Nie je jóga ako jóga - časť I. (video článok)

Nespavosť, depresie, zlé trávenie? Čo majú spoločné? No predsa riešenie, ako ich odstrániť a tým je jóga.  Jóga je viac ako iba strečing a preťahovanie svalstva. Je to liek. Spevňuje svaly, krásne rysuje telo.  Je to kus filozofie v obale cvičenia.

 

Ak ste začiatočník, alebo ste sa o jógu doteraz nezaujímali, pravdepodobne neviete, že je jej viacero druhov. Spolu sa na ne pozrieme a bližšie si ich predstavíme.  Je dobré vyskúšať rôzne štýly jógy, pretože každý sadne na iný zdravotný problém. Tak čítajte s nami smiley

 

Vinyasa jóga

 

Najbežnejší typ jogy.  Obsahuje najviac tradičných prvkov jogy v klasickom chápaní. Mnohokrát vyzerá ako cvičenie s hlasnejšou hudbou a rýchlejším tempom. Pozdrav slnku je jej najbežnejšia asána.

 

Vinyasa znamená dychom k pohybu a pomocou nej sa dozviete, ako dýchať, keď sa budete hýbať, čo je veľmi cenná informácia pre zdravie svalov a pevnosť kostí. Ak by som mala zhrnúť zmysel tohto typu jogy povedala by som, že vás učí zostať prítomná a pustiť veci z hlavy. Bonus je, schudnúť a stať sa silnejšou a pružnejšou.

 

Odporúčame prečítať: Jednoduché cvičenia na krivú chrbticu

Hatha

 

Hatha je tak trochu veda. Je to neustále sa meniaca séria statických pozícií.  Dá sa povedať, že je to najrýchlejší spôsob, ako budovať silu a pružnosť. Ako náhle sa naučíte pózy ku konkrétnej anatómii tela, vaše telo sa prudko zlepší a začne budovať silu a pružnosť.

 

Tento druh jogy je bezpečnejší než vinyasa joga. Učí ľudí k rozvoju flexibility, bez toho, aby sa stali hypermobilní a pomáha študentom pochopiť mechaniku tela. Je to pozitívum, budete mať doslova vedecký prístup k joge.

 

Odporúčame prečítať:  

Tajomstvo štíhlych žien? Neboja sa tukov a chodia pešo

Obnovujúca /jin/jemná joga

 

Veľmi populárny typ jógy, najmä v USA. Obľúbený u všetkých vekových skupín, pretože v skutočnosti pôsobí na zníženie svalového napätia po dobu zotavenia a znižuje bolestivosť.

 

Jin jóga je v podstate vykonávaná na zemi, bez toho aby ste si preťahovali svaly. Je to veľmi vedecký prístup k starostlivosti o vaše telo. Keď sú svaly nie sú ohnuté, ale držíte ich v jemných úsekoch po dobu 3-8 minút, tak spojivové tkanivo, ktoré pokrýva svaly, nazvané fascia, sa uvoľní a umožní vám zvýšiť flexibilitu. Obnovujúca jóga  pomáha pri nespavosti, depresii, zraneniach, fibromyalgií a strese.

 

Odporúčame prečítať: Marhuľové pirôžky

Aštanga

 

Ak máte radi štruktúru a disciplínu, toto je joga pre vás. Ashtanga je tradičný typ jogy, ktorý má stanovenú sekvenciu. V skutočnosti  má päť sekvencií, ktoré na seba nadväzujú. Pattabhi Jois bol otec ashtanga jógy.

 

Aštanga sa vrelo odporúča pre tých, ktorí hľadajú zmenu životného štýlu a chcú pridať nejakú disciplínu do svojho života. Je tiež skvelá pre vaše zdravie. Vaše  trávenie bude ultra-pravidelné, pretože doslova vyžmýkate váš trup a získate pohyblivosť čriev.

Vaša pleť sa zlepší, pretože sa zbaví toxínov a budete znižovať riziko zranenia sa pri ďalších aktivitách, keď vaše kĺby budú spievať flexibilitou a vaše svaly budú menej napäté. Koľko z nás chodí s napätím v ramenách? Aštanga ho spoľahlivo odstráni. 

 

Odporúčame prečítať:  Najefektívnejšie cvičenie? TABATA - Hor sa páliť tuk!!!

Bikram jóga

 

Je pravdepodobne jeden z najobľúbenejších typov jogy na západe.  Bola vyvinutá mužom menom Bikram a je to vlastne sada pozícií vykonaných vo veľmi vykúrenej miestnosti. Jedná sa o veľmi vzácny druh jogy a mnoho ľudí je prekvapených, aký je to rozdiel oproti ostatným typom. Potíte sa a cvičíte.

 

Ľudia pri tomto cvičení zvyknú mať na sebe len veľmi málo oblečenia. Plus budete potrebovať dva uteráky na jednu hodinu  (jeden pod seba, takže sa  nešmýkate a druhý na utieranie tváre). Ľudia často používajú tento typ jogy k poklesu hmotnosti,  alebo na detoxikáciu po ťažkej párty smiley

 

Odporúčame prečítať:  Pozitívne účinky chôdze naboso

„Hot“ jóga

 

Tento druh jogy je často zamieňaný s Bikram jogou, ale je to zvyčajne  kombinácia variácií Bikram jógy.

 

Môžete si byť istí jednou vecou, cvičenie bude horúce. Hot jóga je dôvod prečo sa nepružní ľudia cítia viac flexibilní.  Dôvod je, že ich svaly sú teplé a tým má cvičenie dvojnásobnú účinnosť.

 

Nabudúce sa dočítate o ďalších druhoch tejto zaujímavej relaxačno - cvičebnej metódy smiley

 

Odporúčame prečítať:  Amarant, nová zdravšia náhrada pšenice?

 

Zdroj foto:

www.thinkstockphotos.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE