Problematike spánku a relaxu sme sa poslednú dobu venovali pomerne intenzívne, príkladom je aj článok s návodom na kúpu ideálneho matraca, rozoberali sme tiež problematiku kvetov vhodných do spálne a zaujímavou témou boli aj čaje na podporu spánku. K nočnej regenerácii organizmu nám však chýba do „zbierky“ zmienka o tom, aký vplyv má na nás poloha počas spánku, preto to hneď napravíme. A spomenieme aj pozíciu, ktorá by mala byť tou najideálnejšou a najvhodnejšou nielen pre kvalitný spánok, ale pre telo ako také.
Spánok v „klbku“ alebo prenatálna poloha
Inak povedané aj pozícia skrčenca s kolenami hore. Chrbtica je zaguľatená a dostáva poriadne zabrať. Spánok v pozícii plodu v materskom lone má však aj svoj benefit – obmedzenie chrápania. Pokiaľ s ním teda máte problémy, nemusíte sa spánku v tejto polohe úplne vzdať, ale ju aspoň mierne poupravte tak, že jednu nohu skrčíte a druhú napnete, uvoľníte tým panvu. Vo všeobecnosti má však telo pri spánku v „klbku“ obmedzené hlboké dýchanie, preto ju nezaraďujeme medzi ideálne pozície pre spánok.
Pozícia na bruchu
V minulosti bola táto poloha veľmi preferovaná, a to najmä u malých detí kvôli pozitívnej stimulácii nervovej sústavy. Hovorí sa, že spánok na bruchu môže zlepšiť trávenie, no na druhej strane je tu prítomný tlak na hrudný kôš a keď navyše položíte ruky vedľa seba a nohy máte vystreté, ohrozujete tým aj driekovú časť chrbtice, ktorá sa takto zbavuje jej prirodzeného zakrivenia. Trpí aj váš krk, ktorý musí byť zákonite vytočený na jednu alebo druhú stranu. V tomto prípade je teda možné, že sa po prebudení nebudete cítiť práve najoddýchnutejšie a možno vás aj bude pobolievať chrbát. Ak sa však od tejto pozície neviete odnaučiť, skúste aspoň v ľahu zdvihnúť jedno koleno vyššie a používajte nízky alebo radšej žiadny vankúš.
Spánok na chrbte
Podľa mnohých odborníkov ide o ideálnu polohu, a to nielen pre zdravie chrbtice, ale aj pre pokožku tváre, ktorá nie je v kontakte s vankúšom, zbytočne sa „nekrčí“ a neotiera o látku. Treba však myslieť na to, že to nie je ideálna a bezpečná pozícia pre ľudí trpiacich spánkovým apnoe či astmou a čo sa týka chrápania, v ľahu na chrbte je hádam najintenzívnejšie. Ak ale tieto ťažkosti nemáte, bez problémov sa uložte na spánok v polohe na chrbte s rukami pri tele. Pozícia s rukami hore, tzv. hviezdica, môže spôsobovať reflux a okrem toho vás budú bolieť ramená.
Inšpiruj sa: Veľké chyby pri praní: Tieto tri vážne ohrozujú tvoje zdravie!
Pozícia na boku
Patrí asi medzi najviac obľúbené, avšak nie je jedno, na aký bok sa otočíte. Pozícia na pravom boku totiž môže zhoršiť pálenie záhy a vo všeobecnosti si treba pri spánku na boku dávať pozor na umiestnenie ruky, lebo ak ju máte pod vankúšom a tiež vo vyššej pozícii ako ramená, dôjde ku stŕpnutiu, čo kvalitnému odpočinku rozhodne neprospeje. No ak sa tejto chybe vyvarujete a ľahnete si na ľavý bok, mali by ste sa nachádzať v najideálnejšej polohe pre spánok. Odporúča sa aj tehotným ženám, lebo zlepšuje krvný obeh. Okrem toho zabraňuje tlaku na vnútorné orgány a gravitácia je pri ľahu na ľavom boku na našej strane, pretože podporuje priechod lymfy a týmto spôsobom aj odplavovanie toxínov z tela.