Výrobca pergol radí: Ako vybrať pergolu a na čo všetko myslieť?

Príjemné letné počasie priam zvádza k tomu vypiť si rannú šálku kávy v pohodlí na terase. S pribúdajúcimi teplotami sa však žiada terasu prekryť vhodným prístreškom, ktorý zaručí príjemný celodenný chládok.

Ako sa však zorientovať v spleti vhodných materiálov a na čo všetko by ste mali pred samotnou realizáciou myslieť? Aj o tom sme sa porozprávali so zastúpením spoločnosti Metalinox, ktorá je slovenským výrobcom drevených a hliníkových pergol, zimných záhrad, brán a oplotení.

Odporúčame pozrieť: Ako vybrať nábytok do záhrady?

terasa s pergolou

Zdroj: Metalinox

Posedenie na terase pod prístreškom je v lete mimoriadne príjemné. Aké veci je vhodné pri jej plánovaní premyslieť?

Určite je dopredu potrebné premyslieť pár vecí. Najlepšie je začať otázkou: Na čo budem pergolu využívať? Dokáže to priblížiť optimálne rozmery a vybavenie pergoly. Ďalej je potrebné popremýšľať nad tým či chcem pergolu využívať aj v zimných mesiacoch a v tomto prípade je potrebné uvažovať nad jej zasklením alebo vyhrievaním. Orientácia na svetové strany nám tiež pomôže s presnejším poradenstvom, čo sa týka tienenia alebo materiálov vhodných pre vás.

Aký dlhý čas si zhruba vyžaduje výstavba novej terasy či pergoly? V ktorom ročnom období je vhodné ju plánovať a realizovať?

Čas potrebný na realizáciu spolu s dodaním a montážou sa môže líšiť. Záleží to od rôznych faktorov, ako napríklad či ide len o samotnú terasu, teda terasovú podlahu, alebo ide aj o pergolu. Materiál, z ktorého je konštrukcia pergoly vyrobená, tiež zohráva svoju rolu. V ideálnom prípade je termín dodania 6 – 12 týždňov od objednávky. Čo sa týka prípravy na stavbu, dopredu je potrebné mať už pripravený betónový základ, do ktorého sa bude pergola kotviť. Ak má klient záujem o podlahu a aj o pergolu, odporúčame realizáciu pergoly ako prvú, pretože sa predíde narúšaniu podlahy a kotviace pätky pergoly je možné lepšie skryť. Hneď po osadení pergoly sa môže začať pokladať podlaha. Plánovanie terasy alebo pergoly je vhodné zahájiť už koncom zimy. Tu platí pravidlo „čím skôr tým lepšie,“ keďže výroba a montáž pergoly nie je otázkou dní, ale týždňov a vyžaduje si určitú predprípravu. Realizáciu je vhodné zahájiť na jar, aby ste mohli byť v predstihu pripravení na leto, skôr ako začne sezóna.

Pozri aj: Aj takto môže vyzerať vaša letná záhrada

drevená pergola

Zdroj: Metalinox

Aká je optimálna veľkosť pergoly s terasou, aby sme z nej mali praktický úžitok?

Optimálna veľkosť terasy, ktorá zaručí nadštandardné podmienky na praktický úžitok, je rozmer asi 6x4 metra. Rozmery treba, samozrejme, odvíjať aj od možností na pozemku. Najčastejšie dopytovaným a vyrábaným rozmerom je však veľkosť 5x3 metre.

Aké materiály sú najvhodnejšie z hľadiska povrchu terasy?

Exotické masívne drevo je podľa nás tou najlepšou možnosťou materiálu na podlahu terasy. Toto drevo je veľmi odolné a tvrdé, preto je vhodné aj na terasu, ktorá nie je krytá. Esteticky ide o naozaj krásny doplnok, a to vďaka svojej unikátnej kresbe.

Neprehliadni: Živý plot v záhrade: 7 najkrajších rastlín, ktoré ho oživia

hliníková pergola

Zdroj: Metalinox

Terasa si najmä v letnom počasí vyžaduje praktické tienenie. Aké typy a materiály krycích konštrukcií preferujú klienti najčastejšie?

Najobľúbenejší spôsob tienenia medzi našimi klientmi je pergola, ktorá už samotná slúži ako tienenie. Existuje množstvo druhov a dizajnov pergol, ktoré si navrhujeme aj vyrábame sami na mieru pre každého klienta zvlášť. Do popredia sa dostávajú bioklimatické (lamelové) pergoly, ktoré sú vhodnejšie skôr na teplé dni, ale obsahujú množstvo vychytávok a aj najnáročnejší klient si príde na svoje. Ďalším typom pergol sú mediterány alebo látkové pergoly, ktoré vás v lete efektívne uchránia proti slnku a dažďu. Čo sa týka pergol s pevnou krytinou, vyrábame drevené a hliníkové pergoly s krytinou lexan alebo bezpečnostné sklo. Ponúkame však aj možnosť špeciálneho odrazového skla, ktoré dokáže zabrániť prenikaniu tepla dovnútra pergoly. Dajú sa k nim pridať aj iné doplnky, ktoré zabezpečia ešte väčšiu ochranu voči nežiadúcim poveternostným vplyvom, ako napríklad zvislá clona. Montuje sa na boky pergoly, slúži ako „roleta“ a dá sa stiahnuť a vytiahnuť podľa potreby. Veľmi obľúbená je aj markíza nad pergolou, ktorá dokáže zabrániť nepríjemnému slnečnému žiareniu a zároveň, aby sa počas tých najteplejších dní nedostalo dovnútra pergoly nežiadúce teplo.

Odporúčame aj: Vertikálna záhrada: Dekoratívne riešenie nielen pre malú záhradu

lamely

Zdroj: Metalinox

Čo v prípade, ak by sme chceli terasu s pergolou využívať celoročne? Je možné sa pre takéto riešenie rozhodnúť aj po nejakom čase? Alebo je vhodné realizovať takúto úpravu pri stavbe terasy?

S využitím terasy celoročne nie je problém, pretože existuje hneď niekoľko spôsobov, ako to docieliť. Klienti sa najčastejšie rozhodnú pre zasklievací systém, ktorý je veľmi estetickým aj praktickým doplnkom ku každej pergole. Pre takéto riešenie je možné sa rozhodnúť aj neskôr, no väčšinou je potrebná menšia úprava prístrešku (zakrytie spádu). Najideálnejší prípad je, keď sa táto úprava realizuje pri samotnej stavbe terasy, kedy sa pergola dodá už so skrytým spádom, a teda je pripravená na ďalší krok.

Vyžaduje si terasa s pergolou pravidelnú údržbu? Ako sa o ne starať tak, aby sme z nich mali ešte dlho úžitok?

Terasová podlaha si vyžaduje svoju údržbu rovnako, ako každý drevený výrobok. Frekvencia údržby závisí hlavne od toho či je podlaha krytá alebo nie. V prípade, že nie je, podlahu je potrebné raz alebo dvakrát za rok prebrúsiť a ošetriť olejom. Ak je terasa krytá, nie je potrebné ju prebrusovať a ošetrovať tak často. Čo sa týka konštrukcie pergoly, drevená si rovnako vyžaduje určitú údržbu. Pergolu sa odporúča ošetriť až po 5 – 7 rokoch od začiatku používania, a to hlavne stojky, ktoré sú najviac namáhané. Frekvencia údržby drevených pergol závisí hlavne od poveternostných podmienok, ktoré na ne vplývajú. Keďže krytina slúži ako ochrana pergoly voči poškodeniu, nie je potrebné sa o ňu starať často. Hliníkové konštrukcie sú ekologické, bezúdržbové a sú ošetrené práškovou farbou vypaľovanou v peci, ktorá má dlhú životnosť. Hliník používame hlavne preto, že je to materiál, ktorý vydrží desaťročia, nekoroduje a jeho záťaž na prírodu je nízka v porovnaní s inými materiálmi.

Pozri aj: Anglická záhrada aj u nás doma?! Čo by v nej nemalo chýbať?

pergola hliníková

Zdroj: Metalinox

Je možné vystavať terasu s pergolou aj ako samostatnú súčasť záhrady?

Samozrejme, terasy aj pergoly môžu byť samostatne stojace, to znamená, že ich konštrukcia bude prispôsobená tomu, aby ich nebolo potrebné ukotviť o žiadny pevný bod.

Viac informácií o ponuke drevených a hliníkových pergol, brán, oplotení a iných služieb spoločnosti Metalinox nájdete na ich stránke www.metalinoxtt.sk. Ak sa chcete pozrieť na prácu spoločnosti Metalinox, nájdete ich v showroome na Dohnányho 8 v Trnave.

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.06.2021 05:44

Výborné rady, vďaka, máme v pláne výstavbu.

Vaše meno:

Mária Slováková

Mária Slováková

17.06.2021 10:25

My máme zastrešenú terasu a nevieme si ju vynachváliť.

Vaše meno:

Alžbeta Neuschlová

Alžbeta Neuschlová

17.06.2021 17:28

Veľmi pekné

Vaše meno:

Zdenka Sabanošová

Zdenka Sabanošová

17.06.2021 22:03

Rozmýšľame nad pergolou.

Vaše meno:

Dária Šugrová

Dária Šugrová

23.06.2021 18:08

veľmi dôležité je myslieť na orientáciu a určite aj možnosti tienenia :) Krásne pergoly

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.