Sacharidy sú, spolu s tukmi a proteínom, dôležitými zložkami, ktoré získavame zo stravy, na zachovanie správneho fungovania metabolizmu a potrebnej hladiny energie. V tráviacom trakte sa sacharidy premieňajú na glukózu, ktorá je neskôr potrebná na spaľovanie a vznik energie, ktorú nepochybne potrebujeme na každodenné fungovanie.
Práve preto je dôležité ich zo stravy nevylučovať. Práve naopak, musíte sa naučiť rozoznať, ktoré sacharidy sú zdravé a ktoré nie. My sme pre vás pripravili užitočný ťahák, vďaka ktorému si zapamätáte, ktoré uhľohydráty do jedálnička zaradiť a ktoré z neho jednoducho vyhodiť, aby nedošlo k nechcenému priberaniu.
Zdravé sacharidy
Poďme sa pozrieť na to, ktoré potraviny patria do kategórie zdravých sacharidov. Medzi zdravé sacharidy zaraďujeme tie jedlá, ktoré nie sú nijakým spôsobom rafinované a sú celistvé. Sú to potraviny, ktoré majú v podstate nedotknuté zloženie, obsahujú všetky živiny a boli minimálne upravené.
- Banány
- Sladké zemiaky (batáty)
- Zemiaky
- Hnedú ryžu
- Datle
- Strukoviny
- Pohánka
- Quinoa
Zaujme ťa: Nepríjemne opuchnutá tvár: Prečo vzniká a ako sa jej zbaviť?
Ak sa pýtate na to, koľko zdravých sacharidov môžeme denne prijať, v priemere je to 100 – 150 gramov zdravých sacharidov na zachovanie energie a celkovej vitality. Samozrejme, že toto číslo sa líši vekom a osobnými potrebami človeka. Zdravé sacharidy by mali tvoriť 15-30 percent denného príjmu kalórií v prípade, že ste priemerný človek s ambíciou schudnúť. Tieto hodnoty sa však zvyšujú pre športovcov a znižujú pre diabetikov.
Nezdravé sacharidy
Prejdime na tú horšiu kategóriu, ktorou sú nezdravé sacharidy, inak povedané rafinované sacharidy s vysokým glykemickým indexom. Ich pravidelným a vysokým príjmom si môžeme prihnať nepríjemné choroby srdca, cukrovku až Alzheimer, čo ukázali mnohé štúdie. Medzi nezdravé sacharidy zaraďujeme:
- Ovocné nápoje a iné sladké nápoje
- Bielu múku
- Bielu ryžu
- Cestoviny
- Cukrovinky
- Múčniky
Preskúmaj aj: Šokujúce: Ako často meniť pyžamo? Je to dôležitejšie než si myslíš!
Nezdravé sacharidy by sme teda mali úplne vyradiť z jedálnička a nahradiť ich sacharidmi s nízkym glykemickým indexom, ktoré pre naše telo, v správnom množstve, robia dobrú službu. Dúfame, že vám tento jednoduchý ťahák pomohol v úprave jedálnička.