Byliny sa používajú ako prírodná lekáreň už veky. Dokonca ani v takom období, kedy do seba ľudia dávajú množstvo chémie v podobe tabletiek sa ešte nezanevrelo na staré známe bylinky.
Pri čítaní tohto článku spozornite najmä vy, ženy. Tieto bylinky vám môžu pomôcť v mnohých problémoch, ktoré vás trápia.
Posvietime si na alchemilku, šalviu, bazalku, sladké drievko a vitex jahňací.
Alchemilka
Skutočne asi najlepšou "ženskou" bylinkou je práve alchemilka. Má v sebe dôležité látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú správne fungovanie ženského organizmu. Jej účinky vrelo oceníte pri menštruačných cykloch. Taktiež priaznivo pôsobí na hormonálne zmeny v tele ženy. Zmierňuje potenie, nervozitu, návaly a nespavosť. Tanín, ktorý táto bylina obsahuje má sťahujúci účinok. Pitie čaju pomáha po pôrode regenerovať maternnicu. Obsahuje aj horčiny, ktoré majú vplyv na dobré trávenie. Pomáha zmierniť účinky popôrodnej depresie.
Máte bolestivú menštruáciu? Naordinujte si čaj z alchemilky (dve šálky denne) 10 dní pred menštruáciou a pite ho aj počas nej. Pri dlhodobom užívaní dokáže upraviť nepravidelnú, ale aj bolestivú menštruáciu. 3 čajové lyžičky sušenej byliny zalejeme štvrťlitrom vriacej vody. Lúhujeme 20 minút. Pite ho 6 dní a 7. deň si dajte pauzu. Postupne znížte dve šálky na jednu denne.
Taktiež sedacie kúpele sú dobré pri zápaloch vaječníkov alebo pri kvasinkovej infekcii. 200 g sušenej alchemilky zalejeme studenou vodou a necháme lúhovať 12 hodín. Nálev scedíme, ohrejeme ho a pridáme do kúpeľa.
Odporúčame prečítať si: Prečo si každý deň dopriať hrušku?
Vitex Jahňací
Vhodný na úpravu nepravidelného menštruačného cyklu alebo pri miernych príznakoch menopauzy. Redukuje početnosť migrén. Je vhodné ho používať pri ženskej neplodnosti, pretože podporuje ovuláciu. Pomáha pri donosení dieťatka ako prevencia samovoľného potratu, avšak všetko je nutné prekonzultovať s lekárom. Pôsobí ako anaphrodisiakum - potláča sexuálnu túžbu.
Odporúčame prečítať si: Červená repa a jej priaznivé účinky
Sladké drievko
Je zaradený medzi najsilnejšie byliny, ktoré majú vplyv na hormóny. Zvyšuje estrogén a znižuje testosterón. Tak isto je nápomocný pri nepravidelnej menštruácii. Pozor na dávkovanie. Denne by ste nemali skonzumovať viac ako 50 mg. Jeho nadmerné užívanie má negatívny vplyv na hladiny draslíka. Nemali by ho teda konzumovať ľudia, ktorí majú problémy s krvným tlakom.
Odporúčame prečítať si: 5 príznakov zápalu močových ciest
Bazalka
Každá z vás ju používa v kuchyni, ale vedeli ste, že je dobrá na zmiernenie bolestivej menštruácie alebo pri menopauze? Taktiež ju môžete využiť, ak máte problémy s výkyvmi hormónov. Čaj sa pripravuje z podrvených listov bazalky. Zalejte horúcou vodou dve lyžičky a vypite aspoň raz denne. Môžete ju použiť pri tráviacich, ale aj nervových ťažkostiach. Lieči dokonca opary, herpesy, upokojuje podráždenú a začervenanú pokožku.
Odporúčame prečítať si: Potraviny, vďaka ktorým vás môže potrápiť migréna
Šalvia
Vieme veľmi dobre, že sa používa pri liečení zapáleného hrdla. Ale ak náhodou zažívate bolesť prsníkov pred alebo počas menštruácie, čaj zo šalvie vám pomôže uvoľniť bolesť. Tie, ktoré z vás trápia návaly tepla, vyskúšajte vlažný kúpeľ zo šalvie. Ďalej má má antibakteriálne a antimykotické účinky. Je vhodná na upokojenie nervového systému. Čaj zo šalvie vďaka fytoestrogénom podporuje plodnosť a pomáha správne regulovať hladiny ženských hormónov v tele.
Odporúčame prečítať si: Zemiaky - univerzálna a zdravá potravina pre zdravie i krásu