Správna starostlivosť o zuby patrí snáď k našim každodenným rituálom. Predsa len však ranné umývanie zubov, a v tom lepšom prípade aj večerné, nie je všetko. S pribúdajúcimi rôčikmi začnete zisťovať, že aj to, čo vás kedysi obchádzalo, sa na vás teraz môže „nalepiť“. Ako napríklad zubný kaz, či problémy s ďasnami. Zuby si neumývame len kvôli žiarivému úsmevu a čistému dychu. Ak v nich máme priveľa baktérii, čo vedzte, že ich v ústach nájdete až až, hrozí nám riziko nielen kazov, či problémy s ďasnami, ale aj celkové oslabenie imunity.
Kazivý chrup má totiž istú súvislosť s obranyschopnosťou nášho organizmu, dokáže dokonca ľahšie privolať niektoré ochorenia a iné zhoršiť, najmä tie kardiovaskulárne.
Hlavným dôvodom prečo sa teda starať o svoj chrup je samozrejme zdravie a krása. No viete ako správne na to?
Odporúčame prečítať: Na unavené oči pomôžu cviky aj obklady
Len zubná kefka nestačí – existuje naozaj dostatok podporných prostriedkov na starostlivosť o ústnu dutinu. Časy, kedy sme si zuby čistili len za pomoci klasickej zubnej kefky sú už dávno preč. V moderných kúpeľniach by nemala chýbať kefka elektrická, prípadne elektrická zvuková zubná kefka. Tá je dokonca 100 krát rýchlejšia než bežná kefka, aj než kefka obyčajná elektrická, je tak preto skvelou náhradou.
Zvyknite si na zubnú niť – ak nie raz denne, tak aspoň párkrát do týždňa. Zubnou niťou sa dostanete pri čistení chrupu do medzizubných priestorov, kam vaša zubná kefka rozhodne nedosiahne. Pri výbere zubnej nite dajte pozor na to, aby bola napustená flórom.
Nezavrhujte žuvačky – nech už ste o ich častom používaní počuli čokoľvek, žuvačka (bez cukru!) vie byť správnym osviežením pre ústnu dutinu. Vďaka nej si viete aspoň ako tak prečistiť zuby kdekoľvek a kedykoľvek. Najlepšie však po jedení, či po káve.
Odporúčame prečítať: Tekvica hokaido a jej liečivé účinky
S čistením zubov to nepreháňajte – všetkého veľa škodí, a to platí aj pri starostlivosti o ústnu dutinu. Ak cítite potrebu, pokojne si zuby umyte aj trikrát denne, pozor ale na správnu techniku aj výber zubnej pasty. S čistením zubov počkajte po tom, čo dojete alebo dopijete niečo kyslé. Napríklad po vypití vína, či zjedení citrusov, alebo jablka.
Pozor na bieliace pasty – nie všetky môžu byť k vášmu chrupu šetrné. Farba vašich zubov je daná skôr geneticky, agresívne bielidlá by zuby mohli oslabiť. Lepšou voľbou ej vyhýbať sa častému pitiu kávy, čierneho čaju a fajčeniu, a radšej i dávať pravidelne odstraňovať zubný povlak.
Odporúčame prečítať: Jesenná diéta – čo zahrnúť na svoj jedálniček?
Otestujte čistotu svojich zubov – v lekárňach si môžete zakúpiť tzv.farbiace tablety. Po rozhryznutí a vypláchnutí vodou vám ukáže, koľko povlaku na vašom chrupe po čistení ešte ostalo.
Zubnú kefku meňte pravidelne – najlepšie každé dva mesiace. Ak ochoriete, vymeňte ju tiež ihneď po tom, ako sa vyliečite. Dokáže sa na nej totiž udržať dostatok baktérií, ktoré by vám mohli spôsobiť ďalší zápal, či dokonca herpes.
www.thinkstockphotos.com