Naše Slovensko je krásne! Tvrdia to nielen tí, ktorí nikdy za jeho hranicami neboli, ale i skúsení cestovatelia či cudzinci. Mnohých z nás lákajú diaľky a odľahlé kúty sveta, ale pritom zabúdame, aké klenoty ukrýva naša malá krajina. Jedným z nich je dedinka Čičmany. Učupená v tichej Rajeckej doline, chránená kopcami Strážovských vrchov a Malej Fatry, opradená tajomným zvukom prameňa rieky Rajčianky, píše svoj príbeh už od roku 1272. Táto malá obec je známa nádhernou starobylou a unikátnou architektúrou – maľovanými zrubovými drevenicami, ktoré z diaľky pripomínajú perníkové chalúpky. Pre zachovanie a ochranu bola jej dolná časť v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.
Neprehliadni: Tip na výlet: Nový Zéland na Slovensku ťa jednoducho uchváti
Tradičné čičmianske ornamenty, Radenov dom a drevenica Ondreja Gregora
Najväčším lákadlom a hlavným dôvodom návštevy Čičmian sú drevené domčeky s geometrickou ornamentálnou výzdobou – špirálami, krížmi, vlnovkami či motívmi vtákov, ktoré sú typickým poznávacím znamením čičmianskej kultúry. Po prvýkrát sa v Čičmanoch začali stavať takéto domy pred dvesto rokmi. Postupne sa tieto vzory rozšírili a vytvorili skutočne jedinečný kúsok slovenskej histórie, na ktorý môžeme byť patrične hrdí.
Rokmi sa výzdoba vylepšovala a prechádzalo sa od jednoduchých až k náročnejším vzorom. Kedysi sa maľovalo vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohy domov a citlivé miesta, kde sa spájalo drevo. Maľba mala vlastne chrániť drevené trámy pred vlhkosťou, popraskaním a nepriaznivými vplyvmi počasia. Terajšia výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľmi veľa spoločného. Súčasné ornamenty na stenách domov sa objavili až po požiari v roku 1921. Gazdiné väčšinou zdobia domy podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch a premaľujú ich vždy, keď začnú blednúť. Zväčša už vápno nepoužívajú, skôr trvácnejšie farby. Tieto unikátne objekty sú cenným dôkazom umeleckého cítenia a zručnosti miestnych obyvateľov.
Pamiatkovú rezerváciu Čičmany tvorí spolu 136 dreveníc. V najzachovanejšom jednoposchodovom objekte s názvom Radenov dom sa nachádza muzeálna expozícia. Návštevníci si môžu prezrieť zbierky tradičného odevu, obuvi, pracovných nástrojov a zvykov. Drevenica Ondreja Gregora ponúka originálne ľudovoumelecké výrobky, ako sú drôtené výrobky, handrové bábiky, drevorezby, odevy z prírodného materiálu, šúpolienky a môžete si v nej vychutnať i skvelú kávu.
Čičmianska výšivka a kohúti motív
Zrubové domčeky s ornamentálnou maľbou a typickým zdobením sa dočkali asi najväčšej popularity počas zimnej olympiády v Soči. Ich vzor preniesli na oblečenie našich olympionikov a ihneď sa zo zabudnutého kúska našej histórie stalo populárne miesto pre výlety.
Čičmianska výšivka je jediná svojho druhu na Slovensku. Pôvodne sa vyrábala z plátna a prevládala na nej biela, žltá, oranžová a okrová farba. Najvzácnejšia je robená plochým stehom a zhotovená náročnou technikou výrezu. Ornamentálne motívy sú renesančného štýlu a zahŕňajú geometricky štylizované štvorce, hviezdice a zvieracie motívy. Používaniu kohútieho motívu sa pripisovala ochranná a magická funkcia. Mal zamedziť pôsobeniu negatívnych síl a zároveň kohút predstavoval symbol plodnosti a sily.
V Čičmanoch sa každý rok koná Celoslovenské stretnutie fujaristov, ktoré je sprevádzané prezentáciou výroby fujár, školou hry na fujaru, slávnostnou krojovou omšou a ďalšími vernisážami a výstavami.
Čo navštíviť v okolí Čičmian?
Ak sa vyberiete do Čičmian, spríjemnite si pobyt výstupom na Kľak nachádzajúcim sa v južnej časti hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry, nenechajte si ujsť vyrezávaný pohyblivý betlehem v Rajeckej Lesnej, Bojnický zámok alebo sa zrelaxujte v kúpeľoch Rajecké Teplice s prírodnou liečivou vodu.
Pozri aj: Aké skvosty ukrýva Trnavský kraj? Tu je 5 skvelých tipov na výlet!