Domáca citrónová limonáda: Bude ju milovať celá rodina!

Leto sa nám pomaly blíži a nás čakajú horúce dni plné slnka, vysokých teplôt a smädu. Samozrejme, pitný režim treba dodržiavať nielen v lete a vtedy, keď pociťujeme smäd. Či je leto, zima alebo jeseň, mali by sme svojmu telu dopriať dostatok tekutín. Podľa odborníkov muži by mali za deň vypiť 3,7 litra a ženy 2,7 litra tekutín. A teraz zdvihnite ruky tí, ktorí to dodržiavajú. Asi nás nie je veľa. 

Mnohí z nás si radi pochutia na rôznych sladených nápojoch, ktoré sú plné škodlivých látok. No a cez leto nám všetkým dobre padne poriadne vychladené pivko. My však máme pre vás recept na vynikajúcu domácu limonádu, ktorú budú milovať všetci!

Citrónová šťava

Nie je žiadnym tajomstvom, že citrón je významným zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje náš imunitný systém a chráni nás pred infekciami. Toto exotické ovocie tiež obsahuje aj účinné flavonoidy, ktoré spolu s vitamínom C vytvárajú liečivú kombináciu a tá spevňuje cievy v ľudskom organizme, aktívne regeneruje väzivové tkanivá, zlepšuje zrakovú schopnosť a urýchľuje rast vlasov i nechtov. V citrónovej šťave sa vyskytujú karotenoidy, pektíny, vitamíny skupiny B, fosfor, vápnik, železo, sodík, draslík, železo a ďalšie stopové a minerálne prvky. Okrem toho šťava z citróna spomaľuje rast nádorov, prečisťuje organizmus, odstraňuje vedľajšie účinky mnohých liekov, predchádza páleniu záhy, viaže ťažké kovy, podporuje pamäť, sústredenosť a postreh, čistí a stimuluje pečeň

Pozri aj: Videorecept: Zdravé ovocné smoothies v troch príchutiach

Limonáda

Zdroj: shutterstock

Ako si pripraviť limonádu

Na prípravu limonády budeme potrebovať:

  • 10 citrónov (najlepšie bio)
  • 2 poháre trstinového cukru (ak máte radi kyslé, pridajte menej cukru)
  • 5 pohárov vody
  • 2 poháre ľadu
  • mätu

Citróny poriadne poumývame a postrúhame ich, aby sme získali citrónovú kôru. Tú spolu so šťavou z citrónov a cukrom poriadne premiešame. Citróny nevyhadzujeme, nakrájame ich na menšie kúsky do misky, pridáme k nim kôru, niekoľko lístkov mäty a miešame až kým sa cukor neroztopí. Zmes prelejeme cez sitko a pomocou varechy alebo lyžice poriadne postláčame, aby sme získali čo najviac šťavy. Nakoniec pridáme vodu. Servírujeme do pohárov s ľadom a zdobíme mätou, plátkom citróna.

Táto domáca limonáda je skvelým občerstvením aj na grilovačkách, záhradných oslavách alebo len ako osvieženie počas horúcich dní. Na zdravie! 

6 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.06.2021 06:27

Skvelá domáca limonáda.

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

07.06.2021 09:30

robievam v lete a pridávam aj zázvor

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

07.06.2021 12:05

Mňan mňam

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.06.2021 21:15

Presne takúto limonádu - citronádu si v lete pripravujeme.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

09.06.2021 21:31

Vychladená chutí vynikajúco...

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

18.06.2021 19:14

Obľúbená/ svieža. Niekedy pridávam aj uhorku, alebo jahody

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE