Už dávno nie je tajomstvom, že pravidelná konzumácia mrkvy pomáha očiam. Málokto však vie, že mrkva dokáže pomôcť aj pri migréne, liečbe neplodnosti, zvýšenom cholesterole alebo tráviacich ťažkostiach.
Namiesto zeleninového šalátu ju použite do obľúbenej polievky, z ktorej dokáže ľudské telo získať omnoho viac vitamínov.
Surová alebo uvarená?
Zelenina sa vo všeobecnosti odporúča jesť surová, pretože po uvarení stráca cenný vitamín C. Mrkva je však zdravšia po tepelnej úprave. Pri varení sa z nej uvoľňuje veľké množstvo betakaroténu, ktorý prospieva pokožke a spomaľuje proces starnutia kože.
Odporúčame prečítať: Vypestujte si šampiňóny u vás doma
Mrkvová šťava pre tehotné ženy
Mrkva je bohatý zdroj betakaroténu, ktorý ľudský organizmus potrebuje na výrobu vitamínu A. Ten je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, zlepšuje zrak, urýchľuje rast vlasov a ovplyvňuje tvorbu pigmentu.
Mrkvová šťava pomáha pri prevencii chorôb očí, zvyšuje odolnosť voči infekciám a pomáha pri problémoch so zápchou. V minulosti sa jej konzumácia odporúčala najmä tehotným ženám pre ľahší priebeh pôrodu a správny vývoj dieťaťa v maternici.
Odporúčame prečítať: Tiramisu podľa šéfkuchára Žídeka
Ako mrkvu skladovať?
Koreňová zelenina sa odporúča skladovať vo vlhkom piesku. Ideálne je mrkvu s vňaťou vložiť do piesku v debničke a uložiť do pivnice. Optimálne podmienky na skladovanie sú pri teplote 0 °C.
Mrkva by sa mala skladovať na dobre vetranom a chladnom mieste s minimálne 70% vzdušnou vlhkosťou. Takto uskladnená vydrží aj niekoľko mesiacov.
Odporúčame prečítať: Pestujte chren v záhrade a využite ho v kuchyni
www.shutterstock.com