Vodný zámok Červená Lhota patrí medzi najkrajšie zámky v Čechách a vyniká nie len svojou červenou fasádou, ale aj svojim kúzlom. Rozprávkový červený zámok, poznačený krvou je národnou kultúrnou pamiatkou. Objavte tento nádherný skvost susedných Čiech v nasledujúcom článku!
Aká je história zámku?
V 13. storočí tu ešte stála gotická tvrdza na žulovom skalnom útese, ktorá sa po prehradení Deštenského potoka stala ostrovom uprostred jazera. Jej najstarší dochovaný názov je Jenczenslag. Kedy vznikla sa nevie, avšak autentická gotická konštrukcia sa zachovala v pivničných priestoroch. Po roku 1530 bola tvrdza prestavaná na renesančný zámok. Od roku 1608 nesie zámok názov Červená Lhota. V roku 1641 získal tento zámok najvyšší kancelár Kráľovstva Českého Vilém Stavata, ktorý ho dal barokovo prestavať.
Od roku 1693 vlastnil zámok rod Windischgrätzov a neskôr sa tu vystriedalo viac majiteľov a vykonaná bola nejedna prestavba. V roku 1945 bol zámok (ako nemecký majetok) skonfiškovaný Československým štátom. V roku 1949 bol zámok sprístupnený verejnosti, v roku 2003 prebehli úpravy interiérov do tej podoby, akú mali ešte v prvej polovici 20.storočia.
Pozri aj: TOP 5 spôsobov, ako si vychutnať avokádo: Ktorý z nich si zamiluješ?
Prečo má červenú farbu?
Podľa pôvodnej ľudovej povesti vraj kedysi dcéra jedného z dávnych majiteľov zámku dospela k záveru, že viera v Boha jej nič prospešného neprináša a odmietla odísť na rodinnú modlitbu do zámockej kaplnky. V hneve uchopila posvätný kríž a vyhodila ho z okna do vody. V tom okamihu sa zámok otriasol v základoch, komnata sa naplnila pekelným zápachom a zjavil sa čert, ktorý ju odniesol so sebou do pekla. Ešte predtým sa pekelník stačil prejaviť úplne netypicky, na stenu nakreslil jej krvou znamenie kríža. To potom nešlo žiadnym spôsobom odstrániť a jedinou možnosťou, ako ho zakryť, bolo pretrieť celý zámok červenou farbou.
Druhá povesť čiastočne vychádza z tej prvej a jej základom je poviedka Kábové z Rybňan, ktorú spísal miestny farár Bedřich Kamarýt. Ten hovorí o konkrétnych postavách, a síce o zámockom pánovi rytiera Gutrama Káby z Rybňan a jeho žene Johanky z Dirna. Tá sa vraj ako vyznávačka protestantskej viery protivila svojmu manželovi, vernému katolíkovi a chcela mu z okna vyhodiť posvätný rodový kríž, ku ktorému sa modlil. V okamihu, kedy sa vykláňala von a relikviu vrhala do hlbín, sa zotmelo a strhla sa strašná búrka. Náhle priletel čert. Nielen, že ju odniesol do pekla, ale zaobchádzal s ňou pritom tak hrubým spôsobom, že na stene zámku zostali stopy jej krvi. A tie nešli zmyť, takže zámok bol natretý na červeno.
Odporúčame: Celebrity a ich dvojičky: S týmito zvieratami sa podobajú ako vajce vajcu!
Červenú Lhotu sa oplatí navštíviť!
Zámok sa radí k trom najrozprávkovejším zámkom a hradom, takže sa sem zasadzujú deje prekrásnych rozprávok, ako sú napríklad Křížová trojka, Martin a červené sklíčko, Svatby pana Voka, Princezna na hrášku, Zlatovláska na motívy Karla Jaromíra Erbena (natočená v roku 1973). Leží na hranici juhočeského kraja a výlet sa určite oplatí.
Ak sa chcete cítiť ako princezné, úžite si člnkovanie po rybníku. Je to krásny romantický zážitok, na ktorý budete ešte dlho spomínať. Rovnako vám umožní sa do sýtosti vynadívať na zámok zo všetkých strán.
Pozri aj: Komunikácia s mačkou? Pozri, čo sa ti snaží povedať
Stála expozícia: Zámocké interiéry 1. poschodie
Podkrovie a pivnica - prístupnosť iba cez víkendy v júli a auguste.
Kaplnka Najsvätejšej Trojice - voľná prehliadka
Prehliadka: dĺžka 50 minút, pivnica 15 minút
min / max počet osôb v skupine: minimálne 8 osôb
prehliadky s cudzojazyčným výkladom - pre vopred objednané skupiny
posledná prehliadka 1 hodina pred koncom
Odporúčame: Ako využiť penu na holenie netradične? Skús tieto super triky!