TOP izbové rastliny väčších rozmerov: Tieto budú pýchou tvojej domácnosti!

Izbové rastliny sú neoddeliteľnou súčasťou snáď každej domácnosti. Miesto nachádzajú v obývacej izbe, spálni, kúpeľni aj kuchyni a najväčší milovníci zelene neváhajú zaplniť nimi aj posledné voľné miesto v miestnosti. Rastlinky sú skrátka tým najkrajším doplnkom, ktorým si môžeme dotvoriť svoj domov. Stačí im trocha starostlivosti a budú nám obydlie nielen skrášľovať, ale hlavne pre nás produkovať kyslík a zlepšovať kvalitu ovzdušia. Výber tých správnych izbových rastlín do konkrétneho interiéru nemusí byť však jednoduchý. Vyberať môžeme na základe rôznych kritérií, no a jedným z nich je aj veľkosť. Ak nemáme veľa miesta, dozaista sa potešíme aj rastlinám menšieho vzrastu.

Dobrou voľbou sú napríklad krásne sukulenty, taktiež kvitnúce izbové rastliny, ako sú aj obľúbené orchidey. Ak nie je miesto ani na poličkách, stolíku či skrinkách, najlepšie je zaobstarať si izbové rastliny do závesných nádob, ktoré vyzerajú jednoducho skvostne a neoberú nás o ďalšie miesto. Čo však v prípade, ak hľadáme izbové rastliny, ktoré naopak dorastú do veľkých rozmerov a zaplnia napríklad holý kút v obývačke či prázdnu predsieň? Nuž, niektoré izbové rastliny môžu skutočne dorásť do výšky a veľkosti malého stromčeka. Dajú sa buď pestovať odmalička alebo si ich môžeme rovno zakúpiť v rôznych veľkostiach. A ktoré to sú? V článku sa pozrieme na tie najkrajšie izbové rastliny veľkých rozmerov, ktoré sa môžu stať dominantou i vašej domácnosti. 

Pozri aj: Netradičné využitie olivového oleja: O týchto trikoch si ani netušila!

monstera a juka

Zdroj: Shutterstock®

Monstera skvelá

Ak sa trochu orientujete vo svete izbových rastlín, určite vás neprekvapí, že hneď ako prvú spomenieme monsteru. Táto izbová rastlina s krásnymi zelenými a zaujímavo vykrojenými listami je v súčasnej dobe čoraz obľúbenejšia. Monstera skvelá, latinsky Monstera deliciosa, je pritom skutočne robustnou rastlinou, ktorá pri dobrých podmienkach môže dorásť až do výšky okolo 3 až 5 metrov. Rozrastá sa aj do šírky. Netreba zabúdať na to, že ide o popínavú rastlinu, takže bude potrebovať oporu. Monstera nie je náročná na pestovanie. Potrebuje rozptýlené svetlo, vyššiu vlhkosť vzduchu a pravidelnú zálievku. Na obrázku vyššie ju môžete vidieť vľavo.

Juka obrovská

Na obrázku vyššie je vedľa monstery juka obrovská, latinsky Yucca gigantea. Rastie vzpriamene a podobá sa na palmu. Pri pestovaní v kvetináči môže dosiahnuť výšku okolo 1,5 metra. Ide o veľmi peknú izbovú rastlinu zo suchých a polosuchých oblastí Severnej aj Strednej Ameriky. Na konci kmeňa rastline vyrastajú dlhé špicaté listy. Juka obrovská je skutočne odolná a nenáročná. Zvládne aj dlhšie sucho, no miluje dostatok slnka. V lete ju môžete z interiéru preniesť i na balkón či terasu.

figovníky

Zdroj: Shutterstock®

Figovník lýrovitolistý

Ak máte v dome alebo byte väčší priestor, ktorý však nechcete zaplniť ďalším kusom nábytku, určite ho skvele zaplnia aj rastliny z rodu figovník. Tieto rastliny sú bežne nazývané aj fikus. Veľmi pekným druhom je figovník lýrovitolistý, latinsky Ficus lyrata. Na obrázku vyššie ho môžete vidieť vľavo. Táto rastlinka je skutočne štýlová a hodí sa do každého interiéru. Ohúri hlavne svojimi listami, vďaka ktorým získala svoj názov. Ponášajú sa totiž na husle či lýru. V angličtine je rastlina známa ako fiddle leaf fig – husľový list. Tento fikus však nie je úplne jednoduchý na pestovanie. Zle reaguje napríklad na zmeny teplôt. Pri nevhodnej starostlivosti hrozí opadávanie listov. 

Figovník kaučukový

Veľmi pekným doplnkom v interiéri môže byť aj figovník kaučukový, latinsky Ficus elastica. Na obrázku vyššie je vpravo. Ide o vždyzelený dlhoveký strom, ktorý sa pestuje aj v interiéri. Môže dorastať do výšky 1,5 až 2 metre, v pôvodných oblastiach však dosahuje oveľa väčších výšok. Rastlina je charakteristická hlavne oválnymi lesklými tmavozelenými listami, ktoré sú typicky kožovité. Majú výraznú centrálnu žilku. Figovník kaučukový pôsobí veľmi elegantným dojmom. Tento druh figovníka je nenáročný na pestovanie. Potrebuje dostatok jasného svetla, priepustný substrát a stredne veľkú zálievku. 

šeflera a strelícia

Zdroj: Shutterstock®

Šeflera stromovitá

Keď hovoríme o izbových rastlinách väčších rozmerov, spomenúť musíme aj šefleru (na obrázku vyššie vľavo). Pravdepodobne najznámejšia je šeflera stromovitá, latinsky Schefflera arboricola. Je to sčasti robustná exotická drevina, ktorá však má štíhly a stromčekovitý vzhľad. Typická je hlavne svojimi listami. Majú podlhovastý tvar s dĺžkou okolo 10 až 15 cm a sú rozložené do kruhu na konci listovej stopky. Pri dobrých podmienkach môže mať rastlina v interiéri výšku okolo jedného metra. Šeflera obľubuje svetlé stanovište a vlhký substrát. 

Strelícia kráľovská

Vedľa šeflery je vpravo strelícia kráľovská, latinsky Strelitzia reginae. Pri pestovaní v kvetináči v interiéri môže dosahovať dĺžku vyše 1,5 metra. Strelícia je charakteristická svojimi nádhernými obrovskými listami, ktoré vyzerajú ako listy banánovníka. Vyrastajú v listovej ružici priamo z koreňa a môžu mať dĺžku až jeden meter. Táto izbová rastlina skutočne miluje svetlo a je naň náročná. Do tienistého interiéru ju neumiestňujte. Cez leto ju môžete dať na balkón či terasu. Dostatok svetla zabezpečí ideálny rast listov. Medzi jednotlivými zálievkami vždy počkajte na to, kým vrchné vrstvy substrátu dôkladne preschnú. 

Odporúčame: Ako vybrať kvetináč pre izbovú rastlinu? Dopraj kvetom to najlepšie!

6 komentárov
Katarína Konečná

Katarína Konečná

30.08.2020 15:26

už 20 rokov mám doma figovník kaučukový a je nádherný, minulý rok som si kúpila šefleru stromovitú a zatiaľ sa jej darí

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

30.08.2020 15:47

som závislá od kvetov, všetkých, túžim ešte po figovníku lýrovitolistom, musím si ho zadovážiť, už mám preň aj vyhradené miesto

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

30.08.2020 20:21

Sú to krásne a zaujímavé rastliny

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

30.08.2020 22:20

Niekedy som mala rada veľké listnaté kvety a teraz mám rada menšie farebné kvitnúce kvety.

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

30.08.2020 23:10

Krásne a vďačné rastlinky!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

31.08.2020 00:04

Bez kvetov a rastliniek by bol náš domov prázdny.Kedysi sme mali banánovník,ale ked už vyrástol do veľkých rozmerov,museli sme ho dať preč.Tak isto som podarovala čínsku ružu,ktorá už zaberala veľa miesta.Teraz mám lopatkovec a zamiokulkas.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE