Ako sa zbaviť holubov na balkóne? Toto ti pomôže s nimi zatočiť!

Ako sa zbaviť holubov na balkóne

Modrosivý vták, ktorý tak rád posedáva na balkónoch, prináša veľa problémov. Najhoršie sú potenciálne choroby, ktoré môže holub roznášať. Problém predstavuje hlavne trus, ktorý dokáže ľuďom spôsobiť aj nemalé zdravotné problémy. Je preto lepšie holuby zo svojho balkóna nemilosrdne vyhnať. 

Chorôb, ktoré môžu holuby prenášať, je naozaj veľa. A niektoré sú naozaj zákerné. Čo všetko prenášajú holuby? A ako sa ich raz a navždy zbaviť? Sledujte naše tipy!

Ktoré ochorenia môžu holuby prenášať?

Hoci sú holuby bežnou súčasťou mestského prostredia, môžu prenášať rôzne ochorenia, ktoré predstavujú riziko pre ľudí. Prostredníctvom trusu, peria či parazitov môžu šíriť baktérie, vírusy a plesne spôsobujúce zdravotné problémy. 

Niektoré z týchto chorôb môžu mať mierny priebeh, iné však môžu viesť k vážnym komplikáciám, najmä u osôb s oslabenou imunitou. Ornitóza, salmonelóza a vtáčia tuberkulóza predstavujú najväčšie riziko pre ľudí. 

  • Ornitóza (prenášaná baktériou chlamýdia) – vyzerá v podstate ako trochu netypický, ale úporný zápal pľúc. Pre ľudí je vysoko nákazlivá.
  • Vtáčia tuberkulóza – tá až tak neútočí na pľúca, ale zničí pečeň a slezinu. Viac nebezpečná je pre samotné vtáky (papagáje, hydinu a podobne).
  • Salmonelóza – hnačkové a horúčkovité ochorenie, vysoko nákazlivé pre ľudí.
  • Roztoče – pôsobia na človeka ako alergén, je to spúšťač pre rôzne druhy alergií, najčastejšie astmatické.
  • Trichomoniáza – nakazená je prakticky celá populácia holubov, záleží na stupni nákazy. Ide o parazita.
  • Kliešťová encefalitída – známa choroba. Hoci holubie kliešte vyzerajú inak ako ľudské, sajú krv aj ľuďom.
  • Toxoplazmóza – parazitická choroba, ktorá sa nemusí nijako rozpoznať, ale parazit vie meniť aj správanie človeka, napríklad ľudia napadnutí toxoplazmózou viac riskujú za volantom, u tehotných spôsobuje potrat.

Čo priťahuje holuby na naše balkóny?

Holuby sa na balkónoch usádzajú z viacerých dôvodov, pričom hlavným faktorom je dostupnosť potravy a bezpečné miesto na hniezdenie. Zvyšky jedla alebo krmivo pre domáce zvieratá ich môžu prilákať rovnako ako prístup k vode, napríklad v miskách alebo stojacej vode na parapetoch. 

Balkóny poskytujú aj úkryt pred predátormi a nepriaznivým počasím, čo z nich robí ideálne miesto na odpočinok či hniezdenie. Navyše, ak už holuby raz začnú navštevovať určitý priestor, môžu sa tam vracať pravidelne, pretože sa orientujú podľa pachov a vizuálnych bodov.

odchyt holubov
Shutterstock®

Finty na odplašenie holubov, ktoré nefungujú

Medzi ľuďmi sa rozšírili najrôznejšie metódy, ako holuby z balkóna vypudiť. V skutočnosti však veľmi nefungujú.

CD-čka

Jednou z nefunkčných metód je rozvešanie CD nosičov na balkóne. Pravda je taká, že odlesky, ktoré vadia mnohým vtákom, nechávajú holuby úplne chladnými.

Hroty na parapete

Na parapety, rímsy, okraje striech a podobne si ľudia inštalujú kovové hroty, ktoré majú zabraňovať holubiemu pristátiu. Lenže na holuby sú hroty krátke. Vták jednoducho nesadne na parapet alebo na zábradlie, ale zamieri rovno bez medzipristátia na plochu balkóna. Pud hniezdenia je jednoducho silnejší.

Nalepovacie siluety dravcov

Niektorí ľudia zo zúfalstva nalepujú na okná siluety veľkých dravcov. Dúfajú, že sa ich holuby zľaknú a odletia inam. Lenže ani táto finta veľmi nefunguje. Tieto nálepky slúžia skôr na to, aby sa vtáky vyhli bolestivej zrážke s veľkou sklenenou plochou. Inak ale nijako nebránia holubom priletieť na váš balkón a poriadne ho znečistiť.

Zvukové plašiče a ultrazvukové odpudzovače

Niektoré zariadenia vydávajú zvuky alebo ultrazvukové vlny, ktoré by mali holuby odpudzovať. Väčšina z nich však na holuby nefunguje spoľahlivo – niektoré vtáky si na zvuk zvyknú, iné ho jednoducho ignorujú. Navyše, ultrazvukové odpudzovače môžu byť nepríjemné aj pre domáce zvieratá.

Koreniace a voňavé spreje

Niektorí ľudia skúšajú odpudzovať holuby silnými vôňami, ako sú škorica, chilli, ocot alebo esenciálne oleje. Aj keď holuby niektoré pachy nemajú radi, neodradia ich natoľko, aby sa na balkón nevracali. Najmä v exteriéri sa vôňa rýchlo rozptýli alebo odplaví dažďom.

Veterníky a pohyblivé dekorácie

Rotačné prvky, ako sú veterníky či stuhy vo vetre, môžu na prvý pohľad pôsobiť ako účinná bariéra. V skutočnosti si však holuby na pohyb zvyknú a po čase ich prestanú vnímať ako hrozbu. Výsledkom je, že sa pokojne vrátia na miesto, ktoré im vyhovuje.

Celkovo platí, že holuby sú veľmi prispôsobivé a dokážu si zvyknúť na väčšinu metód, ktoré ich majú odplašiť. Ak ich chcete účinne odradiť, treba kombinovať viaceré opatrenia, najmä fyzické bariéry a pravidelné odstraňovanie zdrojov potravy či hniezdneho materiálu.

pasca na holuby
Shutterstock®

Metódy na odplašenie holubov, ktoré fungujú

Podľa odborníkov sa nie je ľahké holubov zbaviť. Napriek tomu môžete vyskúšať pár spôsobov, ktoré údajne fungujú.

Odchyt

Najúčinnejší spôsob, ako sa zbaviť holubov, je ich odchyt. Holuby sú totiž dosť viazané na miesto, kde sa narodili, a tak práve tam chcú tiež hniezdiť a zostanú tam, nech ich už akokoľvek vyháňate. Lenže odchytené holuby sa už nikdy nevrátia. Najmite si firmu, ktorá vám holuby odborne odchytí. Vtáky potom budú humánne uspané a ich telá nakoniec skončia v kafilérii.

Siete

Ďalšou metódou, ktorá vraj funguje, sú siete natiahnuté cez balkóny. Cez oká sa holub na váš balkón či lodžiu nemá šancu dostať. Ich výhodou je, že si siete zvládnete nainštalovať aj sami.

Sklo

Ak vám siete vadia z estetického hľadiska, môžete pouvažovať aj o zasklení balkóna. V tomto prípade sa už budete musieť obrátiť na profesionálnu firmu, ktorá sa na zasklievanie balkónov zameriava.

Špeciálne gélové odpudzovače

Na trhu sú dostupné gély, ktoré vytvárajú lepkavý povrch, nepríjemný pre holuby. Keď sa holub pokúsi pristáť, lepkavý pocit ho odradí a po niekoľkých pokusoch si miesto znechutí. Táto metóda je účinná, ale treba ju pravidelne obnovovať, pretože sa časom opotrebuje alebo odplaví dažďom.

Elektrické pásky

Na okraje balkóna alebo parapet môžete nainštalovať nízkonapäťové elektrické pásky, ktoré pri dotyku vydajú mierny impulz. Nie je to nebezpečné, ale dostatočne nepríjemné na to, aby sa holuby naučili vyhýbať danej oblasti. Tento systém je bežný v mestách na ochranu budov pred vtákmi.

Mechanické zábrany a šikmé parapety

Ak nechcete použiť hroty, môžete nainštalovať šikmé parapety alebo lišty, ktoré znemožnia holubom pristátie. Holuby potrebujú pevný povrch, na ktorom môžu sedieť – ak sa im šmýka alebo nie je stabilný, hľadajú si iné miesto.

Pravidelná údržba a odstraňovanie hniezd

Holuby sa vždy vracajú na miesta, kde našli vhodné podmienky na hniezdenie. Ak pravidelne odstraňujete hniezda a neumožníte im dokončiť stavbu, stratia o daný priestor záujem. Dôležité je tiež pravidelne čistiť balkón a eliminovať prístup k potrave či vode.

Tieto metódy sú efektívne, najmä ak sa kombinujú a aplikujú dôsledne. Holuby sú veľmi prispôsobivé, preto ak ich chcete skutočne odradiť, je potrebné vytrvať a nenechať im priestor na návrat.

Aktualizovaný článok: 09.02.2025

1 komentár

autor komentu

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

09.02.2020 11:04

dali jsme si na balkon sklo

Vaše meno:

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.