Väčšina žien pri diagnóze – cysta na vaječníkoch začne okamžite panikáriť. Mnohé očakávajú to najhoršie a pritom iba málo prípadov končí operáciou či neplodnosťou. A dokonca ešte menej je spojených so vznikom rakoviny.
Viete, čo to vlastne cysty sú? Cysta je útvar, ktorý sa môže vyskytnúť takmer na alebo v každom orgáne a vo väčšine prípadov nepredstavuje nič vážne. Tak ako vznikne, môže rovnako aj zaniknúť a my si to nemusíme ani všimnúť. Je to dutina vyplnená tekutinou alebo iným materiálom.
Napriek tomu existuje veľa prípadov, kedy môžu cysty spôsobiť vážnejšie komplikácie. My vám v našom článku objasníme, čo to cysty sú. Čo má vplyv na vznik cýst vaječníkov a ako sa zbaviť cysty? ktoré príznaky cysty neignorovať?
Čo sú vaječníky?
Vaječníky sú dve endokrinné žľazy, v ktorých sa tvoria pohlavné hormóny a vajíčka. Na rozdiel od mužských pohlavných buniek (ktoré sa tvoria počas dospievania muža), sa všetky vajíčka (približne 400 000) u žien vo vaječníkoch vyskytujú už od narodenia.
Svojím tvarom sa vaječníky podobajú na fazuľu a ich hrúbka nie je väčšia, ako 1 centimeter. Z vaječníkov vedú vajcovody, ktoré sú svojou stavbou uspôsobené na transport zrelého vajíčka a bývajú tiež častým miestom, kde vznikajú rôzne problémy súvisiace so sterilitou.
Čo sú ovariálne cysty na vaječníkoch?
Ovariálna cysta je akýsi útvar, rôznej veľkosti, ktorý je vyplnený tekutinou a obklopený tenkou membránou. Niekedy sa môžu vedľa seba vyskytovať aj viaceré a práve tie dokážu spôsobiť vážnejšie problémy.
Ale v ostatných prípadoch ide o nezhubné, teda nerakovinové, „mechúriky“, ktoré sa dokážu bez problémov vstrebať. Až v prípade, že sú obklopené hrubšou membránou, môžu prejsť do zhubného nádoru alebo viesť k neplodnosti.
Neprehliadni: Menorágia alebo abnormálne silná menštruácia: Zisti, prečo vzniká!
Nezhubné typy ovariálnych cýst
K nezhubným cystám patria folikulárne a luteálne, môžeme sem zaradiť aj polycystické ovária. Ide o benígne útvary na vaječníku.
-
Folikulárna cysta vaječníkov vzniká z folikulu, ktorý sa nepremení na zrelé vajíčko a ani sa nevylúči menštruáciou, ale rastie ďalej. Príčinou vzniku sú pravdepodobne hormonálne zmeny. V prípade tejto cysty je sprievodným javom oneskorená menštruácia, ktorá sa dostaví po jeho prasknutí.
-
Luteálna cysta predstavuje väčšiu krvnú zrazeninu. Počas zrenia vajíčka dochádza k ovulácii – teda k jeho uvoľneniu, ktoré môže končiť oplodnením alebo menštruáciou. Pozostatok útvaru, v ktorom vajíčko zrelo, sa postupne mení na rôzne štruktúry a práve z nich vzniká tento typ cysty. Väčšinou sa prejavuje krvácaním, poprípade inými poruchami cyklu a pri jeho prasknutí hrozí vnútrobrušné krvácanie, keďže je cysta plná krvi.
Iné typy ovariálnych cýst
Zhubné cysty alebo tiež nádory vaječníkov (rakovina vaječníkov) môžu byť rôzne a práve vaječníky sú tretím miestom, na ktorom najčastejšie vznikajú nádory u žien. Prvým miestom je krčok maternice a potom nasleduje endometrium.
To, či sa cysta zmení na nádorový útvar alebo nie, závisí od mnohých faktorov, ktoré sú stále veľkým otáznikom a ktoré nedokáže dnešná medicína stále odhaliť.
Odporúčame: Toto sú TOP potraviny na budovanie svalovej hmoty – 13 potravín, ktoré nesmú chýbať v jedálničku
Vaječníkové cysty – možné príčiny a rizikové faktory
- Nepravidelný menštruačný cyklus
- Hormonálna nerovnováha (estrogénová dominancia)
- Hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy)
- Fajčenie cigariet
- Skorý nástup menštruácie (pred 11. rokom)
- Nadbytok telesného tuku v hornej časti tela
- Užívanie niektorých liekov – gonadotropíny, Clomifen, Clostilbegyt, Tamoxifen
- Prechladnutie vaječníkov
- Nevyvážené stravovanie
- Endometrióza
Príznaky ovariálnych cýst
- Bolesť v panve, obvykle na strane, kde je prítomná cysta - bolesť môže byť náhla, ostrá alebo prichádza a odchádza v priebehu cyklu
- Zmeny menštruačného cyklu – nepravidelná menštruácia
- Anovulačné cykly môžu naznačovať prítomnosť folikulárnej cysty
- Bolesť v panve po pohlavnom styku alebo namáhavom cvičení
- Nevoľnosť a zvracanie, obvykle po prasknutí cysty
- Bolesti v oblasti vagíny, špinenie (slabé nepravidelné krvácanie mimo menštruácie)
- Pocit tlaku a/alebo nafúknutia v bruchu, môže byť asymetrické
- Bolesť alebo tlak pri stolici alebo močení
- Neplodnosť
Musíš vidieť: Absencia menštruácie alebo amenorea: Dá sa s tým niečo robiť?
Diagnostika cýst na vaječníkoch
Je potrebná návšteva gynekológa a gynekologické vyšetrenia. Ako sme v úvode spomínali, väčšina cýst vaječníkov sa dokáže vstrebať späť do tela bez toho, aby spôsobili žene nejaké problémy.
Pri vyšetrení ich lekár dokáže určiť, až pokiaľ sú väčších rozmerov, tie menšie sa dajú odhaliť pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Odhaliť ich možno aj z krvi v prípade, ak produkujú hormóny.
Liečba cýst na vaječníkoch
Ak lekár uzná za vhodné, to znamená, ak má žena príznaky, ktoré ju obmedzujú alebo jej spôsobujú komplikácie a ak je cysta veľká, tak sa na liečbu používajú hormóny, väčšinou vo forme hormonálnej antikoncepcie. Takto sa liečia najčastejšie polycystické vaječníky.
Samozrejme, aj alternatívna medicína pozná mnoho liečivých bylín a procedúr, ktoré dokážu účinne odstrániť cysty alebo predísť ich vzniku. Až v prípade, že cysta nezmizla ani po hormonálnej liečbe, poprípade ak sa zväčšuje, volí sa chirurgické odstránenie cysty – obvykle sa to robí laparoskopiou.
Aktualizované na 28. 10. 2023