Zelený čaj sa získava z lístkov rastliny Camelia sinensis, čiže čajovník čínsky. Pôvodne pochádza z Číny a Japonska. Nájdený bol pred viac ako 3000 rokmi. Už staroveká čínska medicína poznala výhody a účinky tohto čaju. Portugalskí prieskumníci, ktorí navštívili Japonsko v 16. storočí, ho používali proti bolestiam hlavy. Blahodárne vplýval aj na bolesti brucha, kĺbov a pomáhal pri horúčkach. Iné kultúry, bohužiaľ, neuznávali účinky tohto zázračného moku.
Teraz sa pestuje a vyrába po celom svete. Po vode je druhým najobľúbenejším nápojom. Používa sa taktiež vo farmaceutickom priemysle. Látky, ktoré sú prítomné v zelenom čaji, sú účinné antioxidanty. Katechín je údajne mnohonásobne silnejší než vitamín E a C. Ďalej obsahuje kofeín, theobromín a L-theanín, tiež známy ako unikátna aminokyselina. L-theranín je známy hlavne vďaka svojim relaxačným účinkom. Zistite, aké má zelený čaj účinky aj na vaše telo.
Odporúčame: Aké sú účinky koenzýmu Q10? Je to pre nás nevyhnutý životabudič?
Silný bojovník proti rakovine
Jeden z najznámejších aspektov zeleného čaju, spočíva v jeho protinádorových účinkoch. V Japonsku, kde je spotreba tohto čaju najvyššia, sa rakovina vyskytuje v omnoho menšej miere. Bolo vedecky dokázané, že pitie zeleného čaju má ochranný účinok proti karcinogénnym ochoreniam. Samozrejme, že liečba musí byť nastavená od začiatku.
Má anti-aging pôsobenie
V zelenom čaji nájdeme vysoký obsah flavonoidov. Tie chránia naše srdce. Bojujú proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za starnutie kože. Flavonoidy posilňujú imunitný systém a spomaľujú proces starnutia.
Vplýva na metabolizmus
Tento čaj reguluje náš metabolizmus. Posilňuje črevnú mikroflóru. Pôsobí antibakteriálne a pomáha pri chudnutí. Pitím čistého nesladeného čaju znižujete absorbciu cukrov. Obsiahnuté polyfenoly produkujú teplo, a to pomáha pri spaľovaní tukov.
Ďalšie výhody zeleného čaju
Výhod zeleného je oveľa viac. Je naozaj ťažké vymenovať všetky. Najblahodarnejší účinok má však na našu pečeň. Ďalej znižuje krvný tlak, zmierňuje bolesti hlavy a chráni naše telo pred zažívacími a respiračnými infekciami. Je veľkým pomocníkom pri liečbe osteroporózy a urýchľuje všetky hojivé procesy. Rovnako chráni aj naše zuby.
Pozri aj: Recepty na domáci peeling na tvár: Dopraj pleti očistu bez chémie!
Ako si správne pripraviť zelený čaj?
Dôležité je nezničiť aktívne zložky zeleného čaju. Po uvarení vody ju nechajte vychladnúť na 80 °C. Zalejte ňou čajové lístky a nechajte lúhovať po dobu troch minút. Zelený čaj pite teplý až horúci, nie však, pokiaľ je už úplne vychladnutý. Vychladnutý či dokonca úplne studený zelený čaj je lepšie vyliať, lebo je ako jedovatý had. Všetky pozitívne vlastnosti sa stratia a zmenia sa na negatívne.
Pitie zeleného čaju
Pozrime sa do Ázie. Japonský alebo čínsky čajový obrad je niečo viac, ako len pitie nápoja. Je to meditácia s čajom. Je to nástroj na posun nášho ducha opäť trošku ďalej. Keď uvaríme čaj a zabudneme naň, znamená to, že sme v zhone a že by bolo dobré dopriať si chvíľu oddychu pri šálke čaju. Nič tým nestratíme. Naopak, vidím v tom len samé pozitíva. Pri vedomom pití čaju si môžeme okrem krátkeho duševného relaxu naozaj vychutnať tento lahodný nápoj.
Nezabúdajte na to, že zelený čaj obsahuje mierne množstvo kofeínu. V niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť nervozitu a úzkosť. Odporúčané množstvo na deň sú preto 2 až 3 šálky.
Pozri aj: Mushroom blonde: Najväčší vlasový trend tejto jesene!