Ako na jeseň neochorieť? Tu sú rady, ako zostať FIT!

Po horúcom lete, počas ktorého sme si navykli na krátke tričká a sukničky, odrazu prišla sychravá jeseň. Teploty rapídne klesli, obzvlášť tie nočné a skoré ranné, a chtiac nechtiac tak musíme vyťahovať zo skríň čoraz dlhšie rukávy a hrubšie svetríky. Takéto teplotné zmeny zvyknú ísť ruka v ruke aj s chrípkami či nachladnutím. Ak už teraz na sebe pozorujete prvé príznaky v podobe kýchania, kašľa či plného nosa, nečakajte, kým si dá vaša imunita pauzu a začnite svoje zdravie radšej pripravovať radikálne na nadchádzajúce zimné obdobie.

VITAMÍNY

Presne tak. Dookola stále tá istá pesnička. Zvýšte prísun vitamínov! Zakúpte si v lekárni vitamín C (ideálne so zinkom a postupným uvoľňovaním), pomôže tiež B komplex a, samozrejme, v strave stále ponechávajte čerstvé ovocie a zeleninu.

Odporúčame: Pozor, obilnina nie len pre pivárov! Vieš, prečo jesť jačmeň?

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

STRAVA

Od vitamínov je len kúsok k strave. Tú by ste v zimnom období nemali podceňovať, aj keď nejaké tie prípadné tukové vankúšiky zakryjú hrubé pulóvre. Keď už potrebujete vyprážané, aspoň zvoľte zdravší olej, napríklad olivový alebo kokosový. Ako sme spomínali vyššie, napriek tomu, že letná sezóna šalátikov je už za nami, na vašom jedálnom lístku by mali mať stále miesto. Do jedál pridávajte tiež veľa cesnaku, ktorý podporuje imunitný systém, podobne je na tom aj čerstvá cibuľa plná vitamínu C a, samozrejme, jednotlivé bylinky. Pitný režim je podstatný aj v chladnejšom období. Aj keď sú tropické teploty za nami, dva až tri litre vody by ste však mali popíjať aj na jeseň. Ak vám je zima, nahraďte časť vody napríklad za teplé bylinkové čaje. S vašou imunitou sa kamaráti napríklad žihľava alebo lipa.

pravidelný pohyb

Zdroj: Shutterstock®

OTUŽOVANIE A POHYB

Aj keď to môže vyznieť kruto, práve v zimnom období by ste sa nemali vyhýbať studenej vode. Ráno pri umývaní sa prekonajte a prepláchnite tvár a na chvíľku aj telo studenou sprchou. Pravidelným otužovaním sa imunita posilní a ľahšie zvládne prechody zo zimy do tepla. Taktiež si doma veľa vetrajte. V teplom vydýchanom prostredí sa všetky baktérie a vírusy množia omnoho rýchlejšie a pohodlnejšie, preto je vetranie miestností obzvlášť v zime veľmi potrebné. K otužovaniu pridajte aj pravidelný pohyb, ideálne na čerstvom vzduchu. Jesenné športy majú množstvo výhod, stačí sa len prekonať a zaiste im prídete na chuť. Ak nemáte čas na šport, snažte sa aspoň veľa chodiť. Aj v škaredom počasí.

Pozri aj: Prírodné ingrediencie na pleť, ktoré škodia? Aj také sú!

relax

Zdroj: Shutterstock®

RELAX

Stres verzus zdravie. Nemusíme vám hádam pripomínať, že vaša imunita úzko súvisí aj s vašim psychickým stavom. Ak máte veľa práce, stresov či nepohodu, rýchlejšie sa unavíte, oslabíte a ochoriete. Posnažte sa preto pravidelne na seba nájsť čas. Venujte sa svojim koníčkom, zájdite na masáž, doprajte si wellness procedúry v centre, alebo aj v pohodlí domova. A hlavne sa nezabudnite usmievať a podporovať v sebe dobrú náladu.

teplé oblečenie

Zdroj: Shutterstock®

ŠATNÍK

Letné oblečenie už z väčšej miery môžete odložiť na spodok skrine. Urobte si revíziu v tom jesennom a zimnom. Keď je vonku už skutočne chladno, obliekajte sa radšej na spôsob „cibule“, teda niekoľko vrstiev. V prípade vetra a dažďa nezabúdajte ani na šály či šatky. Tie ochránia vaše dutiny, hrdlo aj priedušky.

HYGIENA

O umývaní rúk asi netreba veľa hovoriť. V skratke len toľko, že v každom ročnom období je potrebné ruky umývať pravidelne. Obzvlášť v čase, kedy vonku zúria chrípkové a im podobné vírusy. Podobne sú na tom aj naše nohy. Podľa čínskych lekárov sa najviac toxínov nachádza práve na nich. Ak si ich večer neumyjete, tieto toxíny opäť vsiaknu do tela, čo bude viesť k infekciám.

Odporúčame: Dvojfarebná kuchynská linka: Tú jednoznačne musíš mať!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Mária

Mária

18.09.2013 19:03

Dobré rady, no najmä to s tými nohami je to zaujímavé. Nevedela som, že tam je najviac toxínov.

Vaše meno:

Katka

Katka

13.10.2013 14:19

súhlasím, hlavne veľa pohybu a otužovania studenou vodou, ja si bez nej už neviem predstaviť sprchu a vetranie musí byť .-).

Vaše meno:

Dominika Sedliaková

Dominika Sedliaková

27.01.2014 16:26

Väčšinu vecí dodržujem :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.