Bylinkový kúpeľ: Aké sú jeho účinky? Kvôli tomuto ho musíš vyskúšať!

Obchody sú dnes preplnené rôznymi penami, guľôčkami a soľami do kúpeľa. Každá z týchto vecí je voňavá, príjemne sa pri nej relaxuje a po kúpeli sa cítite ako znovuzrodená. Vo všeobecnosti sú určené na oddych a na vzpruženie tela i mysle.

 

Bylinkový kúpeľ vás nielen nabudí, ale aj vylieči! Medovka, zlatobyľ, šalvia alebo repík sú bežne dostupné bylinky. Ich účinky na telo sú rôznorodé, každá je dobrá na niečo iné. Ak chcete telu dopriať to, čo naozaj potrebuje, vyskúšajte naše tipy na bylinný kúpeľ. Tieto 4 bylinky zmenia váš bežný kúpeľ na liečivú procedúru.

 

1. Medovka proti kŕčom aj nervozite

Medovka rozhodne patrí medzi bylinky, ktoré sa oplatí pestovať. Jej ohromujúce účinky vám zmiernia pocit úzkosti, migrénu a uľavia aj pri chrípke. Užitočná je hlavne pre ženy, ktoré trpia silnými menštruačnými bolesťami a pre ľudí, ktorí trpia nespavosťou. Najčastejší spôsob užívania tejto bylinky je vo forme čaju, ktorý ma jemný citrónový nádych.

 

Pokiaľ chcete zvýrazniť a posilniť jej účinky, pripravte si relaxačný kúpeľ z odvaru z medovky. 50-60 g medovky prelejte litrom vody, zohrejte a po 10 minútach sceďte. Následne prilejte do kúpeľa. Pre tie z vás, ktoré nemajú k pestovaniu byliniek vzťah alebo možnosť, vo vybraných obchod si môžete kúpiť priamo sušenú vňať medovky lekárskej určenú na kúpeľ. Doprajte si tento kúpeľ pred spaním.

 

Toto pozri: Bylinková kúra: Pre suchú a citlivú pokožku

medovka

Zdroj: Shutterstock®

2. Repík proti zlým duchom a akné

Repík lekársky patrí medzi upokojujúce bylinky a pomáha zvnútra aj zvonku. Čaj z repíka je vhodný na liečbu angíny, kašľa, zlepšenie chuti do jedla, ale aj na prečistenie tela. Má výrazne močopudné účinky, pomáha detoxikovať pečeň a podporuje imunitný systém. Rovnako zmierňuje krvácanie, aj to menštruačné. Navyše by mal byť, podľa našich starých materí, účinný aj pri odháňaní zlých duchov a pri odhaľovaní prítomnosti čarodejníc. 

 

200-250 g sušeného repíka zalejte dvoma litrami vody a nechajte lúhovať 25-30 minút. Po tomto čase prelejte odvar do kúpeľa. Na vonkajšie použite je určený hlavne pre ľudí s čerstvými ranami. Repíkový kúpeľ zahojí všetky poranenia, vylieči opuchnuté nohy a zmierni bolesti kĺbov. Pomáha liečiť kožné problémy a mastnú pleť, pretože má aj dezinfekčné účinky. 

repík

Zdroj: Shutterstock®

3. Šalvia proti zápachu a bolesti v ústach

„Prečo by mal človek umierať, keď v záhrade rastie šalvia? Citát, ktorý dokonale vystihuje vlastnosti šalvie lekárskej. Šalviový čaj má neuveriteľnú moc, ktorá uzdraví celé naše telo. Pomáha pri kŕčoch, chorobách pečene, alebo pri žalúdočných ťažkostiach. Čistí krv a odstraňuje nadbytočný hlien z dýchacích ciest. V rámci ústnej dutiny pomáha pri krvácajúcich ďasnách, bolestiach zubov, opuchnutých mandliach aj pri liečbe angíny.

 

Na kúpeľ budete potrebovať 2 hrste šalvie, ktoré zalejete asi litrom vody a necháte lúhovať 20-25 minút. Okrem vyššie uvedeného vám tento kúpeľ pomôže aj pri potení (šalvia a levanduľa sú účinné na nočné potenie) a pomáha tiež dezinfikovať pokožku, takže zmierni aj prejav akné.

 

Zaujme ťa: Osvedčené tipy ako sa zbaviť zápalu močových ciest

šalvia

Zdroj: Shutterstock®

4. Zlatobyľ na pleť, hemoroidy a močový mechúr

Zlatobyľ obyčajná patrí tiež k zázračným bylinám, ktorých liečivé účinky sú nekonečné. Najčastejšie sa používa na liečbu zapáleného močového mechúra, pretože je močopudná. Lekári ju dokonca používajú v prípadoch, keď už medikamentózna liečba poškodených obličiek nezaberá.

 

Využíva sa aj pri cievnych problémoch, hemoroidoch, kŕčových žilách, alebo pri duševných problémoch akými sú depresia, smútok a starecká demencia. Pitie čaju sa ďalej odporúča astmatikom, pri diétach, na zmiernenie kašľa a na urýchlenie hojenia rán. Na liečbu vyššie uvedených zalejeme 150 g zlatobyle dvoma litrami vody a pridáme do kúpeľa.

 

zlatobyľ

Zdroj: Shutterstock®

8 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

23.12.2017 08:05

šalviu, repík a medovku pestujeme v bylinkovej záhradke, robievam z nich hlavne čaje,viem o ich účinkoch na zdravie, šalviu využívame aj na kloktanie...kúpeľ z týchto byliniek som si eešte nerobila - dobrý nápad

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

23.12.2017 08:36

Super! Bylinky mám a soli do kúpeľa si vyrábam sama čiže to skombinujem a uvidíme :)

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

23.12.2017 14:50

Zlí duchovia a čarodejnice :)) pobavilo...

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

23.12.2017 17:35

zlatobyľ mám nasušenú, vyskúšame účinky

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

23.12.2017 20:41

Bylinkové som ešte neskúšala, ale určite musia byť vynikajúce, ďakujem za radu!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

23.12.2017 22:00

ako rada by som si urobila bylinkový kúpeľ,ale máme len sprchový kút :-(

Vaše meno:

Jana Uhrová

Jana Uhrová

24.12.2017 14:04

bylinkový kúpeľ padne vhod teraz v zimnom období

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.12.2017 11:05

Už mám len sprchový kút

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE