Krásnohorská jaskyňa: Zaži netradičnú prehliadku jaskyne vo výstroji!

Na Slovensku môžeme obdivovať skutočne nespočetné množstvo prírodných krás. Naša krajina je známa nejedným majestátnym vrchom, ale i dych berúcimi dolinami a tiesňavami, ktoré sú plné miestnej flóry a fauny. Tunajších i zahraničných turistov lákajú i viaceré národné parky, jazerá, vodné priehrady, plesá či jaskyne. Práve o jednej z mnohých nádherných slovenských jaskýň sa dozviete niečo viac v nasledujúcom článku.

Krásnohorská jaskyňa nie je veľmi známa, no o to viac dokáže svojich návštevníkov ohromiť. Jej dominantou je kvapeľ s výškou viac, ako 30 metrov, pričom útroby tohto miesta si prezriete v jaskyniarskom výstroji. V článku vám priblížime jedinečný a tak trochu i adrenalínový zážitok z návštevy Krásnohorskej jaskyne.

Pozri aj: Prekyslenie organizmu: 5 byliniek, ktoré ťa ho zbavia veľmi rýchlo!

jaskyne na Slovensku

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk – Nikol Turková

Kde sa Krásnohorská jaskyňa nachádza?

Krásnohorská jaskyňa je fluviokrasová výverová jaskyňa, ktorá bola objavená v roku 1964. Z veľkej časti vznikla rozpúšťaním dolomitov a vápencov. Nachádza sa v Slovenskom krase, a to konkrétne pri obci Krásnohorská Dlhá Lúka, ktorú nájdete len zopár kilometrov od Rožňavy. V súčasnej dobe je známych viac, ako 1500 metrov podzemných priestorov tejto jaskyne. Prehliadková trasa, ktorá je od roku 2004 sprístupnená aj návštevníkom, meria okolo 450 metrov.

Tento unikátny výtvor slovenskej prírody patrí medzi národné prírodné pamiatky a taktiež je zapísaný v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Krásnohorská jaskyňa je charakteristická tým, že je takmer nedotknutá. Dokonca nie je ani trvalo osvetlená. Turistická trasa je len zľahka upravená a to napríklad drevenými lavičkami či lanami, ktoré majú uľahčiť pohyb v jaskynných priestoroch. Hlavnou časťou jaskyne tiež preteká podzemný tok. Okrem toho je toto miesto domovom netopierov či menších bezstavovcov.

príprava na prehliadku jaskyne

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk – Nikol Turková

Na prehliadku sa musíte pripraviť

Východiskovým bodom do jaskyne je areál miestneho penziónu v Krásnohorskej Dlhej Lúke, kde sa nachádza aj sklad materiálu vodcovskej služby. Na tomto mieste si návštevníci preberú potrebný výstroj, ktorý pozostáva z kombinézy a prilby so svietidlom. Okrem toho je pre vstup do jaskyne potrebná aj pevná obuv. Vhodné je sa teplejšie obliecť, pretože teplota vzduchu je v jaskynných priestoroch okolo 9 °C. Všetky nevyhnutné veci návštevníkom sprievodcovia pobalia do vakov a skupina maximálne desiatich osôb následne vyráža na cestu.

Samotná jaskyňa je od skladu vzdialená niečo cez jeden kilometer. Dostanete sa k nej sčasti cez dedinku a tiež po náučnom chodníku, obklopenom zeleňou. Cestou tak môžete obdivovať krásy tunajšej prírody. Pred vstupom do jaskyne sa nachádza ešte potôčik a drevený altánok, v ktorom sa môžu návštevníci pohodlne prezliecť do jaskyniarskeho výstroja. Potom stačí už len zapnúť svetlo na prilbe a vstúpiť do priestorov tajomnej neosvetlenej jaskyne.  

Odporúčame: Červená repa a jej priaznivé účinky

návšteva Krásnohorskej jaskyne

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk – Nikol Turková

V jaskyni vám na niektorých miestach stúpne adrenalín

Do jaskynných priestorov sa vchádza cez umelý vchod a to dlhou banskou chodbou z roku 1982. V štôlni sú návštevníci oboznámení s bezpečnostnými pravidlami prehliadky. Hoci je pobyt v jaskyni bezpečný, dodržiavanie pravidiel a pokynov vodcu je nevyhnutné. Terén jaskynného systému je totiž rozmanitý, len málo upravovaný a navyše nie je ani osvetlený a tak je potrebné počúvať rady sprievodcu. Ten vám vysvetlí, ako sa v jaskyni pohybovať, ako zdolávať drevené lavičky alebo rebríky či v ktorých miestach si dať pozor na hlavu kvôli zníženému stropu.

Po prvotnom zaškolení však už skupina vyráža na prieskum tajuplných jaskynných priestorov. Počas prehliadky si môžete vychutnávať krásu kvapľovej výzdoby a neopakovateľnú atmosféru tohto ľudskou rukou takmer nedotknutého miesta. Okrem toho sa od sprievodcu dozviete o jaskyni množstvo zaujímavostí. Celú dobu je však potrebné venovať i dostatok pozornosti terénu pod nohami, ktorý môže byť miestami veľmi klzký a zradný.

Asi najadrenalínovejším zážitkom pri návšteve Krásnohorskej jaskyne je presun na lanovej traverze ponad jedno z jazier. Na prvý pohľad to vyzerá byť náročné a nebezpečné, no stačí nabrať trochu odvahy a bez problémov to zvládnu i mladší jedinci. Voda v jazierku navyše vôbec nie je hlboká, takže v najhoršom prípade skončíte len s mokrými nohami. Adrenalín vám dozaista stúpne i pri prechode veľmi úzkymi časťami jaskyne, ktoré neraz preveria vaše pohybové zručnosti.

prieskum jaskynných priestorov

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk – Nikol Turková

Na tento zážitok len tak nezabudnete

Počas prehliadky Krásnohorskej jaskyne postupne prejdete napríklad cez Veľký kaňon či Abonyiho dóm. O jednotlivých častiach jaskynných priestorov, ich histórii či kvapľovej výzdobe vám toho veľa rozrozprávajú samotní sprievodcovia. Na konci sprístupnenej časti jaskyne, teda približne po 450 metroch, na vás čaká fascinujúci prírodný úkaz. Do výšky asi 34 metrov sa totiž týči Kvapeľ rožňavských jaskyniarov. Sídli v Sieni obrov a donedávna bol zapísaný dokonca v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčší kvapeľ sveta.

To síce už v súčasnosti nie je pravda, no stále ide o jeden z najväčších sintrových útvarov na svete. Po prehliadke tohto unikátu sa už skupina so sprievodcom vracia späť po tej istej trase. Po návrate na denné svetlo sa návštevníci zbavia výstroja a zamieria späť k skladu materiálu vodcovskej služby, kde sa tento netradičný zážitok končí. Prehliadka aj s presunmi trvá niečo cez 2 hodiny. Zdolanie tejto jaskyne je akousi malou skúškou odvahy, no zároveň neopakovateľnou a nezabudnuteľnou skúsenosťou, o ktorej budete s nadšením rozprávať rodine, priateľom i známym a na ktorú budete s radosťou spomínať.

Odporúčame: Ustupujúce ďasná: Príčina ťa prekvapí, čítaj!

4 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

03.09.2018 05:02

Takúto malú skúšku odvahy by som rada absolvovala, vďaka za inšpiráciu!

Vaše meno:

Nikola Turková

Nikola Turková

04.09.2018 10:18

Tento zážitok vám môžem len vrelo odporúčať. Dúfam, že u nás nájdete ešte veľa ďalších inšpirácií. Želám pekný deň :)

Táňa Slahučková

Táňa Slahučková

10.09.2018 23:41

Tak toto je výzva, milujeme jaskyne a táto je naozaj výnimočná, snáď bude šanca v blízkej dobe pozrieť si ju.

Vaše meno:

Zuzana Szocsova

Zuzana Szocsova

05.12.2018 08:59

jaskynne systemy maju nieco do seba, je to akoby ste boli v inom svete

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

15.02.2021 08:44

Výlety do jaskýň mám veľmi rada, ale takto vo výstroji som to ešte neskúšala, takže Ďakujem za tip :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE