Je detox zdravý či klam?! Názor odborníkov na „očistu” ťa prekvapí

Chceme sa cítiť zdravšie, lepšie, mladšie a siahame preto po najrôznejších detoxikačných kúrach sľubujúcich celkovú „očistu“ tela. Detox sa naozaj za posledné roky stal takmer synonymom zdravého organizmu, no aj tu platí staré dobré porekadlo, že nie je všetko zlato čo sa blyští. Sú detoxikácie zdravé alebo klam a aký na ne majú názor odborníci?

Kontroverzný detox

Podstatou detoxu je zbaviť telo škodlivých toxínov, odľahčiť ho a dopriať mu tak potrebnú regeneráciu. Zvyčajne sa v procese detoxikácie ľudia zbavia tuhej stravy, ktorú na určitý čas nahradia výhradne tekutinami, najčastejšie vodou, džúsmi či smoothie, prípadne detoxikačnými čajmi. Už v základných princípoch detoxu a ich účinnosti sa však názory odborníkov rozchádzajú. Sú tí, čo detox všemožne obraňujú, no väčšina lekárov bije na poplach.

Drastické odopieranie základných živín, najmä bielkovín a tukov, podľa nich v žiadnom prípade nie je cesta k zdravšiemu ja, práve naopak. Vedie k zníženej hladine cukru v krvi, k zníženej mozgovej činnosti, únave a nižšej produktivite.

Pozri aj: K bazénu na avokáde: Vieš, že sú v móde šialené nafukovačky do vody?

formy detoxu

Zdroj: Shutterstock®

Nástrahy očisty

Forma detoxu s prechodom na tekutú stravu však rozhodne nie je najdrastickejšia. Existuje aj cielené čistenie tela pomocou laxatív, teda preháňadiel, ktoré sa (žiaľ) podľa odborníkov praktizuje čoraz častejšie. Takéto čistenie hrubého čreva, ktoré nenariadil lekár, ale bolo naordinované svojvoľne, však môže znamenať potencionálne nebezpečenstvo. Človeku môže spôsobiť bolesti v bruchu, hnačky či zvracanie, v horšom prípade dokonca perforáciu čriev alebo problémy s obličkami či srdcom.

ako schudnúť

Zdroj: Shutterstock®

Nechajte to na prírodu

Detoxikačnú funkciu v ľudskom tele zastáva pečeň, ktorá dokáže toxíny a škodlivé látky premeniť na také, ktoré sú telu prospešné alebo na také, ktoré telo dokáže jednoducho vylúčiť. Detox je preto podľa odborníkov nanajvýš nepotrebný a prináša len okamžité a chvíľkové výsledky. Často je to napríklad signifikantný úbytok na váhe, ktorý však vznikol odvodnením tela a po nabehnutí na bežný jedálniček sú tieto kilá ihneď späť. Samotné schudnutie by teda nikdy nemalo byť cieľom detoxu.

Zaujme ťa: Už si ochutnala úžasný levanduľový sirup? Ak nie, rýchlo to naprav!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

4 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.07.2019 06:07

Drastické odopieranie základných živín určite nie je zdraviu prospešné!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

17.07.2019 23:07

Naši rodičia a starí rodičia mali najlepší detox: "jedz do polosyta a pi do polopita". Netreba sa prejedať,mať čo najviac pohybu,jesť veľa zeleniny a ovocia a to je najlepšia diéta.Potom nie je potrebný ani detox.Ja osobne tomu moc neverím a skôr by som to nechala na tú prírodu.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

18.07.2019 22:15

Detox som ešte neskúšala, hoci som vyhrala Neera sirup, ale nemala som odvahu ho vyskúšať.

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

19.07.2019 17:42

jednodňový detox som skúšala, to bolo fajn no viac dní by som nevydržala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.