Trápia ťa vrásky na čele alebo okolo očí? Nauč sa, ako bojovať s vráskami!

vrásky na tvári

Hladká tvár bez vrások už po 30-tke nie je takou samozrejmosťou. Pokožka stráca pružnosť, kvôli čomu vznikajú prvé vrásky. Prečo je to tak a čo môžeme urobiť? Anti-aging krémy, séra či masáže dnes využíva mnoho žien, a to nie len tých, ktoré už na to majú svoj vek. Každá z nás sa bojí vrások, i keď už dávno nepatria ku chybičkám krásy, ale k oslavovanému prejavu starnúcej pleti. 

Chcete sa vydať na boj proti vráskam? V prvom rade treba poznať základy. Aké sú príčiny tvorby vrások? Čo všetko ovplyvňuje tvorbu vrások a známok starnutia pleti? Je vyhladenie vrások možné? Čo by mal dobrý prípravok proti starnutiu obsahovať? Zachráni kyselina hyalurónová? To a omnoho viac sa dozviete v článku!

Príčiny vzniku vrások 

Vďaka kolagénu je naša pleť elastická, to znamená, že pri rôznych pohyboch tváre napr. smiechu sa vždy pokožka vráti do pôvodnej polohy. Kolagén zadržiava aj vodu, vďaka čomu je naša tvár pevná a pružná. Okolo 25-ky sa tvorba kolagénu začína znižovať, začnú ubúdať elastické vlákna v pokožke a to hlavne vplyvom externých faktorov. Koža sa stáva tenšou a ochabnutejšou. Pribúdajú vrásky a kontúry tváre sa stávajú nevýrazné a mäkké.

S pribúdajúcim vekom klesá aj produkcia elastínu. Genetické predispozície môžu ovplyvniť, ako rýchlo a v akom rozsahu sa vrásky objavia. Niektoré rodiny majú tendenciu k rýchlejšiemu starnutiu pokožky. Avšak, vrásky nie sú len o genetike a starnutí, ale rolu v ich väčšom alebo menšom vzniku a následnom prehlbovaní hrá množstvo faktorov. 

Faktory podporujúce prehlbovanie vrások:

 • UV žiarenie: Dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez adekvátnej ochrany môže poškodiť kolagénové vlákna v pokožke. UV žiarenie urýchľuje starnutie kože, čo vedie k predčasnému vzniku vrások.

 • Fajčenie: Chemikálie v cigaretách poškodzujú kolagén a elastín v pokožke, čo vedie k vzniku vrások. Fajčenie tiež znižuje prívod krvi do pokožky, čo môže prispieť k jej predčasnému starnutiu.

 • Opakované mimické pohyby: Výrazy tváre, ako sú usmievanie, mračenie sa alebo žmurkanie, môžu časom viesť k tvorbe vrások. Tieto vrásky sú často známe ako mimické vrásky.

 • Nedostatočná hydratácia a výživa: Nedostatok hydratácie a nezdravá strava môžu spôsobiť, že pokožka bude suchá a menej pružná, čo vedie k vzniku vrások.

 • Stres: Chronický stres môže urýchliť starnutie pokožky, pretože zvyšuje produkciu kortizolu, hormónu, ktorý môže poškodzovať kolagén a elastín.

 • Znečistenie ovzdušia: Znečistenie môže viesť k poškodeniu pokožky a vzniku vrások, pretože toxíny v ovzduší môžu poškodzovať bunky kože.

Odporúčame: Ako vybrať strih vlasov podľa typu tváre? Poradíme, aký účes je ten pravý!

ako mať mladú pleť Shutterstock®

Denná starostlivosť – ako ošetrovať jemné vrásky aj hlboké vrásky?

Starostlivosť o starnúcu pleť spočíva na niekoľkých kľúčových pilieroch, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku zdravú, pružnú a žiarivú. Prvým a základným pilierom je dôkladné čistenie pleti. Čistenie odstraňuje nečistoty, make-up a nadbytočný kožný maz, čím predchádza upchávaniu pórov a vzniku nedokonalostí. Je dôležité používať jemné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú agresívne chemikálie, aby sa zabránilo vysušovaniu a podráždeniu pokožky.

Druhým dôležitým pilierom je hydratácia. S pribúdajúcim vekom pokožka stráca schopnosť udržiavať vlhkosť, čo vedie k jej vysušovaniu a tvorbe vrások. Tretím pilierom je ochrana pred slnečným žiarením. UV žiarenie je jedným z hlavných faktorov urýchľujúcich starnutie pokožky, preto je nevyhnutné používať denný krém s vysokým ochranným faktorom (SPF ochrana) a vyhýbať sa dlhodobému vystavovaniu sa priamemu slnku. 

Nemenej dôležitým pilierom je výživa pokožky zvnútra. Strava bohatá na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny podporuje zdravie pokožky. Konzumácia ovocia, zeleniny, rýb a orechov poskytuje pokožke potrebné živiny, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a elastínu. Doplnky stravy môžu byť tiež užitočné, najmä ak strava neobsahuje dostatočné množstvo týchto látok.

Pomocníci pre starnúcu pleť – čo by mali obsahovať produkty proti vráskam?

 • Antioxidanty – sú to látky, ktoré chránia bunky v tele, pomáhajú bojovať proti voľným radikálom, ktoré majú za následok starnutie pokožky. Medzi antioxidanty patria betakarotén, vitamín C a E, vyskytujú sa aj v zelenom čaji, vodných riasach a kôstkach hrozna. Sú skvelé na spomaľovanie starnutia pleti.
 • Ovocné kyseliny – nachádzajú sa v hrozne, citrónoch, cukrovej trstine, obnovujú bunky.
 • Retinol – veľmi účinný proti vráskam, regeneruje bunky, vyhladzuje povrchové vrásky, chráni pred voľnými radikálmi. Jemnejšou, no účinnou prírodnou alternatívou je bakuchiol.
 • Kyselina hyalurónová – viaže vodu, takže pôsobí ako zásobáreň vody a výplň, obsahujú ju krémy, ale dá sa do pokožky aplikovať aj injekčne.
 • Koenzým Q10 – obsahujú ho prípravky proti vráskam, podporuje elasticitu pleti a spevňuje ju.

Ďalšie triky proti vráskam

 • Pravidelná masáž tváre - v kombinácii s olejmi, ktoré obsahujú uvedené ovocné kyseliny, sú účinnou metódou na spevnenie pokožky.
 • Používať krémy obsahujúce vitamíny A a C – podporujú tvorbu kolagénu a brzdia proces ubúdania elastických vlákien v pokožke.
 • Dopĺňať do pokožky kyselinu hyalurónovú – či už cez séra alebo injekčne.

Pri výbere anti-aging produktov sa riaďte svojím vekom a typom pleti. Mastná pleť potrebuje ľahší anti-aging krém, aby sa zbytočne viac nepremasťovala, suchá naopak výživnejší, rovnako pleť tridsiatničky má iné potreby ako pleť v päťdesiatke.

 Odporúčame: Nie vždy platí, že fantázii sa medze nekladú. Tieto NAJBIZARNEJŠIE nechtové dizajny ťa pobavia!

vrásky Depositphotos

Odborné procedúry proti starnutiu pleti 

Existuje mnoho odborných procedúr, ktoré sú navrhnuté na boj proti vráskam a zlepšenie vzhľadu starnúcej pokožky. Každá z týchto procedúr má svoje výhody a je vhodná pre rôzne typy pleti a rôzne štádia starnutia. Preto je dôležitá konzultácia s odborníkom. Uplatňujú sa:

 • Botulotoxín (Botox): Injekcie botulotoxínu sú veľmi populárne pre redukciu mimických vrások, ako sú vrásky na čele, okolo očí a medzi obočím. Botox dočasne paralyzuje svaly, čím zabraňuje ich sťahovaniu a tvorbe vrások.

 • Dermálne výplne: Kyselina hyalurónová a ďalšie dermálne výplne sa injikujú priamo do vrások a oblastí, kde je strata objemu. Výplne pomáhajú vyhladiť vrásky, obnoviť stratený objem a zlepšiť kontúry tváre.

 • Chemické peelingy: Chemické peelingy používajú kyseliny, ako kyselinu glykolovú alebo trichlóroctovú kyselinu (TCA), na odstránenie vrchných vrstiev pokožky. Tento proces podporuje regeneráciu pleti a redukuje vrásky, pigmentové škvrny a iné nedokonalosti. To má omladzujúci efekt. 

 • Mikrodermabrázia: Mikrodermabrázia je menej invazívna procedúra, ktorá využíva jemné kryštály alebo diamantovú špičku na odstránenie odumretých kožných buniek. Tento proces zlepšuje vzhľad jemných vrások a zvyšuje účinnosť kozmetických produktov.

 • Microneedling: Microneedling, alebo kolagénová indukčná terapia, využíva malé ihly na vytvorenie mikroskopických vpichov v pokožke. Tento proces stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, čo vedie k zlepšeniu textúry pleti a redukcii vrások.

 • Mezoterapia: Mezoterapia zahŕňa injekcie vitamínov, minerálov, aminokyselín a ďalších účinných látok priamo do strednej vrstvy kože (mezodermy). Táto procedúra pomáha hydratovať, regenerovať a spevňovať pokožku, čo vedie k redukcii vrások.

Prevencia proti vráskam

Prevencia proti vráskam je komplexný proces, ktorý zahŕňa rôzne aspekty starostlivosti o pleť a celkového zdravia. Jedným z najdôležitejších krokov je ochrana pred slnečným žiarením (SPF ochrana pred slnkom). Dôkladná a pravidelná hydratácia je ďalším kľúčovým faktorom v prevencii vrások. Pokožka, ktorá je dostatočne hydratovaná, je pružnejšia a menej náchylná na tvorbu vrások.

Zdravý životný štýl má zásadný vplyv na vzhľad pokožky a prevenciu vrások. Vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty podporuje zdravie pokožky. Konzumácia ovocia, zeleniny, rýb, orechov a celozrnných výrobkov zabezpečuje prísun potrebných živín, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a elastínu. Kvalitná starostlivosť o pleť zahrňuje aj pravidelné čistenie, ktoré odstraňuje nečistoty, make-up a nadbytočný kožný maz. 

V neposlednom rade, dostatok spánku a znižovanie stresu sú dôležité pre celkové zdravie a vzhľad pokožky. Nedostatok spánku a chronický stres zvyšujú hladinu kortizolu, čo môže viesť k poškodeniu kolagénu a elastínu v pokožke. Aj týmito opatreniami možno pozitívne ovplyvniť predčasné starnutie pleti. 

Článok aktualizovaný 23.6.2024

5 komentárov
Magda

Magda

17.12.2012 17:19

Tak to spoznávam pomaly sama ,že pleť po 30-tke už potrebuje väčšiu starostlivosť ako kedysi...

Vaše meno:

Danka Šindléryová

Danka Šindléryová

23.04.2013 18:34

Aj keď mám na tento článok málo rokov, povedala by som len že najdoležitejsie je mať dostatok vody v tele ...

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

19.08.2013 17:05

Našťastie, genetika hrá u mňa veľké plus, takže zatiaľ som spokojná...

Vaše meno:

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

30.10.2014 15:58

ej tie masáže tváre,

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.03.2016 20:10

dobry clanok, dobre rady

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE