Zabudni na pravidlo troch sekúnd a ďalšie mýty! Takáto je realita

Je pravidlo troch sekúnd naozaj bezpečné a pravdivé? Môžete prechladnúť zo sedenia na studenom povrchu? Hádajte, ktorý z nasledujúcich mýtov je pravdivý a ktoré nás len zavádzajú?

 

Niektoré sa s nami ťahajú dlhé desaťročia a tradujú sa z generácie na generáciu, iné zas vznikajú ako reakcie na aktuálne dianie. No aj napriek tomu sa nedopatráme, kto s týmito mýtmi vlastne prišiel a či sú založené na skutočných skúsenostiach, či vedomostiach a znalostiach. Tak čo poviete, zvládnete náš menší kvíz?

 

Odporúčame: Prečo nevyhadzovať čajové vrecúška? Takto ti ešte poslúžia!

mýty, ktorým veríme

Zdroj: Shutterstock®

Pravidlo troch, či piatich sekúnd

Niektorí tvrdia, že ak vám jedlo spadne na zem, do troch sekúnd ho môžete zdvihnúť. V iných krajinách si na to dokonca vyhradili až päť sekúnd. Kde je však pravda? Naozaj sa baktérie za tých pár sekúnd nestihnú ešte rozliezť po našom jedle? Bohužiaľ vás sklameme. 

 

Baktérie pôsobia rýchlo! Najmä vlhké a šťavnaté jedlá (ako napríklad cestoviny) priťahujú viac baktérií ako suché jedlo. Faktory, ktoré šírenie baktérií ovplyvňujú sú tiež druh povrchu, na ktorom jedlo pristane a čo na ňom číha. Napríklad je menšia pravdepodobnosť, že sa baktérie odoberú na vaše jedlo z koberca, ako z laminátovej podlahy. Ale v skutočnosti neexistuje žiaden bezpečný časový rámec. Bohužiaľ tak svoje jedlo budete zrejme musieť vyhodiť do koša.

 

Pozri aj: Očarujúci bonsaj ako strom v miske. Oživ ním svoju domácnosť!

pravidlo piatich sekúnd

Zdroj: Shutterstock®

Neseď blízko pri telke, pokazíš si zrak!

Koľkým z vás toto rodičia povedali? Je to naozaj pravda? Veru nie. Aj toto je mýtus! Dokonca ani nezačnete škúliť, ako vás rodičia presviedčali. Môže prísť k únave či bolestiam hlavy, no určite nie k trvalému poškodeniu. Pravidelné prestávky a správna vzdialenosť sú však tak či tak akousi povinnosťou pri sledovaní televízie, či pri dlhšom sedení za monitorom.

 

Bude sa ti páčiť: Máš svoj osvedčený rituál pred spaním? Pre toto je veľmi dôležitý!

ako sa starať o zrak

Zdroj: Shutterstock®

Patrí zubná kefka do kúpeľne?

Asi vás neprekvapíme, ak povieme, že zubná kefka jednoznačne do kúpeľne nepatrí. Najmä v prípade, ak máte vo svojej kúpeľni aj toaletu. Jedna štúdia v USA dokonca zistila, že až 60% zubných kefiek v kúpeľni na sebe obsahuje baktérie práve zo spomínaných toaliet. Ani vám nemusíme vysvetľovať, odkiaľ teda tieto baktérie pochádzajú. S každým spláchnutím totiž do ovzdušia dostávate niečo, čo do vašich úsť jednoznačne nepatrí. V prípade, že ich nemáte kde skladovať, používajte aspoň chrániče a obaly na zubné kefky.

zubná kefka v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock®

Spôsobuje sedenie na studenom hemoroidy?

Medzi hlavné príčiny vzniku hemoroidov patrí určite dlhšie sedenie na toalete, čo vytvára tlak na krvné cievy, no určite tam môžeme zaradiť aj dlhšie sedenie na studenom povrchu. Dávajte si teda pozor, kam si sadáte, ako si sadáte a na ako dlho.

 

Zaujme ťa: Toto sú originálne šálky na espresso. Vychutnaj si kávu ešte viac!

sedenie na studenom

Zdroj: Shutterstock®

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

9 komentárov

Veronika Marejková

Veronika Marejková

28.02.2018 11:58

Najviac ma prekvapilo to so zubnými kefkami. Nikdy by mi to nenapadlo, ale je to logické. Určite prehodnotim ich umiestnenie.

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

28.02.2018 13:25

mna skor prekvapuje, ze niekto veri tym 3 sekundam

Vaše meno:

Darina Božiková

Darina Božiková

28.02.2018 14:19

tieto tvrdenia sú dobré,ale načo??????

Vaše meno:

Lenka Meravá

Lenka Meravá

28.02.2018 18:02

To so zubnymi kefkami je strasidelne

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

28.02.2018 19:56

Ešteže máme kúpeľňu oddelenú od WC.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

28.02.2018 20:32

Výborný článok, ďakujem!

Vaše meno:

Lenka Piovarčiová

Lenka Piovarčiová

04.03.2018 19:03

ja neviem o ziadnych 3 sekundach som nepocula, ale zdravy rozum ked sa zapoji prezijeme...

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

13.03.2018 20:56

zaujímavé tvrdenia...

Vaše meno:

Anna Podmanická

Anna Podmanická

30.11.2018 22:09

Prekvapivé tvrdenia, hlavne s tými zubnými kefkami. Ak niekto nimi umýva misu, tak potom áno. S tou čistotou to netreba až tak preháňať, lebo najviac chorôb získavajú práve tí, ktorí žijú vo veľmi sterilnom prostredí.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.