Čo znamenajú sny o mŕtvych príbuzných? Máš sa báť?

Mnohým z nás sa snívajú sny, v ktorých sa objavia naši príbuzní, blízka osoba či niekto z rodiny, kto už zomrel. Niektorí z nás to vnímajú ako ešte jednu šancu sa s nimi stretnúť. Veľa ľudí verí, že takýmto spôsobom sa naši blízki zosnulí prišli s nami rozlúčiť a dať nám posledné zbohom. 

Tieto sny sú také intenzívne, že dokonca počas nich môžeme cítiť, ako sa nás naši príbuzní dotkli, položili nám ruku na rameno či pohladili nás po líci. Každého z nás asi vydesí, keď vidíme vo svojom sne zosnulého člena rodiny. Podľa zistenia amerických vedcov je to úplne normálne snívať o mŕtvom rodinnom príslušníkovi či priateľovi.

Mávate aj vy sny o blízkom zosnulom? Snívajú sa vám často sny o mŕtvych blízkych? Čo znamenajú sny o umieraní? Ako interpretovať tieto sny? Čo hovorí výklad snov o mŕtvych? A sú takéto sny dobrým znamením? Alebo naopak mali by sme sa niečoho obávať? 

Neprehliadni: Stratiť sa v sne môže byť odrazom vašej neistoty, ale má i pozitívny význam

Sny o mŕtvych z pohľadu psychológov

Niektoré sny o zosnulých nám zase prinášajú úľavu. Napríklad tým, ktorí prišli o príbuzného z dôvodu choroby, vidia vo svojom sne ako sa zosnulá osoba uzdravuje a teší sa pevnému zdraviu. Ich myseľ sa im snaží povedať, že zosnulý príbuzný je na lepšom mieste, nič ho už nebolí a ani netrápi.

Psychológovia a tiež vedci tvrdia, že snívanie o mŕtvych nám pomáha vyrovnávať sa so smrťou a smútkom zo straty blízkej osoby. Sny o mŕtvych osobách odrážajú naše povedomie a pocity. Rodičia, ktorí prišli o svoje deti mávajú často sny plné smútku a vídajú v nich dookola ten istý scenár – pokračujú v ceste, ale zosnulé dieťa nie je schopné ich nasledovať. Niektorí psychológovia odporúčajú viesť si denník, aby dotyčný lepšie pochopil svoje emócie. 

Snívať o mŕtvych príbuzných, ktorí žijú

Ak vo svojom sne vidíte smrť svojho zatiaľ živého príbuzného či známeho, tak by ste sa mali zamyslieť nad tým, aký vzťah k nemu máte. Prečo si s ním rozumiete? Alebo naopak, prečo sa s ním nemáte radi? 

Ak sa vám o jeho smrti sníva prvýkrát, takýto sen môže naznačovať, že už viac nepotrebujete, aby vám v živote ukazoval cestu. Svedčí to o tom, že ste prijali lekciu, ktorú vám mala jeho prítomnosť vo vašom živote dať. Ak ste s daným človekom prežili len príjemné chvíle, tak sa mu podarilo dosiahnuť to, čo chcel, ukázal vám všetko, čo mohol a vy ste sa od neho všetko potrebné naučili. Presne toto bola jeho úloha vo vašom živote – aby vám šiel príkladom a učil vás. Nemusíte sa báť, takéto sny o mŕtvych ľuďoch nie sú predzvesťou toho, že váš blízky človek čoskoro zomrie, práve naopak. Bude sa tešiť z dlhého života.

Pozri aj: Čo znamenajú sny o cintoríne a čo symbolizujú hroby v sne?

Sen o mŕtvych

Zdroj: Depositphotos

Sen so zosnulým príbuzným

Viete, prečo vás v sne navštívil mŕtvy člen vašej rodiny? Nechce vás strašiť, ani mátať. Objavil sa preto, lebo vám chce niečo povedať. Ak takýmto veciam veríte, možno dokážete pochopiť jeho odkaz či radu a účinne ju v živote využiť. Zosnulí príbuzní na nás dávajú pozor, sprevádzajú nás na našej ceste a ich nečakané zjavenie sa v našich snoch môže byť chápané ako určitá forma pomoci. Buďte však pozorní a všímajte si ich slová, výraz tváre. Vnímajte pocit, aký z takýchto snov máte, pretože ten vám môže prezradiť to, čo sa vám snažili naznačiť.

Mŕtvi ľudia vo vašich snoch však nemusia pomáhať len v konkrétnych veciach. Ako sme už spomenuli vyššie, často sa snažia zmierniť našu bolesť z ich odchodu, z ich neprítomnosťou a z prázdnoty, ktorá po nich ostala. 

Rozhovor so zosnulou osobou v sne

Veľa ľudí tvrdí, že mŕtvi príbuzní v ich snoch nikdy nerozprávajú. Niektoré snáre odôvodňujú tento stav tým, že zosnulá osoba je duch, ktorí nemá fyzickú formu a vlastnosti. Mŕtvi v našich snoch na nás mávajú, usmievajú sa, objímajú nás či naťahujú za nimi ruku. Nepotrebujú rozprávať lebo snívajúci počuje ich dušu. Nezľaknite sa, ak v sne uvidíte zosnulých členov svojej rodiny. Vždy prichádzajú iba s dobrým úmyslom.

Pokiaľ vás zosnulá osoba vo vašich snoch navštevuje pravidelne a vy sa s ňou rozprávate, takýto sen môže naznačovať, že medzi vami existuje nejaká nedoriešená záležitosť alebo ste danej osobe nestihli niečo povedať. Sny o blízkom zosnulom, s ktorým sa rozprávate, môžu teda odzrkadľovať vašu túžbu porozprávať sa s ním, vyjadriť svoje emócie alebo vyriešiť nejakú nejasnosť z minulosti.

V niektorých prípadoch môže mať sen o rozhovore s mŕtvou osobou symbolický význam, ktorý môže súvisieť s vaším emocionálnym stavom, rozhodnutiami alebo situáciami vo vašom živote.

Sen o smrti neznámeho človeka

Ak sa vám prisnilo o smrti osoby, ktorú nepoznáte a ani ste ju nikdy nestretli, znamená to, že v živote musíte niečo ukončiť, uzatvoriť istú kapitolu, pohnúť sa ďalej, dostať sa z určitej situácie. Takýto sen symbolizuje pochovanie určitých vlastností, zložiek vašej osobnosti a vášní, ktoré dotyčný človek vo vašom sne reprezentuje. Ak napríklad vidíte mŕtvolu boháča, môže to značiť to, aby ste sa zbavili túžby po majetku. Ak snívate o smrti mafiána, tak by ste sa mali vzdať nejakých temných vlastností a pri narkomanovi môže ísť o určitú vášeň, ktorá vás robí závislým a vďake ktorej unikáte z reality.

Bozkávanie mŕtvej osoby v sne

Bozkávanie mŕtvej osoby vo sne môže byť vašou emočnou reakciou na smútok, straty alebo túžbu po spojení s niekým, kto už nie je fyzicky prítomný. Sen o blízkom zosnulom človeku, ktorého ste bozkávali môže tiež odrážať vaše nevyriešené pocity alebo nevyrovnané situácie s touto konkrétnou osobou. Tento sen vyjadruje vašu túžbu uzavrieť niečo z minulosti a posunúť sa ďalej.

Zaujme Ťa: Sen o konci sveta - ide o posolstvo? Mala by si sa začať báť?

Sen o vlastnej smrti

Zdroj: shutterstock

Pochovávanie mŕtvej osoby v sne

Sen o pochovávaní mŕtvej osoby môže symbolizovať koniec niečoho vo vašom živote, ako je koniec vzťahu, práce alebo iného dôležitého obdobia. Takýto sen môže naznačovať potrebu uzavretia a prijatia tohto konca, aby ste sa mohli pohnúť ďalej.

Sny o smrti, pohrebe a pochovávaní môžu byť aj pripomienkou našej smrteľnosti a krehkosti života. Povzbudzujú nás, aby sme si viac vážili čas, ktorý máme, a žili plnohodnotným a zmysluplným spôsobom.

Sen o vlastnej smrti

Sen o vlastnej smrti môže znamenať, že sa nachádzate vo fáze veľkej životnej zmeny. Sen môže tiež predstavovať časť vás, ktorá umiera, alebo niečo, čomu by ste chceli uniknúť. Niektoré snáre sa venujú snom o vlastnej smrti trochu hlbšie.

Výklad sna tvrdí, že ak sa vo svojom sne vidíte zomrieť pri autonehode, ide o dobré znamenie a znamená to, že splníte úlohy, ktoré ste si stanovili bez veľkého úsilia. Ale, ak sa vám snívalo, že ste zomreli pri vlakovom nešťastí a videli ste svoje mŕtve telo, pripravte sa na náhly pokles energie a optimizmu. Pozitívny výklad má i sen, v ktorom ste prežili vlastnú smrť – predpovedá oživenie niektorých dôležitých vzťahov. Vo všeobecnosti je smrť a následné vzkriesenie vždy symbolom nesmrteľnosti niečoho cenného – vzťahov, bohatstva a úspechu.

Odporúčame: Ako si vyložiť sny o vode, potope či plávaní?

Mŕtvych v snoch

Zdroj: Depositphotos

Boj so zosnulou osobou v sne

Sen o boji so zosnulou osobou môže odrážať vaše nevyriešené emócie alebo nejaké konflikty, ktoré ste s touto osobou zažili za života. Môže to byť spôsob, ako sa vaše podvedomie snaží vyrovnať s týmito pocitmi. 

Sen môže tiež vyjadrovať aj vaše pocity smútku a túžbu po zmene alebo uzdravení vo vzťahu s touto osobou, aj keď už nie je fyzicky prítomná.

Útek pred zosnulou osobou v sne

Útek pred zosnulou osobou vo sne môže odzrkadľovať váš vnútorný strach alebo úzkosť voči smrti alebo konkrétnej situácii v živote, ktorá vás trápi. Podľa snáru v niektorých prípadoch môže sen o úteku pred zosnulou osobou mať symbolický význam, ktorý sa týka vašej vnútornej snahy vyhnúť sa niečomu nepriaznivému alebo bolestivému vo vašom bdelom živote.

3 komentárov
Mária Slováková

Mária Slováková

19.04.2022 08:12

Naozaj zaujímavé čítanie. Aj mne sa často sníva o zosnulých rodičoch a starých rodičoch.

Vaše meno:

Anna Vargová

Anna Vargová

19.04.2022 22:01

Zaujímavý článok. Je dobré vedieť, že tam hore na nás niekto dozerá

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

20.04.2022 00:24

Občas sa mi sníva o mojich rodičoch a ja som rada, že ich vidím aspoň vo sne živých.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE