Podľa štúdií bude v roku 2050 naša Zem domovom desať biliónov ľudí, z ktorých dve tretiny budú žiť v mestách. Tak, a teraz si predstavte samých seba. Raňajky, obed, večera, nákup v plastových taškách, litre vody na riad a sprchovanie, každý deň autom do práce. A vynásobte to jedným biliónom. Ešte k tomu pripočítajte fabriky, výpary, dym, odpad, priemyselnú činnosť, pláže plné odpadkov, hynúce zvieratá. Už teraz je naša planéta vyčerpaná z toľkého počtu mnohých bezcitných ľudí, ktorí žijú v presvedčení, že jej zdroje sú nevyčerpateľné. Niektorí z nás sa starajú len o seba a nezaujíma ich, či ďalšie generácie budú mať pitnú vodu a deti sa budú môcť zhlboka nadýchnuť, pobehať si po zelenej tráve. Ale česť výnimkám, ktorým naša planéta nie je ľahostajná.
Niektoré svetové mestá sú tak nepredstaviteľne preľudnené a znečistené, že vzduch sa pomaly nedá dýchať, pretože obsahuje škodlivé látky, ktoré zapríčiňujú vysoké percento predčasného úmrtia. Pozrite sa s nami na tie najznečistenejšie miesta a v duchu poďakujme, že žijeme tam, kde žijeme.
Pozri aj: Na čo si dať pozor pred odchodom na dovolenku a počas nej?
India
Táto ázijská krajina s počtom obyvateľov 1,3 bilióna dominuje na prvej priečke najviac znečistených miest sveta roka 2018. Krajina má celkovo dvadsaťdva miest v rebríčku tridsať najznečistenejších miest. Prvé miesto obsadil Gurugham, časť hlavného mesta Naí Dillí. Ďalšími vysoko znečistenými indickými miestami sú Ghaziabad, Faridabad, Bhiwadi, Noida, Patna, Mumbai.
Čína
Veľká krajina s vysokým počtom obyvateľov. Napriek zdravému životnému štýlu Číňanov, krajina má niekoľko vysoko znečistených miest, ako je napríklad Hotan, Kashgar, Tangshan, Xingtai, Aksu, Shanghai, Beijing. Znečistenie ovzdušia v tridsiatich deviatich severočínskych mestách vzrástlo v januári tohto roku o šestnásť percent. Oficiálne údaje ukázali, že hlavným zdrojom znečistenia je prudko rastúca priemyselná aktivita.
Pakistan
Tento stodeväťdesiatsedem miliónový sused Indie tiež nepatrí medzi najčistejšie krajiny sveta. Na základe výskumu medzinárodného tímu AirVisual, zaoberajúceho sa globálnymi problémami a životným prostredím, pakistanský Faisalabad je tretím najznečistenejším miestom spomedzi tritisíc skúmaných miest.
Vybrali sme: Prečo nezanedbať každoročný servis auta? Neoplatí sa čakať pridlho!
Dháka, Bangladéš
Bangladéš, jedna z najhustejšie obývaných krajín na svete, dlhodobo zápasí so znečistením ovzdušia. Hlavné mesto Dháka sa neustále zaraďuje medzi najviac znečistené mestá na svete. Za hlavné zdroje znečistenia ovzdušia boli identifikované tehlové pece, vozidlá poháňané palivom obsahujúcim vyššiu úroveň síry, ale aj stavebné práce. Kvalita vzduchu klesá počas suchých mesiacov od októbra do apríla, no zlepšuje sa počas obdobia monzúnov.
Inšpiruj sa: 3 spôsoby, ako použiť sódu bikarbónu v domácnosti: Toto ti uľahčí život!
Kábul, Afganistan
Nekvalitné palivo v autách, horúce suchá – tieto skutočnosti prispievajú k znečisteniu vzduchu v hlavnom meste Afganistanu. Niektorí obyvatelia dokonca nosia ochranné masky, umývajú si tvár a ruky každé dve hodiny. V meste sa zvyšuje počet ľudí s dýchacími problémami.
Medzi ďalšie vysoko znečistené mestá patrí japonské Tokio, Soul v Južnej Kórei, Manila na Filipínach, Jakarta v Indonézií, Mexico City, brazílske Sao Paulo, Buenos Aires v Argentíne, Bankog v Thajsku, osemnásť miliónový Istanbul, Moskva, Paríž.
Čo je to PM2.5?
Možno ste sa stretli pri čítaní článkov a správ o stave životného prostredia s PM2.5. Toto označenie sa vzťahuje na tuhé častice (PM), ktoré majú priemer menší ako 2.5 mikrometra, čo sú približne tri percentá priemeru ľudského vlasu. Jemné častice môžu pochádzať z rôznych zdrojov ako napríklad elektrárne, motorové vozidlá, lietadlá, spaľovanie reziva, lesné požiare, poľnohospodárske spaľovanie, sopečné erupcie a prachové búrky.
Prečo sú také nebezpečné? Tým, že sú malé a ľahké, tak majú tendenciu zostávať vo vzduchu dlhšie ako väčšie častice, a tým vzniká riziko toho, že zvieratá a ľudia ich môžu vdýchnuť. Niekedy častice prechádzajú hlboko do pľúc, niekedy až priamo do obehového systému. Môžu spustiť alebo zhoršiť chronické ochorenia dýchacích ciest, astmu, srdcový infarkt, spôsobiť respiračné problémy. Podľa štúdií môžu dokonca prispieť k predčasnému úmrtiu na ochorenie srdca a pľúc.