Kvasená zelenina sa možno niekomu na prvé počutie spojí so zeleninou, mesiac zabudnutou v igelitovej taške. Skutočnosť je však, našťastie, úplne iná. Kvasená zelenina je veľká pochúťka a navyše mimoriadne zdravá. Mnohí ju poznajú pod pojmom pickles. Čítajte ďalej a dozviete sa o nej všetko potrebné!
Nakladaná kvasená zelenina – aj vy ste práve v ústach pocítili jej špecifickú chuť? Hoci nevyhovuje každému, ten, kto si ju predsa len obľúbi, nedá na ňu dopustiť. A robí dobre. Kvasená zelenina je totiž vynikajúcim zdrojom probiotík, ktoré naše telo potrebuje ako soľ. Podporujú totiž zdravú črevnú mikroflóru. Kvasená zelenina nám dokáže poskytnúť dostatok vitamínov, minerálov a enzýmov a ak si ju pripravíte už teraz – na jar, v lete či na jeseň, v zimnom období sa vám telo skutočne poďakuje. Nielenže ulahodíte dôležitému hrubému črevu, ale všeobecne si posilníte imunitný systém.
Zaujme ťa: Babičkine superpotraviny: Kyslá kapusta je vitamínová bomba pre zdravie a krásu!
Kvasením zvýšite obsah vitamínov a minerálov
Významnú úlohu tu zohrávajú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré sú ideálnym konzervantom, takže, hoci ide o upravenú zeleninu, zachová si vďaka nim množstvo vitamínov a minerálov. A pozor, nielenže si vitamíny zachová, ešte ich dokáže aj znásobiť! Reč je o vitamínoch B, C a K, no opomenúť nesmieme ani draslík, horčík, vlákninu a prospešné baktérie kyseliny mliečnej.
Ocot je zase skvelým zdrojom antioxidantov, blahodarne vplýva na srdce a na hladinu cukru v krvi. Skvelé je, že nakvasiť si môžete takmer čokoľvek, čo vám napadne.
Či už sa rozhodnete pripraviť si kvasenú cviklu, brokolicu, reďkovky alebo klasickejšie uhorky, mrkvu, kapustu či cibuľu, dodá vám množstvo energie a podporí metabolizmus. Avšak pozor! Myslite na to, že kúpiť si tepelne spracovanú kvasenú zeleninu nie je to isté ako si ju pripraviť doma. Práve tepelná úprava kupovanej nakladanej zeleniny ju totiž zbytočne oberá o prospešný účinok, nehovoriac o tom, že obsahuje aj množstvo konzervantov.
Vy si môžete túto zdravú pochúťku pripraviť bez tepelnej úpravy, teda fermentáciou (kvasením) – rovnako, ako si pripravujete kyslú kapustu utlačením do suda. V zásade stačí nakrájať zeleninu na menšie kúsky, pridať soľ, korenie a všetko dôkladne utlačiť do nádoby na kvasenie alebo zaváraninovej fľaše. Dôležité je, aby sa pod vrchnák nedostal žiadny vzduch.
Neprehliadni: Trápia ťa afty? Toto sú najčastejšie príčiny ich vzniku!
Zaujímavosti o kvasenej zelenine:
- Kvasenie zeleniny je známe už tisícky rokov.
- Ako „dezert“ za jedlom vám dokonale rozprúdi tráviaci proces.
- Kvasením sa zvyšuje nutričná hodnota zeleniny.
- Jedzte ju často, ale v menších dávkach!
- Do jedálnička ju treba zaradiť najmä vtedy, ak máte ťažkosti s pečeňou, krvou, slezinou, spomínaným hrubým črevom alebo očami.
- Kvasená zelenina dokonca podporuje tvorbu hormónov.
- Konzumujte ju aj pri kožných problémoch a bolestiach hlavy!