Ako si vybrať a kam umiestniť orchidey v domácnosti? Toto sú základy

Medzi najobľúbenejšie izbové kvety patria určite orchidey. Očaria nás obrovskou škálou farieb a tvarov. Sú cenené pre trvanlivé kvety a hoci sa ich pestovania mnohí obávajú, určite to zvládnete, ak dodržíte pestovateľské pravidlá. Poradíme vám, ako postupovať, aby vám tieto exotické kvety vydržali viac ako jednu sezónu.

Väčšina druhov  pestovaných ako izbové kvety sú epifytické a vo voľnej prírode rastú na stromoch, prípadne na skalách. Okrem zvyčajných koreňov majú aj vzdušné korene, preto musia byť zasadené do špeciálneho substrátu.

Ako si vybrať správnu rastlinu

Ak sa chceme tešiť z krásy kvetov, musíme už pri kúpe kontrolovať, či je rastlina zdravá. Pri výbere nemôžeme hľadieť len na nádherné kvety, ale je potrebné skontrolovať aj zdravie koreňov. Väčšinou sa  pestujú v priesvitných plastových kvetináčoch, takže si vizuálne môžeme skontrolovať stav koreňovej sústavy. Ak sú končeky vzdušných koreňov jasne zelené alebo biele, nemusíte sa obávať, orchidey sú  v dobrej kondícii. Rastlinku nekupujte, ak sú korene zafarbené dožlta alebo dohneda. Ak takúto orchideu máte doma, vyžaduje si vašu starostlivosť.

Pozri aj: Úložné priestory v malom byte: S týmito nápadmi už nebudú problémom!

starostlivosť o orchideu

Zdroj: Shutterstock®

Miesto je dôležité

Veľmi dôležité pre úspešné pestovanie je správne umiestnenie. Ideálne miesto je čo najbližšie pri západnom alebo východnom okne, kde nie je nadmerné slnko alebo tieň. Na okenný parapet  orchideu umiestňujeme v zime, ale len vtedy, ak jej nehrozí prievan. V lete ju chránime pred priamym slnkom, na ktoré reagujú listy tým, že menia farbu do červena.

Ako začať

Nie všetky druhy sú rovnako náročné na starostlivosť. Ak ste nedostali orchideu ako darček, ale sami si vyberáte svoju prvú orchideu, najjednoduchšie je začať hybridmi rodu Phalaenopsis, známym pod názvom lišajovec. V obchodoch sú ponúkané najčastejšie. Na oblúkovo ohnutých stonkách majú ploché kvety, biele a ružové s nádychom do fialova. Kvety vydržia veľmi dlho a jedno súkvetie rozkvitá postupne aj dva mesiace.

orchidea v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

S polievaním opatrne

Zavlažujeme odstátou vodou veľmi striedmo, pretože dužinaté korene sú veľmi citlivé na dlhšie trvajúce premokrenie. Najvhodnejšie je položiť črepník s orchideou do nádoby s vodou na pol hodinu. Za ten čas rastlina absorbuje také množstvo vody, ktoré potrebuje pre svoje korene.  Rastlinke opäť doprajeme vlahu, až keď je substrát takmer suchý. Aj keď sa zdá tento postup drastický, orchideám to vyhovuje a sú na to vybavené množstvom zásobnej vody v dužinatých koreňoch. Nezabudnite rastlinky občas pohnojiť špeciálnym hnojivom.

Vybrali sme: Žerucha siata: Vitamínová bomba pestovaná doma po celý rok (+ recept)

5 komentárov
Lucia Valková

Lucia Valková

08.03.2019 06:01

Užitocný článok.Tieto kvety milujem.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.03.2019 08:45

Výborné rady, aby tieto exotické krásky vydržali viac ako jednu sezónu!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

08.03.2019 23:20

Orchidea je krásny kvet.Tiež ich mám niekoľko v byte.Ked mi niektorá vyhynie,tak si dokúpim druhú,alebo dostanem k sviatku.Vaše rady sa mi zídu pri pestovaní.

Vaše meno:

Katarína Šugar

Katarína Šugar

19.03.2019 09:15

orchideu som dostala od manzela k MDZ, uzitocne rady, dakujem

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

18.05.2019 23:16

Nádherné kvety mám ich rada a kupujem ich aj keď idem gratulovať či na návštevu

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE