Poznáš živé kamene? Táto izbová rastlina vyzerá ako z iného vesmíru!

živé kamene

Máte radosť vždy, keď si domácnosť vyzdobíte nejakou novou izbovou rastlinou? Hľadáte netradičné izbové rastliny a zeleň, ktorá už na prvý pohľad každého zaujme? Prípadne sa obzeráte po nenáročných rastlinách, ktoré nemajú vysoké nároky na pestovanie? Alebo len s radosťou objavujete nové veci, ktoré sa v prírode a na našej krásnej planéte ukrývajú? 

Ak ste sa s niektorou otázkou stotožnili, zbystrite pozornosť! V dnešnom článku to bude o sukulentoch. Sukulenty sú veľmi vďačné rastliny, ktoré sú s obľubou pestované i v našich domácnostiach.

Sukulenty v domácnosti

Niet sa čomu čudovať, keďže si spravidla nevyžadujú toľko pozornosti, ako iného rastliny. Sú nenáročné a veľa toho znesú. Známym sukulentom je napríklad Aloe vera či tučnolist, pekne tiež vyzerajú zástupcovia z rodu starček či rozchodník. 

My sme vám však sľúbili niečo netradičné, čo každého hneď zaujme svojím vzhľadom, niečo, čo ste doteraz možno ani nevideli. Poznáte takzvané živé kamienky? Dozaista ich môžeme zaradiť medzi najkrajšie sukulenty. Na prvý pohľad vôbec nevyzerajú ako rastliny, minimálne nie z tohto vesmíru. Zistite niečo viac o živých kameňoch v nasledujúcom článku!

Lithops
Shutterstock®

Poznáte živé kamene?

Ako živé kamene či kamienky sú známi zástupcovi rodu kameňovec, latinsky Lithops. Ide o rod sukulentných rastlín z čeľade poludňovkovité. Ich domovinu možno hľadať pravdepodobne v južnej až juhozápadnej časti Afriky, a to na suchších piesčitých púšťach. Ich latinský názov pochádza zo slov lithos, čo znamená kameň a opsis, čo značí tvár alebo vzhľad. 

Kameňovce svojím tvarom skutočne pripomínajú menšie kamienky. Vo svojom prirodzenom prostredí  zástupcovia z čeľade Lithops napodobňujú tvarom a sfarbením na hornej strane listov kamienky v najbližšom okolí, čo im poskytuje ochranu, keďže sú tak prakticky neviditeľné pre prirodzených nepriateľov.

Zaujímavosti o živých kameňoch

  • V prírode sa kameňovce maskujú medzi skutočnými kameňmi, aby ich nespásali bylinožravce.
  • Kvety lithopsov sa otvárajú len cez deň a zatvárajú večer.
  • Niektoré druhy sa dožívajú aj viac ako 40 rokov.
  • Hoci rastú pomaly, vytvárajú zaujímavé farebné a tvarové variácie listov.

Ako vyzerajú lithopsy

Rastlinu tvoria dva výrazné tučné sukulentné listy, ktoré rastú tesne pri sebe. Rozdelené sú štrbinou. Tieto listy majú skutočne rozmanité a pestré sfarbenie a na ich vrchnej časti je spravidla možné vidieť peknú kresbu či rôzne škvrny a fliačiky. Kameňovce hýria rôznymi farbami, vrátane zelenej, hnedej, sivej, ružovkastej, žltej. Tieto sukulenty rastú veľmi pomaly, no hovorí sa o nich, že sú skutočne dlhoveké. 

Kvitnutie živých kameňov

Tieto sukulenty dokonca kvitnú, zvyčajne však až rastliny staršie ako dva či tri roky. Kvety vyrastajú zo spomínanej štrbiny medzi listami. Mávajú bielu, žltú či ružovú farbu. Často sú podobné kvetom sedmokrásky. 

Kvitnutie zvyčajne nastáva koncom leta alebo na jeseň a trvá niekoľko dní až týždňov. Po odkvitnutí je dôležité odstrániť zvyšky kvetu, aby sa predišlo hnilobe a rastlina sa mohla sústrediť na ďalší rast. 

kameňovec
Shutterstock®

Druhy z rodu Lithops

Medzi najrozšírenejšie druhy z rodu Lithops môžeme zaradiť: 

  • Lithops turbiniformis s hnedými listami a žltými kvetmi, 
  • šedasté Lithops salicola so zeleným škvrnitým vrchom,
  • Lithops comptonii s purpurovým nádychom listov a žltými kvetmi. 
  • Lithops karasmontana, ktorý má šedé listy s výraznou červenkastou kresbou. 

Kameňovce však existujú vo veľkom množstve rozličných farebných variácií, niektoré kultivary majú dokonca biele listy. Sfarbenie konkrétnych kameňovcov sa však aj počas ich života môže meniť. 

Obdobie prezliekania živých kameňov

Kameňovce sú zaujímavé tým, že mávajú takzvané obdobia prezliekania sa či zvliekania kože. Dochádza k nim zvyčajne od jesene do jari, respektíve od zimy do jari. Vo vnútri sukulentu sa v podstate začne tvoriť nová rastlina. Zvyčajne koncom zimy sa objavuje nové telíčko, staršie listy sa zvrašťujú a zosychajú. 

Nové listy mávajú neraz iné sfarbenie než tie staré, hlavne je ich farba sýtejšia a sviežejšia. Nový dvojlist môže mať aj iný vzor, čiže vás rastlina bude neustále prekvapovať novým originálnym vzhľadom.

sukulenty
Shutterstock®

Ako pestovať živé kamene?

Kameňovce so skutočne jedinečným a originálnym vzhľadom sú aj u nás pestované ako izbové rastlinky. Nie je problém ich zohnať na internete, vo väčších predajniach s kvetmi, ale napríklad aj na výstavách pestovateľov. Nedá sa povedať, že druhy z rodu Lithops sú veľmi náročné na pestovanie, v mnohých prípadoch s nimi naopak problémy nebývajú. 

Kam umiestniť lithopsy

V izbe by ste im mali nájsť pomerne svetlé stanovište. Pokojne ich možno pestovať na okne, kde budú mať dostatok svetla aj tepla. Na ich pestovanie je vhodná bežná izbová teplota. Ideálne je umiestniť ich na južné alebo východné okno, kde budú vystavené priamemu svetlu aspoň niekoľko hodín denne. Vyhýbajte sa však prievanom a náhlym zmenám teplôt, ktoré by mohli rastlinu stresovať. 

Zalievanie lithopsov

So zálievkou týchto sukulentov si taktiež nemusíte robiť veľké starosti. Ich substrát, ktorý by mal byť priepustný, je potrebné medzi každým polievaním nechať dôkladne preschnúť. Keď sa na bočných stranách rastline vytvoria akési vrásky, vtedy je už určite vhodný čas na zalievanie.

Počas zimy spravidla nie je zálievka potrebná. Najmä v období prezliekania je zálievka vyslovene nevhodná. Počas jari, zvyčajne od mája, je vhodné rastlinu zalievať raz týždenne, v lete zálievku trochu zvyšujeme, nástupom jesene opäť postupne znižujeme. 

Kameňovce je potrebné chrániť pred preliatím, ktoré môže spôsobiť hnilobu a úhyn rastliny. Veľmi pomôže, ak majú v kvetináči vytvorenú dobrú drenážnu vrstvu, napríklad z kamienkov (tentokrát skutočných).

ako pestovať lithopsy
instagram.com/lithops_mesemb

Presádzanie lithopsov

Napríklad ich presádzanie je potrebné len zriedka, keďže rastú skutočne pomaly. Presádzanie môže byť potrebné, ak sa korene a listy rozrastú po celom kvetináči. Ideálne je presádzať ich raz za niekoľko rokov, najlepšie na jar, keď sa rastlina prebúdza zo zimného pokoja. Pri presádzaní je dôležité použiť priepustný substrát určený pre sukulenty a zabezpečiť dobrú drenáž. 

Nádoba na pestovanie lithopsov

Čo sa týka nádoby na pestovanie, tak je vhodné zvoliť skôr plytký a široký kvetináč. Kameňovce nepotrebujú totiž toľko substrátu, skôr miesto po bokoch na rozrastanie. Dôležité je, aby nádoba mala na dne odtokové otvory, ktoré zabránia zadržiavaniu vody a následnému zahnívaniu koreňov. Vzhľadom na ich pôvodné púštne prostredie im vyhovuje suchšie prostredie s minimom prebytočnej vlhkosti.

Rozmnožovanie lithopsov

Lithopsy sa najčastejšie rozmnožujú výsevom semien, ktoré sa získavajú z odkvitnutých kvetov. Semená sa vysievajú na jar do vlhkého, priepustného substrátu a klíčenie môže trvať niekoľko týždňov. Počas klíčenia je dôležité udržiavať stabilnú teplotu a miernu vlhkosť. Delenie rastlín nie je bežné, pretože lithopsy rastú pomaly a ich korene sú citlivé na poškodenie.

kameňovce
instagram.com/succsforever

Ako sa starať o lithopsy v zime?

Zimné mesiace sú pre živé kamene obdobím pokoja a regenerácie. V tomto čase sa vo vnútri rastliny tvorí nový pár listov, ktorý postupne nahradí ten starý. Preto je dôležité nechať rastlinu v pokoji a vyhýbať sa akýmkoľvek zásahom, najmä zalievaniu. Zvonku môžu lithopsy pôsobiť scvrknuto alebo suchšie, no ide o prirodzený prejav ich rastového cyklu.

Zalievanie počas zimy, najmä počas tzv. prezliekania (výmeny listov), je vyslovene nevhodné a môže rastlinu poškodiť alebo dokonca zahubiť. Najlepšie je ponechať ich v suchom a svetlom prostredí, kde nie je prievan ani mrazivé teploty. Zálievku obnovte až vtedy, keď sa objaví nový pár listov a starý začne výrazne vysychať.

Najčastejšie chyby pri pestovaní živých kameňov

  • Príliš časté zalievanie, najmä mimo obdobia rastu.
  • Zalievanie počas zimného prezliekania.
  • Nedostatok priameho slnečného svetla.
  • Použitie hutného alebo nepriepustného substrátu.
  • Nevhodná nádoba bez drenážnych otvorov.
  • Umiesťovanie rastliny do prievanových alebo chladných priestorov.
  • Presádzanie bez potreby alebo v nesprávnom období.

Časté problémy pri pestovaní živých kameňov

  • Rastlina zmäkne alebo zhnedne pri báze: Najčastejšie ide o dôsledok preliatia, kedy korene začnú hniť kvôli nadmernej vlhkosti v substráte.
  • Na povrchu listov sa objavujú vrásky: Ide o prirodzený signál nedostatku vody – rastlina si pýta zálievku.
  • Listy sa začínajú rozpadať alebo mazľavo rozkladať: Pravdepodobne došlo k zaliatiu počas zimného pokoja, kedy by mala byť rastlina úplne suchá.
  • Rastlina rastie do výšky a stráca kompaktný tvar: Ide o tzv. etioláciu spôsobenú nedostatkom svetla – rastlina sa „naťahuje“ za slnkom.
  • Rastlina nekvitne ani po niekoľkých rokoch: Môže byť vystavená nevhodným podmienkam, najčastejšie ide o málo svetla alebo nadbytok dusíka v substráte.
  • Na listoch sa objavujú škvrny alebo vysychanie špičiek: Môže ísť o popáleniny zo slnka, ak bola rastlina náhle presunutá na priame slnko bez aklimatizácie.
  • Nový pár listov nevystrieda starý – ten zostáva naspodku mäkký a mokvavý: Zrejme bola rastlina zaliata počas prezliekania, čo narušilo prirodzený cyklus.

Aktualizovaný článok: 06.04.2025

8 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Anton Marek

Anton Marek

18.03.2021 21:49

naozaj nevyzerajú ako rastliny

Vaše meno:

JAN KOMADA

JAN KOMADA

05.03.2021 14:55

Ešte som o nich nepočul

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

16.02.2021 14:07

naživo som ich ešte nevidela, ale vyzerajú veľmi zaujímavo.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

15.02.2021 23:27

Živé kamienky som nikdy nevidela, ani som o nich nikdy nečítala. Páčia sa mi. Článok ma oslovil, je perfektne napísaný a inšpirujúci k pestovaniu nového sukulenta.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

15.02.2021 10:38

Naozaj netradičné a zaujímavé!

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

15.02.2021 10:17

Ešte som o tom nepočula a ani nevidela, ale sú veľmi roztomilé :-D

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

14.02.2021 21:30

vidím to prvýkrát, ešte som to nikde nevidela, sú nádherné

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

14.02.2021 17:29

aj keď nie som milovníčka sukulentov a kaktusov, živé kamienky ma dostali

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.