Nádherný Spiš je klenotom našej krajiny. Nielen Slováci obdivujú jeho krásy, ale i zahraniční turisti sa doň dokážu zamilovať na prvý pohľad.
Malebný región Spiš obkolesujú štyri národné parky – Tatranský a Pieninský národný park, Národný park Slovenský raj a Národný park Nízke Tatry. Na svoje si tu prídu všetci milovníci peších túr a cyklistiky. K populárnej turistickej oblasti patrí Tatranská Lomnica, Lomnický štít, Starý Smokovec a Hrebienok.
Spiš predstavuje vzácnu pokladnicu historických pamiatok. Určite nemusíme predstavovať Spišský Hrad s okolím, ktorý je najväčším hradným stredovekým komplexom v strednej Európe.
Medzi unikátne sakrálne pamiatky patrí cirkevné mestečko Spišská Kapitula, gotický kostolík v Žehre a evanjelický Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku, ktoré sú zaradené do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
Za spišskú perlu sa považuje obec Markušovce, ktorá sa pýši stredovekým kostolíkom, hradnou zrúcaninou a rozprávkovým renesančným kaštieľom.
Ak plánujete dovolenku na Spiši, určite nevynechajte zopár ďalších zaujímavých miest.
Levoča
Krásne mesto Levoča je ozdobou celého Spiša. Nachádza sa tu najvyšší gotický drevený oltár na svete v Chráme svätého Jakuba a ďalšie zaujímavé pamiatky lemované mestskými hradbami. Od roku 2009 je mesto Levoča zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Pôsobivé a pomerne zachované historické centrum Levoče je mestskou pamiatkovou rezerváciou od roku 1950. K známym symbolom mesta patrí dobová Radnica či nástroj stredovekej tortúry s názvom Klietka hanby. Za pozornosť stojí tiež Veľký župný dom, Evanjelický kostol, Mestské divadlo a Obchodný dom. Môžete tu tiež nájsť dom Majstra Pavla z Levoče s expozíciou venovanou životu a dielam tohto významného rezbára neskorej gotiky.
Centrálne námestie lemuje vyše 50 pozoruhodných meštianskych a patricijských domov. Viaceré z nich nesú mená bývalých majiteľov.
Keď už budete v Levoči, doprajte si oddych pri menšej vodnej nádrži, ktorú miestni prezývajú aj Levočské Ontário. Môžete sa tu vykúpať uprostred krásnej prírody, zahrať si plážový volejbal, vyskúšať windsurfing alebo prebádať okolité lesy. Nádrž sa nachádza necelé tri kilometre od centra Levoče.
Za návštevu stojí tiež Relax areál biokúpaliska Resort Levočská Dolina s rybníkom a kúpacou nádržou.
Drevený most v Kluknave
Most cez Hornád medzi Kluknavou a jej miestnou časťou Štefanská Huta je jediným zachovaným slovenským historickým dreveným krytým mostom. Táto pýcha slovenského mostného staviteľstva je dôkazom majstrovstva niekdajších spišských tesárov.
Vyniká svojím jedinečným technickým riešením – sústavou lichobežníkového vešadla s priehradovým trámom. Most bol postavený v roku 1832 zo smrekovca a slúžil pre dopravu stavebného materiálu na stavbu továrne v Štefanskej Hute. Jeho dĺžka je 27 metrov, šírka 3,5 metra a výška 6 metrov.
Počas svojej existencie prešiel niekoľkými rekonštrukciami. Tou najzaujímavejšou bola tá v rokoch 1981 – 1984, kedy ho vojenská ženijná jednotka vysunula na breh, celkom ho rozobrala a znovu postavila.
V súčasnosti je národnou kultúrnou pamiatkou. Most v Kluknave sa objavil i na poštovej známke, ktorú vydalo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR v roku 2000.
Slovenský raj
Národný park Slovenský raj patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Predstavuje čarovnú krajinu krasových planín, roklín, tiesňav, jaskýň a vodopádov. V roku 1988 získal Slovenský raj štatút národného parku a približne pätina jeho územia je prísnejšie chránená v rámci 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií. Predmetom ochrany je aj jedna z najväčších ľadových jaskýň v Európe – unikátna Dobšinská ľadová jaskyňa.
Medzi turisticky najatraktívnejšie patria trasy vedúce Prielomom Hornádu, Suchou Belou, Zejmarskou roklinou, Kyseľom a Pieckami. Na území raja môžete tiež obdivovať bralo Tomášovský výhľad, na ktorom sa natáčal film Dračie srdce a mnoho ďalších iných.
Začlnkovať alebo oddýchnuť si môžete na brehoch vodnej nádrže Palcmanská Maša, ktorá sa rozprestiera v malebnej Hnileckej doline. Počas túry nevynechajte ani ruiny stredovekého kláštora na Kláštorisku odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na celú Špišskú kotlinu.
Hlavnými štartovacími bodmi pre turistiku v Slovenskom raji sú spišské rekreačné strediská Čingov, Podlesok, Dedinky a Stratená.
Spišské Podhradie
Kúzelné Spišské Podhradie bolo v 12. storočí skutočným podhradím Spišského hradu, no v nasledujúcom storočí sa už vyvinulo v mestečko, nezávislé od hradu. Mesto leží v údolí medzi dvoma zo štyroch stredovekých centier Spiša – Spišským hradom a Spišskou Kapitulou. Popri návšteve Spišského hradu, určite nevynechajte ani prechádzku námestím Spišského Podhradia s meštianskymi domami.
Počuli ste už o výraze Spišský Jeruzalem? Pod týmto názvom sa skrýva súbor významných pamiatok ako Katedrála sv. Martina v Spišskej Kapitule, Pažica s malými kapličkami, ktoré symbolizujú veže a hradby historického Jeruzalema a travertínová kopa s pomenovaním Sivá brada nachádzajúca sa v blízkosti Spišského Podhradia. Spišský Jeruzalem predstavuje unikátnu koncepciu teritória, ktorá na Slovensku nemá obdobu.
Zahura
Rekreačné stredisko Zahura je časťou mesta Spišské Vlachy. Prístup do strediska je možný autom, bicyklom alebo príjemnou prechádzkou cez les.
V Zahure sa nachádza lyžiarsky vlek pre začiatočníkov, ktorí ocenia nielen obyvatelia okolitých miest. Pri vleku sa vlní hladina jazera Sabinka, ktoré v lete ponúka osvieženie a v zime zase vhodné podmienky na korčuľovanie.
Ak náhodou vysmädnete, môžete sa občerstviť v zrekonštruovanej chate Sabinka a pochutnať si i na rôznych jedlách.
Zaujímavosťou tohto strediska je veľký nápis týčiaci sa za jazerom, ktorý upúta už z cesty návštevníkov rekreačnej oblasti. V Los Angeles majú svoj Hollywood, tu na Zahure zase Zahurawood. Tento nápad skrsol v hlave dvoch umelcov, ktorí sa sem v detstve chodili kúpať.
Neprehliadni: Dovolenka na Zemplíne: Objav najkrajšie zákutia tohto regiónu
úvodná koláž - Instagram.com/andy_slovakia, Instagram.com/ levoca.unesco