Žihľavová tinktúra proti vypadávaniu vlasov: To najlepšie, čo existuje!

Žihľava patrí k tým rastlinkám, ktoré rastú azda na každom kroku. Je to tá rastlina, ktorá rastie od už od marca, čo nahráva do karát všetkým tým, ktorí poznajú jej liečivé účinky. Žihľava ako taká však podporuje aj našu krásu. Málokto vie, že žihľava pomáha upokojovať pokožku – zmierňuje podráždenie, svrbenie a redukuje červené fľaky, ktoré sa môžu objaviť z dôvodu alergickej reakcie.

Ako pri mnohých bylinkách, tak aj pri tejto platí, že sa využíva v mnohých babských receptoch. A počuli ste už niekedy, že by babské recepty boli neúčinné? Naše staré mamy kedysi nepoznali toľko kozmetických prípravkov, ktoré by boli dostupné v obchodoch. Naše staré mamy si samé vyrábali prírodné produkty, ktoré využívali pre svoje zdravie aj krásu. A práve žihľava si vybudovala skvelé renomé – aspoň čo sa vlasov týka.

Odporúčame: Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov: Prinášame 5 tipov!

účinky žihľavy

Zdroj: Shutterstock®

Žihľava a vlasy

Ak máte nejakého bylinkára vo svojom okolí, tak nám určite dá za pravdu, že žihľava má skvelé meno. Najpoužívanejší je žihľavový čaj, ktorý funguje zvnútra a rovnako skvelo pôsobí aj zvonka.

Žihľava obsahuje oxid kremičitý, ktorý posilňuje vlasové korienky a vlasy celkovo. Táto bylinka a všetky odvary, výluhy či tinktúry z nej podporujú rast vlasov a zároveň zamedzujú ich vypadávaniu. Pokiaľ sa jedna o bylinný čaj, tak ten je ideálny na oplachovanie vlasov. Stačí si spraviť výluh zo žihľavy a ten použiť na záverečný oplach vlasov.

Treba však podotknúť, že zo žihľavy sa využíva aj koreň, z ktorého sa najčastejšie pripravuje odvar. Ten je možné použiť na výrobu masky alebo rovnako na oplachovanie vlasov.  

Žihľavová tinktúra

Zdroj: Shutterstock®

Žihľavová tinktúra

Žihľava je všetkým známa vďaka svojim zdravotným účinkom. No túto bylinku si zamilujú aj vlasy. Obzvlášť, ak vám vypadávajú, tvoria sa vám lupiny a rýchlo sa mastia. V tomto prípade odporúčame vyskúšať domácu žihľavovú tinktúru, na ktorú budete potrebovať:

  • 50 ml alkoholu (40 %)
  • 25 g čerstvej žihľavy

Tinktúru si vytvoríte veľmi jednoducho. Ako prvé si poriadne umyte žihľavu a nakrájajte alebo natrhajte ju na menšie kúsky. Tie vložte do uzatvárateľnej sklenenej nádoby a zalejte alkoholom. Takto pripravenú zmes nechajte lúhovať po dobu 3 týždňov na tmavom mieste. Každý deň ju nezabudnite pretrepať a po 3 týždňoch preceďte.

Tinktúru používajte na masírovanie pokožky hlavy alebo ju jednoducho votrite do vlasovej pokožky, a to každý deň až kým sa vám tinktúra neminie!

Neprehliadni: Čo pomáha na čierne bodky? Skús zmixovať 3 ingrediencie, ktoré ich zničia!

6 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

25.04.2020 20:13

Stres je však zároveň jedným z hlavných spúšťačov vysokého tlaku. Pokúste sa zvoľniť zo životného tempa a uvidíte, či sa vám uľaví.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

26.04.2020 20:55

Konečne sa blíži obdobie žihľavy :-) Zatiaľ som vždy používala iba výluh zo žihľavy, s ktorým som si následne oplachovala vlasy, ale vyskúšam aj túto tinktúru a uvidím.

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

26.04.2020 23:03

Počula som o tom, že takáto domácky vyrobená je najlepšia. Ale zatiaľ som to ešte neskúšala. No ďakujem za tip.

Vaše meno:

Soňa Kollárová

Soňa Kollárová

26.04.2020 23:03

Počula som o tom, že takáto domácky vyrobená je najlepšia. Ale zatiaľ som to ešte neskúšala. No ďakujem za tip.

Vaše meno:

Marcela Mantičová

Marcela Mantičová

03.05.2020 03:01

Zaujímavý a poučný článok:-)

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

10.08.2020 19:26

Výborný tip proti vypadávaniu vlasov.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE