Liečivé čaje naozaj existujú. Nie však doslovne. Pravý čaj pochádza z rastliny Camellia si-nensis, prípadne z jej poddruhov.
Nálevy z ostatných rastlín sú bylinné alebo ovocné čaje. Používajú sa na to rôzne časti rastlín - čerstvé alebo vysušené. Veľa bylín sa používa aj v ľudovom liečiteľstve ako prevencia alebo na ošetrenie ľahších problémov.
Dnes vám prinášame článok, ktorý bude na pokračovanie. Predstavíme vám výber najbežnejších bylín, ovocia a korenín, ktoré sa používajú jednotlivo alebo v zmesiach na liečivé čaje.
Liečivé čaje - aníz, jablko, valeriána, žihľava
Aníz: Pre sladko chutiaci čaj sa používajú sivo hnedé plody tejto rastliny. Má výraznú príjemnú vôňu, ktorou veľmi pripomína pelendrek. Nálev podporuje trávenie aj krvný obeh a často býva súčasťou detských čajov. Znižuje cholesterol, uvoľňuje cievy, podporuje srdce aj obličky. Pôsobí dezinfekčne pri vyplachovaní úst.
Odorúčame prečítať: Mobilné aplikácie pre ženy na rozvoj myslenia a pamäťe
Jablko: Používajú sa plody a ovocné šupky. Tento čaj je veľmi vhodný na upokojenie nervov a podporuje spánok. Pomáha aj pri hnačke a zápche. Proti hnačke pomáha nálev zo sladkých jabĺk, pri zápche zasa kyslý, ktorý je povzbudzujúci na činnosť čriev.
Valeriána: Z vysušeného koreňa tejto byliny sa pripraví trochu trpký čaj. Pôsobí podporne na spánok a upokojujúco na nervy. Valeriána je známa aj pod názvom mačacia bylina. Zvieratá žerú listy, kvety aj korene tejto rastliny a vďaka tomu sa dostanú do stavu podobnému opilosti.
Odporúčame aj: Jarné trendy v šatníku - alebo čo sa teraz nosí?
Žihľava: Na nálev s jemnou chuťou sa používajú predovšetkým usušené listy. Tento čaj je močopudný a okrem toho chráni pred chudokrvnosťou vďaka vysokému obsahu železa. Žihľavu by si mali dopriať určite aj cukrovkári, pretože znižuje hladinu krvného cukru.
Odporúčame aj: Rýchle a krásne vlasové tutoriály pre všetky dlhovlásky