S nelichotivým zápachom z topánok sa určite stretol každý. Najnepríjemnejšie je to vtedy, keď sa vyzujete na návšteve a všetkých v miestnosti omámi zápach z vašich smradľavých nôh.
Ak ste podobnú situáciu zažili, pravdepodobne ste zanedbali starostlivosť nielen o vaše nohy, ale aj o topánky.
Ako vzniká zápach v topánkach? Ako zabrániť vzniku zápachu a ako sa ho účinne zbaviť? Vyskúšajte niekoľko overených trikov.
Neprehliadni: Vieš, čo škodí chrbtici? Týmto si ju ničia mnohí z nás!
Prečo niekomu smrdia nohy a inému nie?
Kým niekomu smrdia nohy už po pár minútach v topánkach, iný môže stráviť v jedných teniskách i celý deň a nohy mu nezapáchajú. Čím to je?
Rozhodujúci vplyv má najmä miera hydratácie jedinca – prirodzeného potenia a tvorby baktérií. Dôležitá je, samozrejme, aj kvalita materiálu topánok a ponožiek, a taktiež prevencia potenia nôh a vzniku zápachu.
Zdroj: Depositphotos
Ako predchádzať zápachu v topánkach?
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako predchádzať zápachu z obuvi je striedanie topánok. Keď topánky nebudete nosiť viac dní po sebe, vyschnú a zápach má menšiu šancu nadobúdať na intenzite.
Ďalším riešením je zaobstarať si antibakteriálne vložky do topánok, ktoré obsahujú rôzne materiály na pohlcovanie vlhkosti, zápachu, bojujú tiež proti plesni, kvasinkám, baktériám a zmäkčujú chôdzu.
Aj nekvalitné ponožky môžu spôsobiť zápach vo vašich topánkach. Používajte preto kvalitné antibakteriálne ponožky, ktoré sú vyrobené z bavlny s prímesou striebra.
Večer môžete tiež obuv preventívne vystriekať odstraňovačom pachu v topánkach.
Čo sa týka samotných nôh, vyskúšajte použiť prášok z mastenca alebo ich každodenne močiť v bylinných odvaroch šalvie či levandule. Po určitom čase pocítite zlepšenie.
Proti zápachu môžete použiť aj epsomskú soľ. Pár lyžíc jednoducho rozpustite v horúcej vode. Máčajte si v nej chodidlá 10 až 20 minút a potom osušte. Rovnako účinný je aj kúpeľ na nohy s použitím octu. Ocot a vodu zmiešajte v pomere 1:2 a nechajte pôsobiť 10 až 20 minút.
Ako odstrániť zápach z topánok?
Medzi babské rady proti zápachu v topánkach patrí napríklad vystriekanie vnútra roztokom z vody, citróna a vodky či vloženie obuvi na noc do mrazničky.
Určite i vám pri zápachu z topánok napadne vaše tenisky vyprať. Niekedy sa zápachu zbavíte hneď po prvom vypraní.
Pri praní tenisiek či umývaní topánok je nevyhnutné dodržiavať určité pravidlá. Topánky umývajte jemnou a bavlnenou handričkou a používajte len prípravky určené na konkrétne materiály. Topánky nikdy nedrhnite kefou.
Ako prať tenisky v práčke?
- V práčke neperte koženú alebo semišovú obuv.
- Pred samotným praním obuv očistite od blata a iných nečistôt, ktoré by mohli práčku poškodiť.
- Takisto pred praním nezabudnite vytiahnuť z topánok šnúrky a ortopedické vložky.
- Tak ako aj oblečenie pred praním delíte na farebné, tmavé a biele, tak isto aj tmavé a biele tenisky perte osobitne.
- Obuv perte na 30 stupňoch s pracím gélom. Prášok na pranie sa pri praní obuvi neodporúča. Do práčky k teniskám vložte aj zopár uterákov, aby ste stlmili ich nárazy o bubon práčky.
Po vypraní obuv musí poriadne preschnúť, najideálnejšie na čerstvom vzduchu.
Pozri aj: Zapáchajúce uteráky i po opraní? Ako sa zbaviť nepríjemného zápachu?
Zdroj: Depositphotos
1. Čajové vrecúška na zapáchajúce topánky
Medzi domáce absorbenty nepríjemných pachov patria i čajové vrecúška. Vezmite niekoľko vreciek, vložte ich dovnútra topánok a nechajte pôsobiť. Najlepšie je použiť čo najlacnejšie a vložiť kľudne celé balenie. Použité čajové vrecúška už nie sú ďalej vhodné na konzumáciu.
2. Sóda bikarbóna proti zápachu v topánkach
Sóda bikarbóna je bežnou súčasťou každej domácnosti. Vedeli ste, že zatočí nielen s fľakmi a škvrnami na oblečení, ale aj so zápachom z topánok? Nasypte sódu do topánok a nechajte ju cez noc pôsobiť. Sóda odstraňuje vlhkosť a aj nepríjemný zápach v topánkach.
3. Kôra z citrusov na zápach v topánkach
Účinnou zbraňou proti zápachu z obuvi je i pomarančová alebo citrónová kôra. Stačí, ak na noc dáte do každej topánky kúsok kôry. Tá absorbuje všetky existujúce zápachy, zabije baktérie a vaša obuv zostane svieža.
4. Šalvia proti zapáchajúcim topánkam
Šalvia, podobne ako aj obľúbená levanduľa, má silné antibakteriálne účinky. Vložte pár lístkov do vnútra obuvi a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Takto jednoducho sa môžete zbaviť baktérií aj zápachu v topánkach.
5. Detský púder proti zápachu v topánkach
Detský púder rovnako ako sóda bikarbóna absorbuje vlhkosť a navyše obuv osvieži. Postup je veľmi jednoduchý – nasypte púder do topánok a nechajte pôsobiť cez noc. Ráno prášok z topánok vysajte vysávačom.
6. Drevené uhlie na zapáchajúcu obuv
Drevené uhlie kúpite vo všetkých obchodných reťazcoch a obzvlášť v letnej sezóne. Opatrne dajte väčší kus do textilného vrecka a vložte do obuvi. Dajte pozor, aby sa pri vkladaní uhlie nerozdrvilo, pretože vám čierny prach môže znečistiť obuv. Uhlie v topánkach nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
7. Sprej do topánok proti zápachu
Osvedčeným riešením na zapáchajúce topánky sú výrobky priamo určené na tento problém – či už sa jedná o sprej alebo pohlcovač zápachu. Pri sprejoch je vhodné pozerať na to, či zápach likvidujú alebo ho iba prekrývajú.