Jedinečné riasogule: Sú to najmenej náročné rastliny na svete?

Starostlivosť o izbové rastliny nie je vždy jednoduchá. Mohlo by sa zdať, že ich stačí len primerane zalievať a dopriať im slnečné lúče. Ani zďaleka tomu tak nie je. Mnohé rastliny sú skutočne náročné na pestovateľské podmienky, potrebujú výživu, vhodné umiestnenie či správnu vlhkosť ovzdušia. Práve preto je vhodné voliť izbové rastliny do domácnosti podľa toho, aké sú naše zručnosti v starostlivosti o zeleň. Našťastie sú známe mnohé nenáročné izbové rastliny, ktoré nepotrebujú veľa pozornosti a zvládnu aj nie práve najlepšie zaobchádzanie.

Medzi ne môžeme zaradiť napríklad lopatkovec, ktorý je takmer nezničiteľný, taktiež zamiokulkas či svokrine jazyky, čiže sansevieriu. Ak však hľadáte izbovú rastlinku, ktorá bude skutočne nenáročná na pestovanie a jej požiadavky na starostlivosť budú prakticky minimálne, máme dnes pre vás tip. Zoznámime vás s takzvanými riasoguľami, ktoré zvládne pestovať úplne každý. Do interiéru vnesú zeleň a navyše predstavujú modernú, štýlovú a trendy dekoráciu.

Pozri aj: TOP izbové rastliny na slnečné okno: Ktorým slnečné lúče neuškodia?

Čo sú riasogule?

Riasogule sú v podstate guľôčky z rias. Ide o sladkovodné rastliny, ktoré na pohľad i dotyk tak trochu pripomínajú mach. Známe sú aj ako marimo gulôčky, tiež moss ball, odborne Aegagropila linnaei. Ich domovinou je predovšetkým Japonsko. Boli objavené na dne japonských jazier, no rovnako sa našli aj v horských jazerách v Rusku, Estónsku či na Islande. Ich netradičný tvar vzniká úplne prirodzene. Kúsky rias sa totižto gúľajú po dne jazera, nabaľujú na seba ďalšie kúsky, čím vytvoria pekný guľatý tvar. Riasogule rastú veľmi pomaly. Za rok zväčšia svoj priemer o približne 0,5 cm.

Vo voľnej prírode však môžu dosahovať pozoruhodných rozmerov, môžu mať priemer pokojne okolo 30 centimetrov. Riasogule získavajú v súčasnosti čoraz viac fanúšikov a v mnohých domácnostiach naprieč celým svetom sú pestované ako izbové rastliny. O vzniku týchto guľôčok z rias koluje aj stará japonská legenda. Podľa nej ide o premenené duše dvoch zaľúbencov, ktorí sa rozhodli ujsť, pretože ich láska bola zakázaná. Pri úteku sa však utopili v jazere a ich duše sa premenili na riasogule, pričom sa už naveky mohli spolu plaviť po dne. V Japonsku sú preto považované za symbol večnej lásky.

Kam ich umiestniť?

Riasogule sú sladkovodné rastliny, čo znamená, že i v domácnostiach sa pestujú práve vo vode. Je potrebné ich pestovať namočené konkrétne v studenej vode. Teplota vody by mala byť medzi 10 °C až 25 °C. Môže ísť o odstátu vodu z kohútika, taktiež filtrovanú, minerálnu alebo dažďovú vodu. Riasogule je ideálne pestovať v priehľadných sklenených nádobách, napríklad v malom guľatom akváriu, vázičke či akejkoľvek podobnej nádobke.

Do jednej nádoby je možné podľa veľkosti umiestniť aj viacero guliek z rias. Pokojne môžete na dno poukladať aj rôzne okrasné kamienky či mušle a krásna dekorácia je razom hotová. Dokonca je možné riasogule pestovať aj priamo v akváriách s rybičkami. Rybky ich majú rady a navyše nešpinia akvárium. Nádobku s riasoguľami je potrebné umiestniť tam, kde nedopadajú priame slnečné lúče. Tieto rastlinky obľubujú polotieň až tienisté stanovište. V prirodzenom prostredí rastú na dne jazier, kde svetla taktiež nie je veľa, čiže na svetlo sú skutočne nenáročné.

Odporúčame: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!

Ako sa o starať o riasogule?

Riasogule skutočne nepotrebujú veľa pozornosti. Nie je ich potrebné pravidelne zalievať, presádzať či hnojiť ako bežné rastliny. Jediné, čo potrebujú, je pravidelná výmena vody, a to približne raz za dva týždne. Keďže sa počas leta môže voda v nádobke rýchlejšie prehrievať aj odparovať, v tomto období je vhodné vymieňať vodu každý týždeň. Raz za čas, prípadne vždy počas menenia vody, môžete marimo guľu poumývať a prečistiť pod tečúcou vodou a taktiež pogúľať medzi dlaňami, aby si udržala svoj pekný tvar.

V domácom prostredí v nádobke sa totižto negúľa po dne, a tak by časom o svoj pekný tvar mohla prísť. Môže sa stať, že guľôčka sa bude niekedy pohupovať na hladine. Zvyčajne sa to stáva vtedy, keď vo vnútri riasy uviaznu nejaké vzduchové bublinky, ktoré riasoguľu nadnášajú, prípadne to môže byť spôsobené väčším podielom kyslíka vo vode.

Pozri aj: TOP mäsožravé rastliny: Ktoré z nich by si privítala u seba doma?

Riasogule nie je v dnešnej dobe problematické zohnať ani u nás. Možné je ich nájsť v mnohých internetových obchodoch s rastlinami. Posielať sa dajú dokonca i poštou, pretože dokážu istý čas vydržať bez vody, a to pokojne až dva týždne. Riasogule sú predávané v rôznych veľkostiach, s čím súvisí aj ich cena. Pohybovať sa môže približne od 3 do 10 eur. Možné je dokonca zohnať i celé sety na pestovanie marimo guľôčok, ktoré obsahujú okrem rias aj nádoby, kamienky či ďalšie dekoračné materiály. Ako sme však spomínali vyššie, postačí pekná nádobka, trochu fantázie a máte dokonalú bytovú dekoráciu, ktorú dozaista neprehliadne žiadna návšteva. Riasogule sú veľmi vhodné i do detských izieb či kancelárií.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

8 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.11.2020 07:42

Vďačné rastlinky!

Vaše meno:

Katarína Konečná

Katarína Konečná

09.11.2020 09:34

Zaujímavé.

Vaše meno:

Katarína Šmidová

Katarína Šmidová

09.11.2020 11:56

krásna rastlinka

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

09.11.2020 19:03

Riasogule vypadá krásne, idem ju hľadať na nete.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

09.11.2020 21:15

Zaujímavé rastlinky ešte som o nich nepočula

Vaše meno:

Ľudka Uličná

Ľudka Uličná

10.11.2020 22:25

Zaujímavé rastlinky

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

11.02.2021 14:28

Krásne,uz to chceme mať aj my doma,študujeme o tom veľa

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

29.09.2021 07:03

Krásne - niet čo dodať

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.