Vitamíny nám stačí prijímať len v malých množstvách, no zároveň sú pre správnu funkciu ľudského organizmu nenahraditeľné. Každý jeden vitamín plní v našom tele významné funkcie a jeho nedostatok môže podnietiť rozvoj viacerých zdravotných problémov či dokonca vážnych ochorení. Vitamín C je známy svojím vplyvom na činnosť imunitného systému, vitamín A je zase dôležitý pre správnu funkciu očnej sietnice. Vitamíny skupiny B majú rôznorodé vlastnosti, vplývajú napríklad na nervový systém aj kvalitu kože.
Vitamín K má význam z hľadiska zrážania krvi, vitamín E je zase silný antioxidant chrániaci bunky pred voľnými radikálmi. A aké úlohy má v našom tele vitamín D? Na to sa pozrieme v nasledujúcom článku. Rovnako si posvietime aj na to, prečo voliť jeho lipozomálnu formu.
Odporúčame: TEST: Doplnok stravy s vlákninou Belly Fyto Detox od Kompavy
Prečo potrebujeme vitamín D?
Vitamín D radíme medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Aby sme boli presní, reč je konkrétne o celej skupine látok, ktoré sú nazývanie tiež kalciferoly. Jednotlivé vitamíny sú označované a odlišované podobne ako vitamíny skupiny B, a teda číslom, napríklad vitamín D1, vitamín D5 a podobne. Pre človeka sú najvýznamnejšie dve formy, a to v prvom rade vitamín D3, tiež môžeme spomenúť vitamín D2. Vitamín D3 je inak nazývaný aj cholekalciferol a naše telo si ho dokáže produkovať. Vitamín D2, inak ergokalciferol, je rastlinného pôvodu.
A aké úlohy vitamín D vo všeobecnosti napĺňa v našom tele? Déčko je známe tým, že podobne ako vitamín C má priaznivý vplyv na činnosť imunitného systému. Táto látka sa tiež podieľa na regulácii metabolizmu vápnika a fosforu. Má výrazný vplyv na kvalitu kostí aj zubov, ako aj stav kože. Počas tehotenstva prispieva k správnemu vývoju kostry, v detskom veku rovnako podporuje správny vývoj organizmu. Jeho dostatočné hladiny prispievajú k prevencii osteoporózy aj niektorých nádorových ochorení (napríklad rakoviny prostaty či hrubého čreva).
Medzi charakteristické príznaky nedostatku vitamínu D patrí:
- únava,
- oslabenie a poruchy kostí,
- oslabenie zubov,
- vypadávanie vlasov,
- znížená odolnosť voči infekciám,
- depresívne nálady, podráždenosť.
Aké sú najlepšie zdroje vitamínu D?
Pravdepodobne najlepším zdrojom vitamínu D je pre ľudský organizmus slnko. Ako sme spomenuli už vyššie, naše telo je na rozdiel od iných vitamínov schopné produkovať vlastný vitamín D. Konkrétne v koži sa pôsobením slnečného žiarenia tvorí cholekalciferol, teda vitamín D3. Už kratšie vystavenie pokožky slnku bez opaľovacieho prípravku (po dobu 10 až 20 minút) zabezpečí produkciu dostatku potrebného déčka. Nadbytok látky je pritom naše telo schopné odkladať v zásobe celé mesiace. Naše telo však vie v určitom množstve získať vitamín D aj zo stravy. Túto látku nájdeme až na pár výnimiek prevažne v potravinách živočíšneho pôvodu.
Medzi najlepšie zdroje vitamínu D radíme:
- ryby (losos, pstruh, tuniak),
- rybí olej,
- morské plody (krevety, ustrice),
- kaviár,
- pečeň,
- žĺtky.
V potravinách rastlinného pôvodu veľa vitamínu D nenájdeme. Výnimkou sú napríklad huby, ktoré boli sušené na slnku. Okrem toho môžeme spomenúť aj takzvané fortifikované potraviny, teda potraviny, ktoré boli umelo obohatené o nejakú látku, v tomto prípade vitamín D. Takto obohacované bývajú napríklad mliečne výrobky, tiež dojčenské mlieka a kaše, ako aj výrobky z obilnín alebo kakao.
Odporúčame: Dôležité informácie o vitamínoch: Čo by sme o nich mali vedieť?
Prečo voliť lipozomálne vitamíny?
Nespomenuli sme ešte jeden zdroj vitamínu D, ktorým sú výživové doplnky, respektíve doplnky stravy. Možno sa sami pýtate, prečo je potrebné dopĺňať si tento vitamín, keď ho naše telo vie produkovať samo? Hlavný dôvod je pravdepodobne ten, že produkcia vitamínu D v našej koži vplyvom slnečného žiarenia môže byť značne limitovaná, pričom má na tento proces vplyv viacero faktorov. Proces tvorby vitamínu ovplyvňuje:
- časť dňa a ročné obdobie (napríklad v zime je bežné, že naša pokožka je zahalená a dávka slnečných lúčov je nedostatočná),
- použitie SPF (krémy s ochranným faktorom blokujú UV lúče),
- vek (so stúpajúcim vekom produkcia vitamínu D spravidla klesá),
- smog,
- farba pleti (u ľudí s tmavšou farbou pleti je produkcia nižšia),
- lokalita, respektíve zemepisná šírka.
Práve z vyššie uvedených dôvodov je vhodné zvažovať aj dopĺňanie vitamínu D vo forme výživových doplnok, o to viac u rizikových skupín. V súčasnej dobe nájdeme na trhu mnoho výživových doplnkov, ktoré obsahujú vitamíny a iné látky v lipozomálnej forme. Takzvané lipozómy si môžeme predstaviť v podstate ako bublinky mikroskopickej veľkosti. Majú vonkajší tukový obal a duté jadro, ktoré môže byť vyplnené rôznymi látkami, vrátane vitamínov a minerálov. Tieto bublinky pritom napomáhajú hlavne vstrebávaniu konkrétnych látok.
Lipozomálne výživové doplnky sa v čreve takmer úplne vstrebávajú, ich vstrebateľnosť je omnoho vyššia oproti iným formám. Vďaka lipozomálnej technológii sú vitamíny či minerály chránené pred degradáciou. Tiež je umožnený účinný prenos aktívnej látky do tela, zvyšuje sa biologická dostupnosť prenášaných látok a navyše je spravidla zlepšená aj tolerancia daných látok tráviacou sústavou.
Odporúčame: Ako sa prejavuje nedostatok tukov v strave? Môže spôsobiť viaceré problémy!
Vitamín D3 v účinnej lipozomálnej forme
Doplnok stravy s vitamínom D3 má vo svojej ponuke i Kompava, slovenská značka výživových doplnkov. Vitamín D3 od Kompavy obsahuje 75 mcg (3000 IU) lipozomálneho vitamínu D3 v jednej kapsule. Ako sme spomínali vyššie, vďaka lipozomálnej forme má dopĺňaný vitamín oveľa vyššiu vstrebateľnosť v ľudskom organizme. Jeho absorpcia môže byť zvýšená až na 98 %. Doplnený vitamín sa tak vo veľkej miere vstrebe v čreve a telo ho podľa potreby využije na určenom mieste. Podporí dostatočnú aktivitu imunitných buniek a činnosť imunitného systému, ako aj vstrebávanie vápnika a fosforu, následne aj zdravie kostí, zubov a svalov.
Vo výživovom doplnku Vitamín D3 od Kompavy tiež nájdeme vitamín C, ktorý rovnako prispieva k správnej činnosti imunitného systému, rovnako tak k ochrane buniek pred oxidačným stresom, keďže ide o silný antioxidant. Tento doplnok stravy je vhodný pre osoby s oslabenou imunitou a osoby, ktoré počas obdobia s vyšším výskytom vírusových ochorení potrebujú podporiť obranyschopnosť. Je vhodný aj pre vegánov, ďalej starších jedincov, ktorí sú náchylnejší na zlomeniny kostí. Taktiež môže byť osožný pre ľudí, ktorí sú slnku vystavovaní v menšej miere, napríklad zamestnanci v interiéri, v dôsledku čoho je tvorba vitamínu D v koži obmedzená.
Výživový doplnok Vitamín D3, ako aj ďalšie doplnky stravy, nájdete na www.kompava.sk.