Uvažovali ste niekedy nad tým, ako často je vhodné sprchovať sa? Každý deň, viackrát za deň alebo len niekoľkokrát do týždňa? Vedie populárny názor, že čím viac sa budete sprchovať, tým budete čistejší. Je to ale pravda?
Časté sprchovanie môže viesť k poškodenej pokožke, ktorá je suchá a popraskaná.
Je to spôsobené odstránením prirodzeného ochranného povlaku lipidovej vrstvy na povrchu kože, ktorá pokožku nielen ochraňuje, ale zanecháva ju vláčnu.
Nedá sa jednoznačne odpovedať, koľkokrát do týždňa je vhodné sprchovať sa, pretože každý z nás je individuálny. Taktiež musíme pri sprchovaní zohľadniť našu telesnú aktivitu a ročné obdobie. Ak však budete dodržiavať niekoľko nasledovných rád, zachováte si vašu pokožku nielen čistú, ale aj zdravú.
Odporúčame prečítať: Ako hýčkať svoju pokožku v zime?
Ako si zachovať pokožku čistú a zdravú:
- Sprchujte sa menej ako 3 minúty.
- Používajte teplú vodu (32°C až 38°C), nie horúcu.
Čím je voda teplejšia, tým viac pokožku vysušuje.
- Nepoužívajte na umývanie pokožky príliš drsnú špongiu.
- Neumývajte sa s mydlom.
Jeho silno alkalické vlastnosti sú extra záťažou pre pokožku. Taktiež sa vyhnite umývaniu tela šampónom na vlasy. Ideálne sú sprchovacie gély s hodnotou pH 5,5 a obsahom ošetrujúcich zložiek. Ak trpíte extra suchou pokožkou, vyskúšajte použiť sprchový olej (avokádový, mandľový, olivový..), alebo telové mlieko do sprchy.
- Po sprchovaní pokožku nedrhnite uterákom.
Stačí ju ním len jemne poutierať.
- Používajte hydratačné telové mlieko.
Odporúčame prečítať: Dajte zbohom opuchnutým očiam a kruhom pod očami
Kedysi sa ľudia nesprchovali tak často ako my. Dnes sa človek, ktorý sa nesprchuje každodenne považuje za nečistotného. Avšak, podľa rád odborníkov by sme sa nemali sprchovať každodenne ak nechceme, aby bola naša pokožka popraskaná, suchá a šupinatá.
Potvrdzujú to aj niekoľké experimenty, kedy ľudia počas sprchovania nepoužívali žiadne šampóny alebo mydlá a ich pokožka sa tak veľmi nemastila, nezapáchala a dokonca sa im prestali tvoriť lupiny. Aký je váš názor na túto teóriu a ako často sa sprchujete?
Tip na záver: Test citlivosti vašej pokožky
Umyje si tvár mydlom, dôkladne opláchnite, poutierajte uterákom a čakajte. Za chvíľku pocítite, že sa vaša pokožka začne napínať a bude suchá. Vydržte to a zistite, aký čas vaša pokožka potrebuje na regeneráciu, aby tento pocit ustúpil. Kožný maz sa zvykne regenerovať po 10 minútach a do 60 minút sa zvyčajne úplne upraví. Ak však spozorujete, že tento proces u vás trvá dlhšie, môžete mať narušenú regeneráciu ochranného plášťa pokožky. To znamená, že vaša pleť môže byť náchylnejšia k rôznym infekciám a rýchlejšiemu starnutiu. V takomto prípade sa doporučuje informovať sa u svojho kožného lekára, ako ďalej postupovať.
Odporúčame prečítať: Ako naviesť vašu polovičku na zdravší životný štýl
www.thinkstockphotos.com