Pojem pitný režim sa skloňuje hlavne v letných mesiacoch. To však neznamená, že počas ostatných ročných období nie je dôležité sledovať si denný príjem tekutín. Dodržiavanie pitného režimu je potrebné celoročne.
Pitný režim počas jesene musí byť prispôsobený meniacemu sa počasiu. Keďže je momentálne teplejších dní menej a niekedy je vonku skutočne sychravo, vhodné je voliť skôr hrejivejšie nápoje.
Prezradíme vám zopár rád, ako v jesenných mesiacoch udržať svoj pitný režim pod kontrolou. Taktiež sme si pre vás pripravili niekoľko tipov na príjemne hrejivé nápoje do najškaredších dní.
Pitný režim na jeseň – aké tekutiny prijímať?
Existuje množstvo zásad správneho pitného režimu, ktoré sa dajú dodržiavať počas celého roka. Najčastejšie sa rieši napríklad otázka množstva. Vo všeobecnosti sa hovorí, že denné množstvo vody a tekutín je dva až tri litre.
To je však veľmi zjednodušené tvrdenie, pretože príjem je ovplyvnený niekoľkými faktormi. Množstvo potrebných tekutín závisí od pohlavia, veku či hmotnosti. Taktiež na celkové číslo vplýva aktuálny zdravotný stav osoby, telesná aktivita alebo teplota tela a prostredia.
V súvislosti s príchodom jesene je skôr potrebné zameriavať sa na druhy tekutín. Čistá a minerálna voda by mali bezpochyby tvoriť drvivú väčšinu pitného režimu. Pohár vody je vhodný bez ohľadu na ročné obdobie. Vhodnými nápojmi sú počas jesene čaje. Dobré je striedať čaje ovocné, bylinné, čierne či zelené. Vždy je najlepšou voľbou nesladený čaj.
Na ľadovo vychladené nápoje radšej zabudnite. Teplota tekutín by mala byť počas studenších dní v rozpätí od 20 do 40 °C. To znamená, že ideálna je minimálne izbová teplota, prípadne vyššia.
Pozri aj: TOP jesenné potraviny, ktoré musíš zaradiť do svojho jedálnička!
Čaje nielen na zlepšenie imunity
Ako sme už spomínali, čaje sú spolu s vodou skutočne ideálnym jesenným nápojom. Dokážu rýchlo zahriať, pričom vedia toho ponúknuť ešte oveľa viac. Bylinné čaje majú množstvo pozitívnych účinkov pre zdravie človeka. Dokážu vás previesť chladným počasím bez zbytočnej choroby.
Priamo na podporu imunity je najlepší čaj zo šípok, materinej dúšky, lipy či bazy. Šalviový čaj vás upokojí, medovkový utlmí nervozitu a pomôže vám s migrénou. Rovnako môžete skúsiť čierny i zelený čaj alebo akýkoľvek, ktorý obľubujete. Možnosti sú skutočne široké, takže je z čoho vyberať.
Pozitívom je, že bylinné či zelené čaje sú plné vitamínov či minerálnych látok, za ktoré sa vám vaše telo v tomto ročnom období poďakuje. Nezabúdajte však, že najlepšie je siahnuť po kvalitných sypaných čajoch.
Odporúčame: Čo oslabuje imunitný systém? Na toto si daj pozor!
TIP: Teplá zázvorová limonáda, ktorá posilní imunitný systém
Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí obľubujú čaje až počas mrazivých zimných dní, máme pre vás iný tip. Vyskúšať môžete skvelú teplú zázvorovú limonádu. Jej hlavnou ingredienciou je mierne pikantný, no hrejivý zázvor. Na začiatku je potrebné pripraviť si klasický zázvorový čaj. Približne 30 gramov koreňa nahrubo nastrúhajte a zalejte vriacou vodou.
Po desiatich minútach sceďte. Následne nechajte čaj vychladnúť tak, aby bol iba mierne vlažný, prípadne mal izbovú teplotu. Teplú limonádu zo zázvoru si dochuťte lyžičkou medu, citrónovou šťavou a lístkami mäty. Pripravíte si tak nielen skvelý nápoj do sychravejších jesenných dní, ale aj zdravú vitamínovú bombu. Všetky ingrediencie predstavujú silnú podporu obranyschopnosti.
Citrón je bohatý na vitamín C, zázvor podporuje trávenie aj detoxikuje telo a mäta má antiseptické a antibiotické účinky. Teplá zázvorová limonáda je výborným pomocníkom aj pri prvých známkach nachladnutia.
Odporúčame: Ako sa pripravuje zemiaková kaša správne? Vyvaruj sa týmto chybám!
Aj smoothies je vhodné na jesenné obdobie
Myslíte si, že smoothie nápoje sú charakteristické iba pre letné obdobie? To sa veľmi mýlite. Stačí zabudnúť na melón, jahody či maliny a voliť skôr sezónne plody. Taktiež je vhodné nápoj ozvláštniť napríklad štipkou čili, kardamonom, škoricou, zázvorom, klinčekmi či kajenským korením.
Ak vonku nie je práve najkrajšie počasie, po príchode domov si skúste pripraviť jesenné smoothie, ktoré vás príjemne zahreje. Do mixéra nalejte jednu šálku nesladeného mandľového mlieka, pridajte dve šálky čerstvo postrúhanej tekvice, jednu kávovú lyžičku perníkového korenia, 5 až 6 vykôstkovaných datlí, polovicu malej lyžičky vanilkového prášku a štipku škorice.
Rozmixujte a nápoj je hotový. Ak si mandľové mlieko pred prípravou zohrejte, toto tekvicové latté bude do chladných dní úplne ideálne.
Vychutnajte si jeseň bez viróz
Okrem dobrého pitného režimu nezabúdajte počas jesenne na vyváženú stravu a celkovo zdravý životný štýl. V jedálničku nesmie chýbať ovocie a zelenina. Zdravá strava zahŕňa aj strukoviny, vajíčka, celozrnné potraviny, chudé mäso či tučnejšie ryby. Zdraviu prospeje obmedzenie soli.
Počas jesenných mesiacov je vítaný rozhodne pravidelný pohyb. Skvelou voľbou je pobyt v prírode na čerstvom vzduchu, čo má taktiež priaznivý vplyv na imunitný systém. Šport aj zdravá strava udržia telo počas jesene v dobrej kondícii. Ak je to potrebné, skúste dopĺňanie vitamínov pre imunitu, najmä vitamínu C a D, no prospešný v tomto smere je aj zinok.
Aktualizované na 11. 11. 2023