Bolesti chrbta mávajú rôzne príčiny. Dôvod nemusí byť vždy vážny a bolesti v rôznych častiach chrbtice vôbec nemusia poukazovať na nejaké ochorenie. Pri ťažkostiach s častejšími bolesťami v chrbtovej oblasti je vhodné sa v prvom rade zamyslieť nad tým, ako žijeme. K tomuto zdravotnému problému môže totiž prispieť napríklad nedostatočný pohyb a pasívny spôsob života. Neraz môžu bolesti trápiť napríklad jedincov, ktorí majú sedavé zamestnanie. K rozvoju spomínaných ťažkostí však môže prispieť aj nedostatočný oddych, spánok na nekvalitnom matraci či spánok v zlej polohe.
Ďalej môže byť príčinou nesprávne držanie tela alebo nesprávne sedenie. Samozrejme, bolesti sa môžu objaviť aj po nejakom úraze či v dôsledku preťaženia svalstva, kĺbov či väzov v danej oblasti. Pri bolestiach chrbta je tak vhodné zvážiť všetky spomenuté možné príčiny. A aké je riešenie? V mnohých prípadoch je veľkým pomocníkom hlavne vhodné cvičenie. Čo taká joga? Tá pomáha odstrániť tráviace ťažkosti a dokonca je skvelá na zlepšenie kvality spánku. Stačí len poznať tie správne pozície. A ktoré cviky vám pomôžu pri bolestiach chrbta?
Odporúčame: 7 skvelých dôvodov, prečo začať plávať: Fascinujúce, čo takýto pohyb dokáže
Pozície mačka a krava
Ako prvé je vhodné pri bolestiach chrbtice vyskúšať striedanie pozícií kravy (Bitilasana) a mačky (Marjaryasana). Vďaka tomu si uvoľníte celú chrbticu aj okolité svalstvo. Dajte sa na podložku na štyri. Váš trup musí tvoriť s rukami, ktoré sú dlaňami s rozloženými prstami pevne umiestnené na podložke, uhol 90°. Nadýchnite sa, chrbát ohnite pomaly nadol. Pohľad naopak upierajte nahor. Toto je pozícia kravy. Následne s výdychom ohnite chrbát smerom nahor, pričom pohľad je upriamený smerom nadol. Vytvoríte tak takzvaný mačací chrbátik, respektíve prejdete do pozície mačky. Pozíciu kravy a mačky môžete zopakovať.Týmito cvikmi navyše posilníte i krk a ramená.
Pozri aj: Efektívne a lacné cvičenie so stoličkou: Odteraz už žiadne výhovorky!
Pozícia dieťaťa
Druhou dobru pozíciou nielen na bolesť chrbta je takzvaná Balasana, známa ako poloha dieťaťa. Pohodlne sa posaďte na svoje päty. Následne ruky na podložke natiahnite čo najďalej dopredu a hlavu skloňte smerom k zemi. Čelo by sa vám o podložku malo opierať. Ruky ťahajte vpred a kostrč zase vzad. Nezabúdajte sedieť stále na pätách. Zhlboka niekoľkokrát predýchajte. Táto pozícia je výrazne relaxačná, napomáha natiahnuť celé telo a odstrániť z neho napätie. Vďaka nej zmiernite bolesti chrbta aj krku či hlavy a eliminujete stres.
Pes pozerajúci dole
Po pozícia dieťaťa vyskúšajte aj Adho Mukha Svanasana, čo je u nás známe ako pozícia psa hľadiaceho nadol. Na začiatku buďte v polohe dieťaťa s predpaženými rukami a skrčenými nohami. Dajte sa na všetky štyri a postupne vstávajte tak, aby sa vaše telo dostalo do polohy v tvare obráteného písmena V. Pozíciu vidíte na obrázku vyššie. Ruky aj chrbát musia byť rovné a napnuté, rovnako i nohy. Chodidlá držte na podložke. Ak je to pre vás náročné, nohy mierne pokrčte, no dávajte pozor na to, aby bol chrbát stále rovný. Táto pozícia perfektne naťahuje a posilňuje ramená, ruky i chrbát, rovnako podporuje trávenie.
Odporúčame: Joga či beh? Tu sa dozvieš, ako cvičiť podľa znamenia zverokruhu!
Sfinga
Na uvoľnenie a zmiernenie bolesti chrbta je skvelá aj pozícia sfingy, čo je takzvaná Salamba Bhujangasana. Ide opäť o nenáročný, no veľmi účinný cvik. Pomôže vám natiahnuť chrbát, hrudník i ruky a rovnako ich posilní. Na začiatku si ľahnite na podložke na brucho. Tvár smeruje nadol, nohy sú spolu natiahnuté, lakte pod ramenami a predlaktia smerujú dopredu. S nádychom zatlačte dlane a predlaktia do podložky a zdvihnite hrudník hore. Hlava by mala byť v predĺžení chrbtice a smerovať dopredu. Nezakláňajte ju. Spevnite telo, ramená ťahajte dozadu. V pozícii niekoľko sekúnd vydržte a s výdychom vráťte hrudník na podložku. Môžete zopakovať.
Sedací twist
Nakoniec skúste aj sedací twist, respektíve Ardha Matsyendrasana. Pomôže vám zlepšiť držanie tela a pohyblivosť chrbtice, taktiež uvoľniť napätie v danej oblasti. Posaďte sa na podložku s vystretým chrbtom a nohami pred sebou. Ohnite pravú nohu v kolene a chodidlo položke k vonkajšej strane ľavého kolena. Následne skrčte ľavú nohu tak, aby päta ležala vonku pri pravej strane zadku. Celý zadok zostáva na podložke, chrbát je stále vystretý. Ľavé nadlaktie presuňte k vonkajšej strane pravého kolena a uchopte pravý členok. Trup vytočte doprava. Pravú ruku skrčte a dlaňou ju položte na podložke za chrbát. Pozrite sa cez pravé rameno a dýchajte. Následne uvoľnite a prejdite do východiskovej polohy. Cvik zopakujte na druhú stranu.
Pozri aj: Chceš byť opäť vo forme? Toto sú najlepšie cviky na pevný zadok