Osviežujúca rozmarínovo-ligurčeková limonáda: recept, príprava a účinky na zdravie!

domáca rozmarínovo-ligurčeková limonáda

Letné limonády sú osviežujúce nápoje, ktoré si môžete pripraviť jednoducho aj doma. Jednou z najobľúbenejších variantov je klasická citrónová limonáda, ktorú môžete pripraviť zmiešaním citrónovej šťavy, cukru a vody. Ďalšou možnosťou je limonáda s mätou, ktorá dodá nápoju osviežujúcu chuť. Stačí zmiešať citrónovú šťavu s mätou a cukrom a pridať vodu.

Ďalším skvelým spôsobom, ako si dopriať letnú limonádu je pridanie čerstvých ovocných prísad, ako sú jahody, maliny, kiwi alebo broskyne. Stačí ich rozmixovať s citrónovou šťavou, cukrom a vodou a máte vynikajúci ovocný nápoj. Pre milovníkov pikantnej chuti je možnosť pridať do limonády kúsok čerstvého zázvoru.

Vyskúšajte letné limonády aj s bylinkami!

Zaujímavou variantou limonády je aj kombinácia s bylinkami ako je bazalka, mäta alebo rozmarín. Tieto bylinky dodajú nápoju originálnu chuť a vôňu. 

Limonády je možné ľahko prispôsobiť vašim chuťovým preferenciám a fantázii, takže si môžete vytvoriť vlastné jedinečné recepty na domácu letnú limonádu. 

Pri príprave limonády nezabudnite použiť čerstvé ingrediencie a vychutnajte si osviežujúci nápoj počas horúcich letných dní.

Odporúčame: Červené záhradné ovocie - jahody, čerešne, maliny pre vašu krásu!

domáca limonáda s rozmarínom Depositphotos

Rozmarín a jeho účinky

Rozmarín je aromatická bylina s mnohými pozitívnymi účinkami na náš organizmus. 

Medzi TOP účinky patria:

 1. Zlepšenie trávenia: Rozmarín pomáha stimulovať tráviaci systém a zlepšuje trávenie, čo môže pomôcť pri problémoch s trávením a nadúvaním.

 2. Podpora pamäti a koncentrácie: Rozmarín obsahuje látky, ktoré stimulujú mozgovú činnosť a môžu pomôcť zlepšiť pamäť a koncentráciu.

 3. Antioxidačné vlastnosti: Rozmarín obsahuje antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi a pomáhajú bojovať proti starnutiu a ochoreniam.

 4. Protizápalové účinky: Rozmarín má protizápalové účinky, ktoré môžu pomôcť pri zmiernení bolesti a zápalov v tele.

 5. Podpora imunitného systému: Pravidelná konzumácia rozmarínu môže pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť organizmus pred chorobami.

Všeobecne platí, že rozmarín je zdravá bylina, ktorá môže mať pozitívny vplyv na náš organizmus a zlepšiť naše zdravie a pohodu. Je však dôležité mať na pamäti, že treba dodržiavať primerané množstvo a neprekračovať odporúčanú dennú dávku, aby sme mohli využiť jeho prospešné účinky.

Ligurček a jeho účinky

Ligurček je bylina s mnohými pozitívnymi účinkami na náš organizmus. 

Medzi najdôležitejšie patria:

 1. Zlepšenie trávenia: Ligurček môže pomôcť zlepšiť trávenie a podporiť správnu funkciu tráviaceho systému.

 2. Antioxidačné vlastnosti: Obsahuje vysoký obsah antioxidantov, čo môže pomôcť chrániť bunky pred poškodením organizmu voľnými radikálmi.

 3. Podpora imunitného systému: Ligurček má tiež imunomodulačné účinky, čo znamená, že môže podporiť správnu funkciu imunitného systému a chrániť nás pred rôznymi chorobami.

 4. Znižovanie zápalov: Ligurček obsahuje zložky s protizápalovými vlastnosťami, čo môže pomôcť zmierniť zápalové procesy v našom organizme.

 5. Podpora zdravej pokožky: Ligurček môže tiež pomôcť pri liečbe akné a iných kožných problémov, vďaka svojim protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam.

Celkovo môže pravidelná konzumácia ligurčeka mať pozitívny vplyv na naše zdravie a spôsobiť celkové zlepšenie nášho organizmu.

Neprehliadnite: Dermacol SUN: pre radosť zo slnka

limonáda s rozmarínom Depositphotos

Prečo sú domáce letné limonády také obľúbené?

Domáce letné limonády sú obľúbené z niekoľkých dôvodov, ako napríklad:

 • Po prvé, sú jednoduché na prípravu a môžete si ich pripraviť presne podľa svojich preferencií - môžete si pridať viac alebo menej cukru, citróna alebo niekoľko ďalších prísad. 
 • Po druhé, sú osviežujúce a dokážu skvelo zahnať smäd v horúcich letných dňoch. 
 • Navyše, domáce limonády sú zdravšou alternatívou k sladeným nápojom plným umelých prísad a konzervantov. 

A nakoniec, príprava domácich limonád môže byť skvelou zábavou pre celú rodinu a prispieva k spoločným chvíľam stráveným pri príprave a konzumácii osviežujúceho nápoja!

Recept na domácu limonádu s rozmarínom a ligurčekom

Recept na domácu limonádu s rozmarínom a ligurčekom:

Ingrediencie:

 • 4 citróny
 • 1 lyžica medu alebo trstinového cukru
 • vetvičky čerstvého ligurčeka
 • vetvičky čerstvého rozmarínu
 • 1 liter vody
 • ľadové kocky

Postup prípravy:

 1. Citróny umyte a nakrájajte na plátky.
 2. Do vody pridajte med (cukor), ligurček a rozmarín - poriadne premiešajte.
 3. Do veľkej džbánu vložte citrónové plátky a pridajte ľadové kocky.
 4. Zmes s medom, ligurčekom a rozmarínom pridajte do džbánu s citrónmi a ľadovými kockami.
 5. Dôkladne premiešajte a podávajte.

Takto pripravená domáca limonáda s rozmarínom a ligurčekom je osviežujúci nápoj, perfektný na horúce letné dni. Dobrú chuť!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE