Agát biely pochádza z Ameriky. Patrí medzi dávno známe liečivé rastliny, ktorej všetky časti sa využívali na liečbu, až pokým sa postupne nezistilo, že okrem kvetov sú všetky škodlivé. Je rozšírený najmä v teplejších oblastiach Európy, v ktorých rastie ako teplomilný a svetlomilný strom na stráňach, okrajoch lesov, pri cestách či tvoriac takzvané monokultúry (najmä v oblasti južnej Moravy a na Slovensku).
Agát biely sa môže v prírode vyskytovať vo forme stromu alebo kra s kolovitým koreňom a až s 20 metrov vysokou, stredne rozkonárenou nepravidelnou korunou. Listy má stopkaté a ich prílistky sú hnedé, tvrdé a pichľavé tŕne. Kvety má agát pomerne jednoduché, prevísajúce voľné strapce s priemerne 20 bielymi, príjemne voňajúcimi kvetmi so žltkastým nádychom. Plodom agátu je sploštený viacsemenný struk s tmavými obličkovitými semenami a jeho kvety sú silne voňajúce. Z agátu sa počas mája a júna, kedy kvitne, najčastejšie oberá jeho kvet a v zriedkavých prípadoch taktiež kôra.
Odporúčame prečítať:
Kvety agátu by sa mali oberať, keď sú spodné časti ešte neodkvitnuté, kým tie vrcholové už rozkvitnuté sú. Sú náchylné na zaparenie a veľmi citlivé na stlačenie, takže by mali byť oberané starostlivo a pozorne. Po obratí sa kvety sušia na vzdušnom mieste a môžu sa dosúšať na umelom teple, pretože ich bohatý obsah nektáru sťažuje dĺžku sušenia. Po vysušení sa kvety agátu musia uchovať v dobre uzatvorenom obale, ktorý ich chráni nielen pred vlhkom, ale aj pred škodcami.
Obsahom všetkých častí okrem kvetu je jedovatý toxalbumín, ktorého účinky sú nebezpečné pre ľudský organizmus. V kvetoch sa však nevyskytuje, namiesto neho sú obsahom kvetov flavonoidný glykozid, silica a žlté farbivo. Korene vylučujú ochranné látky, takzvané fytonocídy.
Odporúčame prečítať: Čo všetko dokáže vyliečiť Rumanček kamilkový?
V medicíne a vo farmaceutickom priemysle sa používa ako zložka diuretických čajovín a ako liečivá látka do liečivých potravín, poprípade potravinárskych výrobkov. V ľudovom liečiteľstve sa využíva najmä pri riešení problémov trávenia a pri poruchách dýchania. Pôsobenie agátu taktiež pomáha pri liečbe kŕčov.
Odporúčame prečítať: Ruža šípová a jej zázračné účinky
Pri oberaní si treba dať pozor na agát lepkavý, ktorý mu je príbuzný, avšak je jedovatý. Jeho kvety sú však ružové a fialové, lepkavé a chlpaté a pestuje sa najmä umelým sadením v parkoch. Pozor si taktiež dajte, aby ste oberali iba kvety a na toxické účinky ostatných častí rastliny treba upozorniť najmä menšie deti.
Recepty:
Zápar – 5-percentný zápar kvetovej drogy na 2 poháre vody – piť 2 až 3 šálky za deň, pôsobí ako spazmolytikum, t. j. látka uvoľňujúca kŕče hladkej svaloviny.
Odvar – ½ až 2 lyžičky kvetovej drogy na 2 poháre vody, krátko povariť – piť 2 razy v priebehu dňa.
Odporúčame prečítať: Zázračná kapsička pastierska
Autor: G. Švec, www.hab.sk