Dokážu uvoľniť stres a zabojujú proti úzkosti.
Dokonca vám môže bobkový list v takomto stave pomôcť s prečistením dýchacích ciest, normalizovaním krvného tlaku či elimináciou bolestí hlavy i nadmernej únavy. Ak trpíte nadmierou stresu alebo sa vraciate domov z práce po ťažkom dni, neváhajte siahnuť práve po bobkových listoch.
Listy vavrínu tiež obsahujú látky, ktoré posilňujú imunitný systém. Pri pálení listov sa teda dostávajú do ovzdušia a pôsobia blahodarne na celý organizmus. Rovnako tak pálenie bobkových listov prispieva k zlepšeniu koncentrácie i zmierneniu zápalov v organizme. Zapálený bobkový list dezinfikuje vzduch a zabezpečí očistu priestoru.
Ako páliť bobkové listy doma?
- Zopár suchých listov zapáľte v nehorľavej nádobe. Nechajte, aby sa dym, ktorý uvoľňuje horiaci bobkový list, rozniesol po celej izbe.
- Miestnosť môžete aspoň na 10 minút opustiť.
- Po návrate vás dostane výrazná, no príjemná aróma z bobkových listov v miestnosti.
- Následne stačí, ak si v izbe vyložíte nohy na stôl, zhlboka sa nadýchnete a na chvíľku si odpočiniete a zrelaxujete. Pokojne si pustite aj upokojujúcu hudbu alebo siahnite po obľúbenej knihe. Vychutnajte si účinky inhalácie.
Odporúčame: Domáca treska podľa Miriam Kalisovej – chutnejšia než z obchodu
Ako si vypestovať vlastný bobkový list?
Ak si chcete pestovať vlastný bobkový list, teda vavrín pravý, ideálne je tak urobiť z predpestovaného menšieho kríčka zo záhradkárstva. Pestovanie zo semien je zdĺhavé a náročné. Vavrínu vyberte slnečné stanovište, pokojne aj na priamom slnku.
Menšie kríčky je potrebné prezimovať v interiéri. Vyžaduje aj výdatné a pravidelné zalievanie, najmä ak je umiestnený na priamom slnku a dlhšie nepršalo. Ideálne je hnojiť každé dva týždne, napríklad hnojivom na bylinky. Substrát by mal byť výživný. Z kríčka možno listy zberať priebežne prakticky počas celého rok. Strih je však vhodné zabezpečiť aspoň dvakrát ročne.
Pozbierané listy sa sušia v tenkej vrstve v teplej a dobre vetranej miestnosti alebo v sušičke. Uskladnite v nádobe s uzáverom alebo papierovom vrecúšku.
Článok aktualizovaný 26.2.2024