Čo spôsobuje rosenie okien a ako mu predchádzať? Toto ťa zachráni!

S poklesom vonkajších teplôt a začiatkom vykurovacej sezóny dochádza k roseniu okien v domácnosti. V lepšom prípade sa skondenzovaná voda a rosa nachádza len na spodnej časti okna a v tom horšom je okno zarosené celé.  Ak to dôverne poznáte a každé ráno beháte s utierkou z izby do izby, tak pamätajte, že nie ste v tom sami. Rosenie okien je totižto pomerne bežným problémom, s ktorým sa stretávajú v mnohých domácnostiach.

Treba však pamätať na to, že spočiatku neškodná rosa na okne môže časom spôsobiť závažnejšie problémy. Ak ju z okna nepoutierate, tak sa môže stať, že začne tiecť dole parapetnou doskou a tak spôsobí zvlhnutie steny, čo postupne môže prispieť k tvorbe plesne na stene. Čo je príčinou rosenia okien a ako tento problém riešiť?

Odporúčame: Môže pitie kávy zabíjať? Koľko kávy denne je priveľa?

zahmlievanie okien

Zdroj: Shutterstock®

Prečo dochádza k roseniu okien zvnútra?

K zaroseniu okien môže dôjsť z vonkajšej strany, vo vnútri izolačného skla, ale i vo vnútri domácnosti. A práve k tomu poslednému dochádza z dôvodu vysokej vlhkosti v byte či dome. Ak zabúdate na poriadne vetranie, ktoré by malo byť alfou a omegou zdravej domácnosti, tak potom sa nemôžete čudovať, že sa vám rosia okná. Keď vonku výrazne klesá teplota, dôjde k ochladeniu vnútorného skla a povrchu okien. A zároveň, ak je v domácnosti vysoká vlhkosť, dôjde k vyzrážaniu vodnej pary na oknách, čo sa prejaví práve zarosením okien.

Zjednodušene povedané – ak je v domácnosti vysoká vlhkosť, tak nadránom pri poklese teplôt môže dôjsť v jej skondenzovaniu. Odborníci preto odporúčajú udržiavať vlhkosť v domácnosti pod 50 %. A to je aj spôsob, ako s týmto problémom bojovať.

Okrem vetranie je tiež vhodné zvýšiť teplotu vzduchu v domácnosti, povytiahnuť vnútorné žalúzie a znížiť počet izbových rastlín v domácnosti (tie zvyšujú vlhkosť vzduchu). Je vhodné naučiť sa, ako sušiť bielizeň v byte – po správnosti by sa mala sušiť na balkóne alebo v sušičke a v poslednom rade je vhodné používať aj pohlcovače vlhkosti.

ako odstrániť vlhkosť v domácnosti

Zdroj: Shutterstock®

Zachránia vás aj mačacie kamene či uhlie

Ak ste vyskúšali už viacero odporúčaní, vďaka ktorým sa vám nemali rosiť okná a nezabrali, tak máme pre vás ďalší spôsob, ako odstrániť rosenie okien.

Do starej ponožky nasypte podstielku pre mačky (kamene) alebo uhlie na grilovanie. Obe budú pohlcovať vlhkosť v domácnosti a vďaka tomu nebude dochádzať k roseniu okien. Vyskúšať môžete aj vrecúška so silicou, ktoré sú pridávané do krabíc s topánkami alebo do kabeliek. Tie rovnako dokážu pohltiť vlhkosť v domácnosti.

Zaujme ťa: Efektívne a ekologicky: Ako na správne používanie umývačky riadu?

7 komentárov
Mária Slováková

Mária Slováková

15.10.2020 17:12

Vdaka za podnetný článok. My sme tento rok menili okná. Máme už tú najvyšiu triedu ale rosenie paradoxne z vonkajšej časti som si všimla.

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

15.10.2020 17:31

Zaujímavý článok .. Ja nemám v byte vlhkosť , tak neviem prečo sa mi sem-tam rosia okná ..? No vyskúšam asi to uhlie ..

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

16.10.2020 09:16

Po výmene okien prestalo rosenie okien z znútra.

Vaše meno:

Daniela Bieliková

Daniela Bieliková

16.10.2020 11:17

Dodržiavam všetky rady aj tak sa okná rosia, vetrám prievanom aj 3x denne, hlavne v zime, asi tiež skúsim to uhlie alebo podstielku pre mačky :-)

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

17.10.2020 06:49

Výborné rady, ďakujem!

Vaše meno:

Marta Kendrová

Marta Kendrová

17.10.2020 08:59

Dobrý nápad s podstielkou pre mačky

Vaše meno:

Miška Hazuchová

Miška Hazuchová

24.10.2020 13:49

My dodržiavame všetko ako sa má a aj tak sa nám stále rosia,jedine výmena okien asi už pomôže.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE