Poznáte tajomstvo, ako správne skladovať pečivo? Každý má nejaký ten osvedčený spôsob – niekto v chlebníku, iný v mikroténovom vrecku, ďalší v utierke. Viete však, ako sa odporúča pečivo skladovať, aby zostalo čo najdlhšie čerstvé? Nie je to žiadna veľká veda. Stačí si len osvojiť niekoľko grifov, aby ste nemuseli chodiť na nákup čerstvého pečiva každý deň. Ušetríte tak kopec času aj peňazí. Ako teda na to?
Všeobecne platí, že pečivo vydrží čerstvé oveľa kratšie, než chlieb. Môže za to kôrka – čím je hrubšia (ako napríklad na chlebe), tým viac vlhkosti si pečivo uchová a dlhšie vydrží čerstvé a zdravotne nezávadné. Vedeli ste, že igelit chlebu rozhodne neprospieva? Paradoxne, práve v tom býva chlieb a pečivo balené a práve mikroténové vrecká máte v obchodoch najčastejšie k dispozícii.
Ak si teda aj donesiete z nákupu chlieb v igelite, neuskladňujte ho v ňom. Rapídne sa totiž potom kvalita a trvanlivosť chleba znižuje. V mikroténe chlieb nemôže dýchať, veľmi skoro sa zaparí a začne plesnivieť. Obzvlášť to platí, ak je pečivo ešte horúce. Vtedy pečivo vyložte do prúteného košíka a uskladnite až po jeho vychladnutí.
Pozri aj: Lieky a potraviny: Vieš, ktoré za žiadnych okolností nekombinovať?
Mikrotén, papier alebo látka?
V obchode, kde máte na výber mikroténové alebo papierové vrecko, siahnite radšej po tom druhom. Má totiž oveľa lepšie priedušné vlastnosti. Doma ho však v papierovom obale nenechávajte – vyschlo by vám už do 24 hodín. Máte zvyk skladovať pečivo v chladničke? Rýchlo sa s ním rozlúčte! Nielenže vám chlieb prirýchlo stvrdne, ešte aj nasaje cudzie pachy.
Správnou voľbou pri skladovaní chleba a pečiva sú látkové utierky alebo vrecká z konope či ľanu. Takéto vrecko si môžete úplne jednoducho ušiť aj samy doma. Vrecko na chlieb a pečivo by malo mať aj sťahovanie na šnúrky, aby bolo pečivo bezpečne uzavreté.
Už naše babičky vedeli, čo je dobré
Darmo, skladovanie chleba v látke je grif, overený rokmi, preto ho nepodceňujte ani dnes. Dôležité však je, utierku alebo vrecko pravidelne meniť, ideálne každý druhý deň. Zabránite tak zvlhnutiu utierky a následným plesniam. Výhodou skladovania pečiva v utierke je, že ho môžete pokrájať priamo na nej a nemusíte tak vyťahovať drevenú či inú doštičku na krájanie.
Následne však utierku vytraste, aby na nej nezostávali omrvinky. Chlieb, zabalený v utierke alebo látkovom vrecku, môžete následne skladovať v chlebníku či v kuchynskej linke. Je to už len a len na vás.
Neprehliadni: Je naozaj ranná prechádzka zdravá? Toto urobí s tvojím telom!
A čo tak chlebník?
V zásade platí, že chlieb a pečivo by mali byť skladované na suchom a tmavom mieste. Optimálna teplota je 20 až 25°C. Svoju čerstvosť a nezávadnosť si chlieb a pečivo dlho uchovajú aj v chlebníku. Oplatí sa doň investovať. Je nielen efektným doplnkom do vašej kuchyne, ale v prvom rade je to mimoriadne užitočný pomocník. Dajte si však záležať na pravidelnom čistení chlebníka.
Ak v ňom dlhšie zostanú omrvinky, určite to nebude prospievať skladovanému pečivu. V chlebníku je teda chlieb a pečivo dostatočne chránené pred vlhkosťou a vzduchom. Takéto chlebníky bývajú plastové, porcelánové, kovové, no najčastejšie drevené, závesné alebo voľne stojace, všetkých možných veľkostí a dizajnov.
Nakúpili ste priveľa pečiva? Nevadí, zamrazte ho! Večer pred konzumáciou ho potom stačí vybrať z mrazničky a nechať pri izbovej teplote. Ráno vás bude v kuchyni čakať pečivo, čerstvé a chrumkavé ako práve upečené. Ak sa teda rozhodnete pečivo zamraziť, v tomto prípade máte odpustené aj umiestnenie v igelitovom vrecku. Keď ho však vyberiete a rozmrazíte, opäť by ste ho mali zabaliť do utierky.
Vedeli ste, že tmavý chlieb vám vydrží dlhšie, než biely? Môže za to pšeničná múka, ktorá obsahuje oveľa menej vlhkosti. Navyše, tmavý chlieb máva tvrdšiu a hrubšiu kôrku, čiže lepšie chráni samotný stred chleba. Pri správnom skladovaní vám biely chlieb vydrží približne dva dni, tmavý chlieb štyri dni, ten ražný dokonca až týždeň.