Otvoriť okno, alebo si zapnúť klimatizáciu? Vonku je stále teplejšie a toto je jedna z prvých otázok, ktorú si určite kladiete. Zvýši klimatizácia spotrebu? Ochoriete? A či vám dokonca začnú slziť oči a budete kýchať?
Klimatizáciu by ste v prvom rade nemali vypínať ani v zime, aby sa tam neusadili kolónie baktérií, okná sa vám budú zahmlievať a dokonca pri zapnutej klimatizácii v zime sa vám motor zohreje rýchlejšie. So stúpajúcou teplotou vonku nám stúpa teplota aj v aute, a to aj vtedy, keď je zaparkované.
Na kontrolu a údržbu klimatizácie si určite vyhraďte čas, pretože porucha klimatizácie uprostred horúceho letného dňa je zlým snom azda každého. Kontrolovať by sa mala každé dva roky a dá sa to robiť aj v rámci servisu auta.
Odporúčame: Ako si vybrať ekologické auto? Sú hybridy a elektromobily správnou voľbou?
Shutterstock®
Klimatizácia v aute a správne nastavenie - dôležitá je nielen teplota v aute, ale aj cirkulácia vzduchu
Ak už máte klimatizáciu odborne skontrolovanú a vydezinfikovanú, je čas si ju správne nastaviť. Aj keď je príjemné mať počas horúcich dní v aute ako v chladničke, nie je to najšťastnejšie riešenie.
Odborníci odporúčajú rozdiel oproti vonkajšej teplote okolo 5 – 6°C, pri ktorom nehrozí tepelný šok pri vstupovaní a vystupovaní z auta. Je však jasné, že keď je vonku 34°C a v aute 29°C, príliš nám to nepomôže. No aj vtedy je vhodné postupne znižovať teplotu do momentu, kým je to prijateľné.
- Ak máte klimatizáciu, ktorá vám priamo neukazuje °C, snažte sa nastaviť ju tak, aby vám to bolo príjemné, nie však šialene studené. Klimatizácia by na nás tiež nemala fúkať priamo a ani by sa nemala odrážať priamo na nás.
- Ak musíme často vystupovať a nastupovať, je lepšie nechať otvorené okná ako spustenú klimatizáciu, pretože auto sa bude stále pokúšať dorovnať teplotu na nastavenú, čím môže stúpnuť spotreba.
TIP: Pred zastavením auta skúste klimatizáciu vypnúť. Dostane sa tak von vlhkosť, ktorá môže spôsobovať nepríjemný zápach.
Shutterstock®
POZOR na teplotný šok a zdravotné komplikácie
Pri nesprávnom nastavení klimatizácie, teda ak je teplota v aute oveľa nižšia ako teplota vonku, môžeme začať trpieť niekoľkými zdravotnými ťažkosťami.
Bolel vás niekedy po dlhšej ceste autom v lete krk? To boli pravdepodobne stuhnuté trapézy od klimatizácie. Tak isto môžete dostať prievan, svalovicu, ba dokonca prechladnúť.
Klimatizácia v aute je v letných mesiacoch veľmi užitočná, no zároveň si vyžaduje istú opatrnosť. Pri nesprávnom použití môže spôsobiť teplotný šok a nastať zdravotné problémy - a trpieť môže nielen zdravie vodiča.
Keď používame klimatizáciu, jedným z najčastejších problémov, s ktorými sa môžeme stretnúť, je náhly prechod z vysokých teplôt vonku do chladného prostredia v aute. Tento teplotný šok a letné teploty môžu mať za následok rôzne zdravotné ťažkosti, ako sú bolesti hlavy, migrény alebo aj ochorenia dýchacích ciest. Telo sa totiž musí rýchlo prispôsobiť veľkým rozdielom v teplote, čo môže mať negatívny dopad na imunitný systém.
- Je dôležité nastaviť klimatizáciu na rozumnú teplotu. Odporúča sa udržiavať rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou na maximálne 5-7 stupňov Celzia.
- Taktiež je dobré nechať najprv auto „vetranie“ a nechať vymeniť teplý vzduch za studený, namiesto toho, aby sme nastavili chladiacu funkciu na maximum hneď po nastúpení do vozidla.
- Rovnako dôležitá je aj vnútorná cirkulácia vzduchu či udržiavanie konštantnej teploty a udržanie nastavenej teploty.
- Dôraz by sa mal klásť aj na pravidelnú údržbu klimatizácie, vrátane čistenia filtrov a kontrolovania chladiva. Nečistoty a baktérie môžu v klimatizačnom systéme rásť a následne sa dostávať do vzduchu, ktorý dýchame v aute, čo môže zhoršiť kvalitu vzduchu a spôsobiť alergie alebo dýchacie problémy.
Na záver je dôležité byť si vedomý týchto rizík a prijať opatrenia, aby sme si užili pohodlnú a zdravú jazdu. Dobre nastavená klimatizácia môže zabezpečiť príjemnú teplotu bez negatívnych účinkov na naše zdravie - extrémne tropické horúčavy sú totiž skutočne nebezpečné. Dbajme na naše telo a jeho reakcie na teplotné zmeny!
Zaujme ťa: Vieš, ako sa správne zipsovať na ceste? Tu sú zásady radenia sa!
Shutterstock®
Spotreba a zapnutá klimatizácia
Tvrdenie, že ak máte zapnutú klimatizáciu, tak sa vám zvýši spotreba, je vraj mýtus. Je na tom čosi pravdy, ale v zásade záleží od auta.
- Pokiaľ jazdíte na malom mestskom aute s malým motorom s výkonom približne pod 80 kW, tak sa vám spotreba zvýši.
- Pokiaľ však máte auto s väčším výkonom a aj väčším motorom s niekoľkými valcami, znamená to, že vám spotreba nestúpne dramaticky, keď tak maximálne o 1 liter na 100 km.
Spotreba tiež závisí od nastavenia a typu. Ak je vaša klimatizácia manuálna, má nábeh na väčšiu spotrebu ako na druhej strane tá automatická.
Shutterstock®
Či preferujete vetranie oknami, alebo klimatizáciou, rozmýšľajte, či je to to najlepšie pre vaše zdravie. Želáme vám veľa šťastných kilometrov v príjemne chladnom aute.
Aktualizované na 16.08.2024
Aktualizovaný článok: 16.08.2024