Ako zahnať chuť na sladké? Daj šancu týmto osvedčeným radám

Cukor má mnoho podôb. Mnohí si ho predstavujeme ako bielu kocku, ktorou si dosladzujeme kávu či čaj, no cukor je i fruktóza, glukóza a dokonca aj med. Všetky cukry však majú niečo spoločné – sú to uhľohydráty, alebo inak sacharidy, zásobujúce telo energiou. Všetkého veľa škodí, a to najmä cukru. Ak ho dokážete jesť v umiernenom množstve, je to samozrejme v poriadku. Ak sa ním však zvyknete prejedať, koledujete si o zdravotné problémy. Nebojte sa, chuť na maškrtenie sa dá zahnať a my vám poradíme ako!

Koľko cukru je veľa cukru?

Ak sa pýtate, kde je tá pomyselná čiara, ktorú by ste v súvislosti s príjmom cukrov nemali prekročiť, je to približne 5 percent denného príjmu kalórií. Keď to premeníme na gramy, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme mali denne prijať maximálne 11 gramov cukru, no toto číslo by nemalo za žiadnych okolností presiahnuť 25 gramov cukru denne. S tým však majú mnohí problém a zdá sa, že najmä Slováci. Minuloročné prieskumy ukázali, že Slovák priemerne skonzumuje až 50 kilogramov cukru ročne, čo je asi 130-gramová nádielka cukru na deň. A s nadmernou konzumáciou cukru prichádzajú aj nepríjemné zdravotné riziká – ochorenia srdca, diabetes, zubné kazy, vysoký krvný tlak, vysoké hladiny cholesterolu, a tak ďalej. 

Pozri aj: Ako byť empatickým človekom? Tu je 7 rád, ako na to!

ako skoncovať so sladkosťami

Zdroj: Shutterstock®

Chuť na sladké sa dá zahnať

Tí, čo sladké milujú nám dajú iste za pravdu – chuť na sladké nie je vždy také ľahké zahnať. Niekedy na vás sladkosti rozprávajú z chladničky, inokedy z potravinovej skrine a niekedy na vás hovoria priamo v obchode. Odborníci sa zhodujú na tom, že ak dokážete po jednom zahryznutí prestať, so zahánaním chute na sladké ani začínať nemusíte, lebo ste na tom dobre. Ak však otvoríte čokoládu a o pár chvíľ sa pristihnete ako jete posledný kúsok, máte problém. V nasledujúcej galérii sa dozviete, čo v takomto prípade robiť.

Galéria: 5 tipov, ako zahnať chuť na sladké

Zistite pôvod svojich chutí

Máte chuť na sladké? Podľa odborníkov by ste si mali najprv uvedomiť, prečo. Pôvod vašich chutí je veľmi dôležité identifikovať na to, aby ste s nimi skoncovali. Často sa chuťou na sladké prejavuje hlad. Preto majte vždy po ruke chutnú a zdravú alternatívu sladkostí alebo sa zasýťte výživným a zdravým jedlom, najlepšie bielkovinami a zdravým tukom. Toto je riešenie v prípade, že vaše chute na sladké sú vlastne prezlečený hlad.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Kristína Dická

Kristína Dická

22.04.2020 18:58

Ďakujem za super rady, každý deň musím mať niečo sladké a nie a nie sa toho zbaviť, tak snáď toto zaberie :-D

Vaše meno:

Adriena Krzeminská

Adriena Krzeminská

23.04.2020 21:50

U mňa je priam nemožné zahnať chuť na sladké.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

26.04.2020 19:20

vyskúšam :-)

Vaše meno:

Janka Komadova

Janka Komadova

08.09.2023 07:15

Našťastie tento problém nemám sladkostí nemusím

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.