Pomôcky na čistenie jazyka boli používané už za starovekých čias v Číne a Indii. Odvtedy vznikali rôzne podoby týchto pomocníkov, ktorých funkcia zostala nezmenená.
Tá pozostáva z odstránenia škodlivých baktérií, odumretých buniek či pozostatkov jedla, pretože práve tie sa na jazyku usádzajú veľmi ľahko.
Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?
Jazyk a jeho povrch
Baktérie milujú jazyk hlavne kvôli jeho povrchu. Ten je iný ako povrch tvrdého zubného tkaniva zubov a tým, že obsahuje papily, na ktoré sa vedia baktérie s ľahkosťou zachytiť, pre ne tvorí excelentnú živnú pôdu. Kvôli ich prítomnosti dochádza k dvom najväčším problémom – zápachu z úst a rozšíreniu baktérií z jazyka na iné miesta vrámci ústnej dutiny. Tak dochádza aj k zvýšenej tvorbe zubného kazu a ochoreniam ďasien.
Odporúčame tiež: Naučte sa diagnostikovať choroby podľa stavu jazyka!
Opakovanie - čo by sme mali vedieť o halitóze
Ak si spomínate na článok o rannom zápachu z úst, určite už viete, že halitóza všeobecne vzniká kvôli bakteriálnej produkcii prchavých zlúčenín síry, ktoré bohužiaľ zapáchajú. Tie vyprodukujú z veľkej miery baktérie na jazyku a nielen z povlaku na zuboch. Zaujímavé je aj zistenie niekoľkých štúdií, na základe ktorých je dokázaný väčší vplyv baktérií z jazyka na zápach z úst, než baktérií z iných miest ústnej dutiny. Spočíva to v oveľa väčšom množstve baktérií na jazyku než na povrchu zubov.
Odporúčame tiež: Rannému zápachu z úst zrejme nikto neujde – prečo?
Výhody čistenia jazyka
Čistením jazyka sa zbavujeme pravdepodobne najväčšieho množstva baktérií spôsobujúcich zápach z úst spolu so zvyškami jedla, ktoré tieto baktérie metabolizujú. Najväčšiu pozornosť si zaslúži zadná časť jazyka, pretože špička a predná časť sú aj vďaka vyššej pohyblivosti ľahšie samočistiteľné.
Narozdiel od zadnej, ktorá sa dotýka mäkkého podnebia, a tým sa nepohybuje natoľko, aby bolo samočistenie efektívne aj v tejto oblasti. Usadenie plaku na jazyku je možné vidieť ako biely, hnedastý alebo aj zelenkastý film pokrývajúci jeho povrch. Ďalšími udávanými výhodami sú podpora imunitného aj tráviaceho systému a zlepšené vnímanie chutí.
Odporúčame tiež: 10 najčastejších príčin bolesti zubov
Ako a s čím čistiť jazyk?
Existujú dve možnosti. Jazyk čistíme buď škrabkou na jazyk alebo kefkou 1-2x za deň. Snažíme sa zbaviť hlavne povlaku zadnej časti jazyka, kde sa skrýva väčšina baktérií. Zároveň buďte opatrní a nesnažte sa za každú cenu dosiahnuť čo najďalej, aby ste nespustili dáviaci reflex.
Čistíme jemne od koreňa jazyka ku špičke, niekoľkokrát. Medzi každým pohybom oplachujeme škrabku/kefku. Na záver ústa vypláchneme. Aj keď je možné čistiť jazyk taktiež kefkou, názor mnohých štúdií sa líši. Väčšina tak uprednostňuje špeciálne škrabky na jazyk kvôli menšej náchylnosti na stimulovanie dávacieho reflexu a lepšie odstránenie baktérií z povrchu. Nech si už zvolíte akýkoľvek spôsob, hlavné je nevynechať čistenie jazyka z každodennej hygieny ústnej dutiny.
Odporúčame tiež: Umývate si zuby správne? Zistite to!