Arytmia srdca patrí medzi poruchy srdcového rytmu. Príčiny tohto zdravotného problému sú rôzne. Arytmia môže vznikať v dôsledku zápalu srdcového svalu či dokonca poruchy štítnej žľazy. Zvyčajne sa prejavuje zhoršeným dýchaním, slabosťou alebo pocitmi búšenia srdca. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké formy arytmie srdca poznáme, prečo vznikajú a ako sa prejavujú.
Čo je to arytmia?
Pojmom arytmia sa označujú viaceré formy porúch srdcového rytmu. Patria medzi pomerne časté ochorenia srdca, ktoré môžu ohrozovať zdravie človeka. Zvyčajne ide o stav, kedy dochádza k veľmi pomalej alebo naopak rýchlej frekvencii srdcovej činnosti, jej nepravidelnostiam či rôznym nekoordinovaným pohybom srdcového svalu. Z hľadiska narušenia frekvencie poznáme dve formy arytmie, a to bradykardiu a tachykardiu. Pojem bradykardia označuje stav, kedy dochádza k spomaleniu srdcového rytmu. Frekvencia srdca je vtedy zvyčajne pod 60 úderov za minútu.
Tachykardia je naopak zrýchlený rytmus, kedy dochádza k viac ako 100 úderom srdca za minútu. Za normálnu sa pritom považuje pulzová frekvencia od 60 do 99 úderov za minútu. Pojmom arytmia sa označuje napríklad i nepravidelné sťahovanie stien predsiení srdca alebo rôzne poruchy vedenia vzruchu. Istú srdcovú arytmiu ale môžeme postrehnúť napríklad aj pri fyzickej námahe či športe, čo však nie je patologický jav.
Pozri aj: Benedikt lekársky: Pozoruhodné, s čím všetkým ti dokáže pomôcť!
Aké sú príčiny tohto problému?
Rozličné formy arytmie môžu vznikať z mnohých odlišných príčin. Poruchy srdcového rytmu sú prítomné napríklad pri ischemickej chorobe srdca, pri ktorej dochádza k nedostatočnému prekrvovaniu srdcového svalu, často v dôsledku zúženia koronárnych tepien. Dôvodom tiež môže byť zápal srdcového svalu, zlyhávanie srdca či vrodené srdcové chyby. Za arytmiou však môžu stáť i príčiny, ktoré sa srdca priamo nedotýkajú.
Vinníkom totiž bývajú aj rôzne poruchy vnútorného prostredia organizmu. Za arytmiou ďalej stojí i zvýšený obsah alebo naopak nedostatok draslíka či horčíka v tele. Rovnako môže byť porucha srdcového rytmu sprievodným javom poškodenej štítnej žľazy. V neposlednom rade sa pod vznik arytmie môžu podpísať aj otravy liekmi a inými látkami alebo choroby, ako cukrovka či ateroskleróza.
Aj tieto faktory môžu vplývať na vznik arytmie
Existuje viacero rizikových faktorov, ktoré majú vplyv na vznik poruchy srdcového rytmu. V prvom rade sú viac ohrození starší jedinci. Starnutím sa totiž srdce oslabuje a stráca flexibilitu, čo môže negatívne ovplyvniť vedenie vzruchov. Taktiež sa v rizikovej skupine nachádzajú osoby, ktoré trápi vysoký krvný tlak. Riziko vzniku spomínaného problému zvyšuje nezdravý spôsob života, nadváha, zvýšený príjem kofeínu, užívanie drog alebo alkoholizmus.
Pravidelná nadmerná konzumácia alkoholu môže negatívne vplývať najmä na činnosť predsiení srdca. Na vzniku arytmie sa tiež môže podieľať dlhodobé psychické preťažovanie organizmu, stres a úzkosť. Ohrození sú tiež jedinci, u ktorých sa vyskytuje tzv. spánkové apnoe. Ide o stav, kedy u jedinca existujú v spánku intervaly, počas ktorých nedýcha. Rizikovým faktorom môže byť nakoniec i zanedbávanie a neliečenie cukrovky.
Tieto príznaky neignorujte!
Problémy so srdcovým rytmom sa prejavujú rôzne, čo závisí najmä od konkrétnej formy arytmie. Napríklad pri bradykardii sa môže objavovať svalová slabosť, zhoršené dýchanie, točenie hlavy či mdloby. Naopak tachykardia je často sprevádzaná pocitmi búšenia srdca, bolesťou na hrudníku alebo dýchavičnosťou. Pri vážnom zvýšení aj znížení srdcovej činnosti tiež môže v niektorých prípadoch dôjsť k poruche vedomia.
Nepravidelná činnosť predsiení býva zase pociťovaná arytmickým búšením srdca, únavou a taktiež dýchavičnosťou. Vo všeobecnosti je však možné pri arytmii vnímať zmeny pulzu aj slabosť. Postihnutý jedinec býva bledý, pociťuje závraty a nevoľnosť. Pri vážnejších stavoch tiež môže dôjsť k zníženiu krvného tlaku či dokonca šoku. Pri podozrení na poruchu srdcového rytmu je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom.
Odporúčame: Prečo jesť len polovičné porcie? Inšpiruj sa striedmosťou Parížaniek!